Senzație ciudată în gură, salivație spumoasă

12-05-2019
Frida30
Nu este medic/terapeut
Frida30
Buna ziua.Încep a va povesti simptomele mele in legătură cu senzația ciudata de la nivelul gurii, fiind prezente de aproximativ 3 luni.Am un permanent mucus in gat însoțit de un ușor disconfort la înghițire, o răgușire ușoară atunci când vorbesc și o saliva spumoasă care îmi dă senzația că se adună la baza limbii în jurul amigdalelor și simt cum se adună in gura in momentul in care vorbesc, in permanenta fiind nevoie să înghit.Menționez că sunt fumătoare și am polipi nazali iar noaptea respir doar pe gura.Toate simptomele par a se înrăutăți imediat după ce mă spăl pe dinți, salivația fiind mult mai abundentă și spumoasă.Gustul alimentelor e alterat uneori. Părerea dumneavoastră mi ar fi de mare folos.O zi buna
4 comentarii
1
12-05-2019, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poti sa rezolvi o mica problema locala fara sa tratezi CAUZA problemelor
1 simptomele descrise..se datoreaza Respiratiei pe gura si unui reflux gastro esofagian
2ca sa scapi de simptomele descrise tre sa faci urmatorii pasi
A. consult ORL si operezi ce e de operat, sept nazal, rinita hipertrofica... altfel.. respiratia pe gura duce la uscaciunea mucoaselor faringiene in somn
B. nu mai consumi acidulate, citrice, otet, lamai, usturoi.., seara dupa cina nu se consuma fructe si dulciuri... Toate duc la reflux gatro esofagian in somn.si acidul gastric arde faringele si amigdalele.
C. consult la Gastologie Obligatoriu
0
01-02-2021, ora 21:33
Constandache
Nu este medic/terapeut
Constandache
Ați rezolvat cu saliva spumoasa?
0
01-02-2021, ora 21:37
Constandache
Nu este medic/terapeut
Constandache
Buna seara,
Mă confrunt și eu cu saliva spumoasa de gust sărat acru,
Limba se albește foarte repede
Ce sa fac??
0
01-02-2021, ora 22:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consult Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •