sarcina dupa extrauterina

19-10-2010
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Buna ziua! Am nevoie de un sfat: am un copil care are 13 ani, de la prima sarcina am mai incercat o data sa raman insarcinata, dar a fost sarcina extrauterina, la care mi s-a scos o trompa.( asta a fost acum 4 ani) De atunci nu am mai incercat, am folosit metoda coitului intrerupt iat de cateva luni iau anticonceptionale. Numai ca acum as vrea sa mai incerc o data sa raman gravida. Credeti ca ma sanse? Medicii de aici mi-au spus ca sansele sunt 50-50. Nu as vrea sa mia trec iar prin cosmarul ala cu extrauterina, m-au plimbat prin spitale 3 luni pana s-a rupt trompa si am avut hemoragie in abdomen! Nu stiu cum sa fac, exista vreo analiza pe care s ao fac sa vad daca trompa ramsa este buna? sa vad daca sunt fertila? am uitat sa mentionez ca am 34 de ani. Va multumesc!
4 comentarii
0
20-10-2010, ora 08:24
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Esti foarte pesimist-a. Am suficeienti bani pentru 10 copii, am de toate, case, masini.Copilul cel mare este asigurat pe viata in privinta asta. Eu vreau sa mai fac un copil, ceea ce imi spui tu ma ambitioneaza si mai tare! banuiesc ca tu asa ai facut cu copiii tai, le-ai asigurat tot ce au nevoie, nu? Esti tare innacrita, cred ca viata nu a fost prea buna cu tine...imi pare rau, te compatimesc. Ideea mea nu are nici o legatura cu ce ai spus tu acolo, si oricum fiecare ia deciziile astea pentru sine. daca intri la toate intrebarile care se refera la copii si intri si cu numele asta "nu va grabiti la copii" ma gandesc ca esti ori de la o firma care vinde anticonceptionale sau care are ceva interese in legatura cu asta...
Poate imi raspunde un medic totusi, nu toti neavenitii si habarnistii...
0
20-10-2010, ora 13:39
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Deocamdata vreau doar o parere obiectiva, de genul: se da situatia x...medicii de aici nu prea imi dau sanse. Ti-a dat prin cap ca poate nu vreau si nu am incredere in medicii din strainatate? daca tot am ramas aici...
0
16-02-2011, ora 17:38
cristina cry
Nu este medic/terapeut
cristina cry
buna ziua! Am nascut in urma cu 6 ani un baietel formidabil, prin cezariana, dupa un an si ceva avand sterilet am facut o sarcina extrauterina prin extirparea unei trompe dupa nici doi ani ghinionul ma pandit din nou avand o a doua sarcina extrauterina extirpanumi-se si cea de-a doua trompa. As mai putea avea un copil ? Multumesc.
0
05-03-2011, ora 23:43
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
@cristina
Nu ai nicio sansa pt al doilea copil, poate doar adoptie.
Lasa, nu fii trista, poate ca asa e mai bine, o sa ramana copilul singur la parinti..oricum nu vezi cat de grea e viata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: