sarcina+ purtator hepatita B

152 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
02-04-2009, ora 11:22
ady5
Nu este medic/terapeut
ady5
sotia este in 33 de saptamani si avem nevoie de imunoglobulina pt BB.daca stie cineva de unde o putem procura va rugam contactati-ne -*.va multumim


(*modificat de administrator)
0
03-04-2009, ora 00:33
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
buna sunt adriana intreb pe toti ce stiu acum am aflat ca trebuie sa fac rost de hepatec, mai am 4 luni pina la nastere, imi puteti spune va rog pt cele ce au folosit, hepatec, CIT ESTE VALABILITATEA UNUI HEPATECT SI CUM SE POATE PROCURA SI TINE IN PASTRARE, DACA IL IAU ACUMA E VALABIL PESTE 4 LUNI CUM SE DEPOZITEAZA DACA TREBUIE CEVA SPECIAL SA IL TIN, ????? VA ROG AJUTATIMA ASTEPT RASPUNS DE LA VOI LA ORICE ORA -*
daca lati folosit apoi cum e copilul sanatos ? are afect dupa 6 luni se vad rezultate ?se poate alapta normal la sin ? se poate face nastere naturala ??
VA MULTUMESC PT AJUTOR ANTICIPAT.

(*modificat de administrator)
0
03-04-2009, ora 00:51
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
buna sunt adriana din nou, poate cineva sa-mi spuna cum gasesc situl pe net care este al ministerului sanatatii ca sa pot face rost de acel formular pt, hepatect, va rog ajutati-ma -* ori aici pe romedic va multumesc



(*modificat de administrator)
0
03-04-2009, ora 00:53
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
sau tel 0721680476 tot eu adriana.
0
03-04-2009, ora 09:08
dulcika_my
Nu este medic/terapeut
dulcika_my
BUNA ZIUA.
VACCINUL PT NOU NASCUTI NU SE NUMESTE HEPATECT.HEPATECT ESTE UN VACCIN CARE SE FACE LA COPII INCEPAND DE LA VARSTA DE 2 ANI.
VACCINUL PT NOU NASCUTI SE NUMESTE IMUNOGLOBULINA UMANA, SI AM INTELES CA ACUM SE GASESTE IN FARMACII.
SE PASTREAZA LA TEMPERATURI CUPRINSE INTRE 2 SI 8 GRADE LA FRIGIDER, DACA NU ISI PIERDE VALABILITATEA.
DECI NU VA PACALITI.
VACCINUL PT ATUNCI CAND VE-TI NASTE SE NUMESTE IMUNOGLOBULINA UMANA, NU HEPATECT.
VA SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA.
EU AM UN BAIETEL DE 11 LUNI, SI AM TRECUT PRIN ASA CEVA.
AM FACUT ROST DE IMUNOGLOBULINA DE LA CINEVA DIN BUCURESTI CARE MAI AVEA RAMAS UN VACCIN.
AM INTELES CA ACUM ESTE IN FARMACII.
BAFTA SI NASTERE USOARA.
0
03-04-2009, ora 10:20
aura madalina
Nu este medic/terapeut
aura madalina
buna! sunt madalina, sunt insarcinata in 17 saptamani si urma analizelor efectuate, am descoperit ag hbs pozitiv. sunt foarte speriata, astept urmatoarea vizita la dr ginecoloc pt a afla mai multe despre acest virus.
din cate am citit pe forum totul va fi ok pt bebe daca la nastere o sa i se administreze imunoglobulina umana. poate cineva sa spuna unde se gaseste[in tara] la ce farmacie?
sper sa fie totul bine. bafta la toate burticile aflate in aceeasi situatie.
0
04-04-2009, ora 23:12
mki79r
Nu este medic/terapeut
mki79r
Eu i-am facut fetitei mele Hepatect CP 2ml la nastere, datorita faptului ca sotia este purtatoare sanatoasa de hepatita B, fetita are acum 11 luni si este bine, urmeaza sa ii facem un set de analize.Vaccinul l-am luat personal din Austria si se face si la nou nascuti cu siguranta, am tradus si prospectul.In Ungaria se face gratuit la nastere.In prospect scrie ca este imunoglobulina specifica umana.
0
06-04-2009, ora 11:39
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Salutare,
Fetelor si eu sunt insarcinata in 7 luni si sunt purtatoare sanatoasa de ag hbs. Imunoglobulina se gaseste in farmacii, la 2NA Farm Bucuresti si la alte farmacii in Buc.
Dilema mea este daca pot sau nu alapta????!!!!
Imi puteti da o recomandare, medicii vostri ce spun ???
0
07-04-2009, ora 20:43
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
pt ditzica, eu am nascut de 7 saptamani, i=am facut copilului hepatect dar medicii mi-au recomandat sa nu alaptez, am luat cate o pastila de dosxtinext(sau asa ceva) timp de 3 zile si nu mi- s-a declansat lactatia, copilasului ii dau nan si creste f.bine
nastere usoara
0
08-04-2009, ora 00:10
crisraz
Nu este medic/terapeut
crisraz
fetitza mea are un an jumate si la nastere i-am facut hepatect cp, din cate am inteles imunoglobulina nu se mai fabrica din cauza unor contraindicatii (s-a in locuit cu hepatect).in legatura cu alaptatul, parerile sunt impartite, eu am alaptat 2 saptamani dupa care m-am dus la un alt medic si mi-a interzis alaptarea.i-am facut analizei fetitei mele si nu are virusul.ceea ce a scris mai sus mki79r are perfecta dreptate.eu am facut rost de el, unul din viena si unul din germania-fara reteta.
0
08-04-2009, ora 07:57
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
multumesc frumos fetelor !
Eu am facur rost de immunoglobuluina, am gasit la farmacia Academia in Bucuresti, se elibereazae baza unui formular de la MiNISTERUL Sanatatii.
Probabil nici eu nu voi alapta, desi mi-as fi dorit, dar asta este !!!! Pentru mine sa aflu ca am AG HBS pozitiv a fost un soc foarte mare.
Nici acum nu m-am obisnuit cu gandul definitiv!!!!!!!!!!!!!
0
16-04-2009, ora 14:49
caremelita
Nu este medic/terapeut
caremelita
Sunt insarcinata in 7 luni si am si eu nevoie de imunoglobulina, cum o pot procura si cat costa? si daca o gasesc in bucuresti ? am nevoie urgent!
0
16-04-2009, ora 15:01
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Eu am achizitionat imunoglobulina de la Farmacia Academia din Bucuresti pe baza unui formular luat de pe site-ul Ministerului Sanatatii.
Ia dupa internet telefonul de la farmacie si suna acolo, iti vor spune cum se numeste formularul !!!
Sanatate!!!
0
17-04-2009, ora 08:20
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Caremelita, daca imi dai mail - ul tau iti trimit scanat exemplarul. Am pastrat o copie !!!
Bafta
0
23-04-2009, ora 13:48
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
BUNA SUNT ADRIANA DIN BRASOV MA ADRESSEZ TIE "ditzica " a te rog mult trimitemi si mie cum pot sa fac rost de acel formular de la ministerul muncii pe ce adresa sa intru sa dau de el sau daca mai ai vreo copie imi trebuie si mie neaparat te rog - sau pe net la ce adrersa sa intru sa aflu tel de la farmacie ? iti multumesc, astept raspuns te rog
0
24-04-2009, ora 16:13
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Buna Adriana! Formularul se numeste " Formular de solicitare a autorizatiei pentru furnizare de medicamente pentru nevoi speciale"., nu mai stiu site - ul, pe site- ul Ministerului Sanatatii, nr. de tel. de la farmacia Academia este: 021/3101889. Daca nu reusesti iti trimit formularul pe mail miercuri, pentru ca atunci merg la serviciu si am scaner.Daca te mai pot ajuta cu ceva, sa-mi spui!
Sanatate multa!!
0
30-04-2009, ora 19:17
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
PT DITZICA
BUNA SUNT ADRIANA DIN NOU SI VREAU SA TE ROG MULT DACA SE POATE SA-MI TRIMITI PE EMAILUL MEU - formularul acela pt hepatect caci nu p[ot sa dau pe side-ul de la ministerul sanatatii deloc de formular si vreau sa ma duc si eu sa pot procura vaccinul in timp, mai am 2 luni 1/2 pina la nastere te rog mult ajuta-ma, asptep raspuns de la tine pe emai, DUMNEZEU SA -TI DEA MULTA SANTATE SI SA TE BINECUVINTEZE CU TOT CE-TI DORESTI, DOAMNE AJUTA.
0
05-05-2009, ora 17:20
aura floria
Nu este medic/terapeut
aura floria
Buna ziua! Sunt purtatoare sanatoasa de virusul hepatitei B si insarcinata in 31 de saptamani si am nevoie ca si voi de "imunoglobulina".Am luat formularul de pe site-ul Ministerului Sanatatii si i l-am dus doctoritei mele ca sa il completeze. Am ramas oarecum uimita cand mi-a spus ca acest vaccin nu are licenta, si ca este optiunea mea sa-l fac bebelusului dupa nastere si ca trebuie sa imi asum intreaga responsabilitate pt acest lucru, in caz ca nu are nici un efect sa nu dau vina pe ea. Tot ea mi-a spus ca este un medicament in stare experimentala si ca ministerul aduce acest medicament pt ca sunt foarte multe cereri din partea mamelor. Sincer nu mai inteleg nimic pt ca dr de gastroenterologie mi-a spus ca trebuie neaparat sa fac acest vaccin.
Am sa mai intreb si alti medici, mai am aproape 2 luni pana la nastere, si inca ceva am sunat la farmacia Academia din Bucuresti si mi s-a spus ca deocamdata nu este pe stoc acest vaccin.
0
08-05-2009, ora 18:15
flory gaby
Nu este medic/terapeut
flory gaby
Buna!sunt Flory, sunt insarcinata si am cautat acel formular pe sit-ul Ministerului Sanatatii dar nu l-am gasit va rog sa-mi spune-ti si mie cum pot sa fac rost de el si unde pot gasi imunoglobulina pentru bebelusul meu.Va multumesc!
0
08-05-2009, ora 18:36
flory gaby
Nu este medic/terapeut
flory gaby
buna sunt Flory din nou.este bine sa alaptez copilul daca sunt purtatoare de virusul hepatic b?ce va spun medicii dumneavoastra?
0
08-05-2009, ora 20:51
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Flori, eu am procurat immunoglobulina de la Farmacia Academia, din Bucuresti, iar formularul se numeste "Formular de solicitare a autorizatiei pentru furnizare de medicamente pentru nevoi speciale", este Anexa 1. Eu am luat formularul de pe site-ul Ministerului Sanatatii.
Multa sanatate!
0
09-05-2009, ora 19:58
flory gaby
Nu este medic/terapeut
flory gaby
Buna.Iti multumesc mult ! am gasit formularul pe site-ul Ministerului Samatatii (formulare).Dumnezeu sa va de-a multa sanatate !
0
11-05-2009, ora 23:01
adrianastefania
Nu este medic/terapeut
adrianastefania
IMPORTANT PT, TOATE VIITOARE MAME INGRIJORATE DAU SI EU MAI DEPARTE MAI MULTE INFORMATII CUMA M PRIMIT SI EU LA RINDUL MEU ACUM STAU LINISTITA.DRAGELEL MELE
1.DACA VRETI SA SCOATETI FORMULARUL INTRATI PE WWW.MF.RO (MINISTERLU SANTATII) APOI IN PARTEA DE JOS A PAGINIII INTRATII LA AUTORIZATII APOI LA AVIZE SI APOI LA AVIZ PT MEDICAMENTE CU NEVOI SPECIALE.SI APOI MERGETI LA INFECTIONIST NUMAI CA NU SE APORBA ASA DE USOR DE MEDICI FIIND UN VACCNIN (HEPATECT ) NEAPROBAT DE MS. DAR ASA IL PUTETI GASI SI POI MERGETI CU EL LA BUCURESTI SAU
2. EU AM GASIT HEPATECT VACCINUL FARA NICI O PROBLEMA DUPA CE MEDICUL GINECOLOG MIA ZIS LA CE FARMACII SA INTRU SA MA INTERESEZ DECI : CAUTATI IN FARMACII CARE AU BAZA MAI MULT MEDICAMENTE CI NU COSMETICE NU FARAMACIILE DE GENUL SENSI BLU SAU FARMATEC, HELP NET NU, CI MAI DEGRABA FARMACII LINGA MATERNITATI
EU AM GASIT FARA PROBLEMA LA BRASOV PT STRADA GEORGE BARITIU NR, 8 LA FARMACIA BETULA (GEDEON RICHTER ) MAI JOS UN PIC DE FOSTA COFETARIE VATRA ARDEALULUI PE PARTEA CU MATERNITATETEA, A FOST USOR PT CA NU MI-A TREBUIT NICI UN FORMULAR SI L-AM PROCURAT DESTUL DE USOR CACIMIA AVEAU 2 FLACOANE CIND AM FOST EU
DECI NR DE LA FARMACIA BETULA DE PE GR. BARITIU NR.8 ESTE :0268-478988 SAU INTRATI PE WWW BETULA-PENTRUTINE.RO SI CAUTATI ACOLO. VADORESC MULT SUCCESC SI MULTA SANTATE TUTUROR MAMICILOR IN DEVENIRE SI COPPILOR VOSTRI DOAMNE AJUTA.CU DRAG ADRIANA.
0
04-06-2009, ora 15:10
geoxdani
Nu este medic/terapeut
geoxdani
buna mamici, si eu snt purtatoare sanatoasa de hepatita b, si eu am avut probleme cu procurarea imunoblobulinei hepatect, din fericire l-am gasit la farmacia doina, am fost convinsa ca este un vaccin dar este decat un anticorp, vaccinul de fapt se numente engerix b pentru nou nascuti, pe care ar trebui sa il dea spitalul. dar va sfatuiesc sa il cumparati personal, la noi nu prea este disponibil, si sa aveti mare grija ca hepatectul si vaccinul sa se face de fata cu voi. eu am fost urmarita pe toata perioada sarcinii de un medic din italia, dar greseala mea a fost sa aleg sa nasc in romania, sunt foarte diferiti cu privire la acest argument, acolo imi recomanda nasterea normala, aici cezariana, acolo mi-au spus ca nu am probleme cu alaptarea... aici da, acolo am stiut din primele analize (analizele repetandu-se in fiecare luna) ca snt purtatoare de hepatita b, aici in romania poate nu stiam nici azi. sotul meu a facut si el analize si a iesit negativ, dupa cum este normal, a facut si el vaccinul la recomandarea medicilor, asa suntem siguri ca nu o sa fie probleme. pacat ca nici vaccinul engerix b, nici anticorpul hepatec, nu asigura ca bb o sa fie 100% sanatos, este preventiv in cazul in care nu a contactat virusul in cele 9 luni, in cazul in care se naste deja cu virusul, nici vaccinul nici hepatect nu serveste la nimic, dar cel putin sunt sigura cu alaptarea, daca nu a luat in 9 luni, nu o sa ia nici dupa pentru ca e protejat de vaccin.. mult noroc la toate mamicile si nastere usoara.
0
09-06-2009, ora 13:19
camelia08
Nu este medic/terapeut
camelia08
buna ma numesc camelia.am 23 de ani sunt insarcinata in 7 luni si in urma cu 2 luni am aflat ca sunt purtatoare de hepatita B.Va rog frumos sa ma ajutati deoarece nu ma ajuta nimeni, De unde pot sa fac rost de imunoglobulina(am inteles ca sunt de mai multe feluri)ot fetita, daca pot sa alaptez.Stiu doar ca trebuie sa-mi fac cezariana in rest abslout nimic.
VA MULTUMESC
0
09-06-2009, ora 13:19
camelia08
Nu este medic/terapeut
camelia08
buna ma numesc camelia.am 23 de ani sunt insarcinata in 7 luni si in urma cu 2 luni am aflat ca sunt purtatoare de hepatita B.Va rog frumos sa ma ajutati deoarece nu ma ajuta nimeni, De unde pot sa fac rost de imunoglobulina(am inteles ca sunt de mai multe feluri)ot fetita, daca pot sa alaptez.Stiu doar ca trebuie sa-mi fac cezariana in rest abslout nimic.
VA MULTUMESC
0
09-06-2009, ora 17:43
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
pt camelia
eu am nascut in urma cu 4 luni, mi-am cumparat imunoglobulina(hepatect)de la farmacia 2na din bucuresti, am inteles ca se gaseste si la alte farmacii
eu nu mi-am facut cezariana deoarece ginecologul meu mi-a spus ca, copilul vine in contact cu mai mult sange in timpul cezarienei;nu am alaptat, am luat 3 pastile de dostinex cate una pe zi si nu mi s-a declansat lactatia
multa sanatate
0
22-06-2009, ora 14:12
evelinada
Nu este medic/terapeut
evelinada
Buna mamici si viitoare mamici. In maxim 2 saptamani voi naste si eu un baietel care sper sa fie sanatos si frumos. Sunt purtatoare de virus hepatic B si conform unor sfaturi de mai sus am facut rost de acel formular de la MS pentru a cumpara imunoglobulina de la Farmacia Academia din Bucuresti. Am vorbit cu cei de la farmacie si mi-au spus ca au in permanenta in stoc imunoglobulina. Dar cand am vrut sa imi fie completat formularul dr ginecolog nu l-a completat, deoarece nu era in atributiunile acestuia. Am fost la spitalul de infectioase, mi-au refacut analizele si m-au ajutat dumnealor in a achizitiona Hepatect CP, care mi s-a spus ca va trebui facut lui BB in prima ora de la nastere. Cat despre alaptat, medicul de specialitate mi-a spus ca nici un strop de lapte matern nu ii voi da lui BB (din pacate). Va urez tuturor multa sanatate si va sfatuiesc sa faceti asa cum va spune dr, nu urmati sfaturi de pe forum, pentru ca fiecare caz este unic.
0
22-06-2009, ora 14:12
evelinada
Nu este medic/terapeut
evelinada
Buna mamici si viitoare mamici. In maxim 2 saptamani voi naste si eu un baietel care sper sa fie sanatos si frumos. Sunt purtatoare de virus hepatic B si conform unor sfaturi de mai sus am facut rost de acel formular de la MS pentru a cumpara imunoglobulina de la Farmacia Academia din Bucuresti. Am vorbit cu cei de la farmacie si mi-au spus ca au in permanenta in stoc imunoglobulina. Dar cand am vrut sa imi fie completat formularul dr ginecolog nu l-a completat, deoarece nu era in atributiunile acestuia. Am fost la spitalul de infectioase, mi-au refacut analizele si m-au ajutat dumnealor in a achizitiona Hepatect CP, care mi s-a spus ca va trebui facut lui BB in prima ora de la nastere. Cat despre alaptat, medicul de specialitate mi-a spus ca nici un strop de lapte matern nu ii voi da lui BB (din pacate). Va urez tuturor multa sanatate si va sfatuiesc sa faceti asa cum va spune dr, nu urmati sfaturi de pe forum, pentru ca fiecare caz este unic.
0
27-06-2009, ora 16:45
hyk_81
Nu este medic/terapeut
hyk_81
Pentru viitoarele mamici cu rh negativ:eu am nascut de ceva timp cu rh negativ binenteles si pt. ca era criza de vaccin in maternitate mi l-am cumparat dar intamparea face ca exact in ziua in care eu am nascut au adus vaccin si a doua zi mi l-au facut de la maternitate asa ca pt. cele interesate am un vaccin Rhophylac 300 Human anti-d immunoglobulin adus din Ungaria si valabil pana in luna 11-2010 Daca intereseaza pe cineva contactati-ma-*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •