sarcina dupa diane 35

18-10-2007
mitzurica
Nu este medic/terapeut
mitzurica
buna!va rog sa ma lamuriti intr-o problema.am luat diane-35 timp de un an si 10 luni fara intrerupere.sunt primele pastile pe care le-am luat, nu am mai folosit nimic inainte.le-am luat la recomandarea medicului, dar fara un consult prealabil.am fost f multumita de ele.nu au avut niciun fel de efect negativ.ba din contra, mi-au reglat ciclul menstrual, care in perioada cat le-am luat a fost de 25 de zile.am renuntat la pastile de 3 luni.perioada ciclului menstruall a crescut la 34 de zile.nu m-am protejat in niciun fel si nu am ramas insarcinata.sunt oare motive de ingrijorare?imi doresc tare mult un bebe.e normal sa mai dureze pana il voi avea?am citit multe lucruri rele despre diane-35 si nu stiu ce sa mai cred.va rog, un raspuns urgent.
7 comentarii
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Prin definiţie, infertilitatea presupune o perioadă de un an în care un cuplu doreşte să aibă un copil şi nu are. Deci, situaţia dv este absolut normală. În special după anticoncepţionale este posibil ca o sarcină să se lase aşteptată.
0
18-08-2009, ora 15:17
cristinaXX69
Nu este medic/terapeut
cristinaXX69
Buna!Inca de la inceputul menstruatiei am avut probleme(nu-mi venea regulat).Din momentul in care am inceput viata sexuala la recomandarea doctorului am luat Logest, lucru care m-am ingrasat 10 kg in 6 luni.Dupa oprirea pastilelor nu mi-a mai venit 5 luni.Am inceput sa iau Diana timp de 2 ani cu care nu am avut nicio problea, dar a sosit momentul in care ne doream un copil si au inceput problemele.Eu nu pot lasa pilule pentru ca nu mai am menstra daca le iau nu pot sa am copil.Intrebarea mea este daca uit intentionat cate o pastila pot sa raman gravida si bineinteles foarte important daca fatul are putea pati ceva?Am fost la destui dr. sa ma reglez intr-un fel, dar fara rezultat.Un raspuns va rog, eu deja am omis o pastila luna asta.
0
19-08-2009, ora 22:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Metoda recomandabila in cazul in care va doriti o sarcina este sa intrerupeti anticonceptionalele, nu sa sariti cate o pilula. De altfel, in cazul dv, este posibil sa nu ramaneti insarcinata mult timp dupa intreruperea lor.
0
20-08-2009, ora 09:30
cristinaXX69
Nu este medic/terapeut
cristinaXX69
Va mutumesc pentru raspuns.Eu sunt constienta ca trebuie sa las anticonceptionale pentru a ramane gravida, dar in momentul in care le-am lasat, timp de 2 ani am avut menstruatie doar de 3 ori si atunci am luat pastele pentru a-mi provoca.In urma multor vizite la medici am descoperut ca am ovare polichistice, avand 27 de chisturi pe ovarul drept si 29 pe cel stang, practic depind de Diane.Cu Diane am reusit sa ajung la 8 chisturi pe fiecare ovar si am avut ok de la dl.dr.sa le intrerup pentru a incerca sa raman gravida.Mi s-au dat niste pastile pentru stimularea ovulelor dupa care m-a chemat in 2 sapt. sa vedem cum reactionez, bineinteles ca aveam peste 19 chisturi pe fiecare ovar si nici urma de ovulatie.Va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa raman gravida.
0
23-08-2009, ora 11:47
adriana cantemir
Nu este medic/terapeut
adriana cantemir
buna.as avea o intrebare..am avut relatii sexuale cu prietenul meu in a 5a zi dupa menstruatie.beau anticonceptionale diane 35, am folosit si prezervativ dar nu sunt sigura in privinta lui, adica nu stiu daca a fost folosit corect. aveam baute deja 4 pilule. de cateva zile am inceput sa ma simt cam rau..as putea fii oare insarcinata?as dori un raspuns cat mai repede, va multumesc anticipat.
0
24-08-2009, ora 11:45
lucia21
Nu este medic/terapeut
lucia21
buna ziua!am si eu o intrebare :daca am avut contact sexual in perioada de ovulatie e posibil sa nu raman insarcinata?eu si sotul ne dorim foarte mult un bebe si lucram la asta de 8 luni iar luna asta am apelat la testele de ovulatie care mi-au aratat 2 liniute in zilele 13 si 14 noi ne apucasem mai devreme cu o zi de treaba ca sa fim siguri dar se pare ca nici luna asta nu e cu noroc pt k pana acum nu am nici un simptom si urmatoarea menstra ar trebui sa apara pe 29 (spun ar trebui pt k inca mai sper)
0
10-02-2011, ora 15:37
ANA MRIA
Nu este medic/terapeut
ANA MRIA
Buna, daca este vreun medic care ma poate ajuta.. sper sa imi raspundeti. AM luat Diane 35 timp de un an si akum o luna mi-am intrerupt tratamentul. am luat fara stirea unui medic. timp de o luna, luna asta, am facut sex neprotejat de 3 ori cu prietenul meu, dar niciodata nu a ejaculat in mine. mi-am calculat perioada fertila si nu am avut contact in aceasta. Pot sa raman insarcinata ?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Însărcinată pe anticoncepționale
  •