Salivare exesivă pt. Domnu Dr. Valeriu

09-01-2022
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Bună ziua, am o salivare excesiva de vre o săptămână, știu ca am sinuzita(rmn) limba albicioasă și ceva crăpături, am ceva arsuri pe esofag, mai am probleme cu bila care este leneșă, cred ca am sindrom colon iritabil, fac tratament pt. Anxietate și depresie( anxiar, cipralex, mirzaten) am început tratamentul în urma cu aprox. 2 luni principalul motiv este că nu aveam pofta de mancare! După vreo 2 săptămâni de la tratament am început sa mănânc și am exagerat cu mâncarea în special seara! Problema este salivare exesiva lipsa poftei din nou și de vreo 2 nopți simt m ai jos de plex o durere o jena spre dimineață, eu cred că e de la salivă sau de la gastrită, sau este de la anxietate! Va rog un răspuns, mulțumesc!
6 comentarii
0
09-01-2022, ora 16:08
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Am uitat sa spun ca eu am 39 ani și de mic copil ma știu cu saliva multă, știu ce e rușinos dar eu de copil scuipam mult dar acum parca e mai mult! În dealungul anilor am m au avut episoade de salivare m mai multe decât salivez eu! Ms
0
09-01-2022, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Consult stomatologie. Cu radiografii rădăcină dinților. Infecțiile dentare dau salivatie
2. Limba. Faringele.. Glandele salivare. Fac parte dintractul digestiv. Deci ai o inflamație dee la limba pana la colon.
Consult și investigații la gastrologie
3. Pe forum găsești sute de postări unde am expkucat ce alimente nu ai voie sa mai consumi
0
09-01-2022, ora 18:58
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Ok, mulțumesc frumos!
0
09-01-2022, ora 19:21
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Ma scuzați, nu găsesc pe forum ce alimente nu am voie, puteți să mă ajutați cu titlu, ce tre să scriu exact! Mulțumesc!
0
09-01-2022, ora 19:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faringite
Amigdalite
Întrebările legate de aceste probleme au ca și cauza refluxul în somn de la Greșeli în alimentație la cina
Am explicat..
Ca nu se consuma după cina. Fructe. Dulciuri
Nu se consuma la cuva.. Oțet. Lamai. Usturoi.
0
09-01-2022, ora 20:08
Danielv82
Nu este medic/terapeut
Danielv82
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: