sarcina+ purtator hepatita B

152 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›
0
16-02-2011, ora 23:43
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
PTR BEBIROXA:
MIE DR.DINU SILVIU mi a zis ca nu pot alapta sub nici o forma cu toate ca mi se pare absurd si in contradictoriu, dc am facut acel vaccin care e destul de complex, la banii pe care i-am dat pe el, nu vad cum ar fi altfel, nu ar trebui sa isi faca efectul????????? sa nu dea voie sa contamineziebele, nuuuuuuuuuuu?intelegi?ma rog, eu am urmat sfatul si desi aveam lapte a trebuit sa iau o pastila care costa vreo 20 lei, mica de tot, care trebuia luata de 2 ori, injumatatita.DOSTINEX(PARCA ASA SE CHEMA)SI SI-A FACUT EFECTUL, SANII MI SE REFACUSE, NU MA MAI DUREAU SI NU MAI ERAU UMFLATI.A OPRIT PRACTIC LACTATIA, SI CEL MAI IMPORTANT, NU AI CUM SA FACI MASTITA.ACUM TU FACI CUM CREZI, TE PUP.NUMAI BINE.
0
13-04-2011, ora 16:49
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Buna la toate mamicile...vreau sa va intreb daca vreo mamica cu Ag Hbs pozitiv a mai avut si al doilea copil.Sau daca se mai gandeste vreo mamica la al doilea bebe...
0
27-04-2011, ora 13:50
vioalimmm
Nu este medic/terapeut
vioalimmm
Buna ziua, sunt noua pe aici, daca poate cineva sa imi spuna daca a luat Zeffix pe perioada sarcinii?!mie mi-a recomandat medicul sa i-au din luna a 7 a.
0
01-05-2011, ora 15:03
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Prima oara trebuie sa faci viremia in luna a 7a de sarcina si daca viremia e mare atunci trebuie luat acest tratament.Mie asa mi-a zis infectionista.Daca esti doar purtatoare de virus si atunci nu trebuie administrat acest tratament dar nou nascutul trebuie vaccinat impotriva hepatitei B si trebuie sa i se administreze si imunoglobulina.
0
02-05-2011, ora 08:39
vioalimmm
Nu este medic/terapeut
vioalimmm
Multumesc tmeda.
0
30-05-2011, ora 10:55
vioalimmm
Nu este medic/terapeut
vioalimmm
Buna ziua, am o rugaminte, daca stie cineva de unde pot procura Imunoglobulina intramusculara(neonatologul mi-a spus ca este mai ok decat cel intravenoas) pentru bb meu, de la farmacie mi-sa spus ca in tara nu se comercializeaza.Va multumesc, astept raspuns.
0
31-05-2011, ora 12:52
melinda10
Nu este medic/terapeut
melinda10
Buna,
Eu am procurat imunoglobulina din Austria, dar cum ai zis si aleamar nu mi-au permis sa alaptez copilul chiar daca i s-a administrat iminoglobulina copilului.Interesan mi s-a parut fapul ca in strainatate imunoglobulina este administrata mamei si nu nou-nascutului, cand le-am zis ca la noi este administrata bebelui...au ramas surprinsi.


Multa sanatate
0
29-06-2011, ora 18:05
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
Buna,

eu am nascut in octombrie 2010, natural fara epidurala, am alaptat (inca mai alaptez si fetita mea are 8 luni), toate acestea la sfatul medicului infectionist de la Victor Babes si fetita mea tocmai a fost testata si nu este purtatoare de virus. I-am facut in primele ore de la nastere imunoglobulina recomandata pe care am procurat-o de la farmacia Academiei cu formularul acela de pe site-ul Ministerului Sanatatii si totul este bine. Sper ca am reusit sa incurajez si o parte din mamicile aflate in situatia in care am fost si eu inainte de a naste. Numai bine si bebei sanatosi.
0
29-06-2011, ora 18:07
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
Am uitat sa spun ca am descoperit in timpul sarcinii ca am virusul hepatitei B care insa nu a fost activ pe perioada sarcinii. Nu am "reusit" sa il dau nici sotului si nici fetitei mele.
0
01-07-2011, ora 14:51
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Eu am nascut in 2008 un baietel caruia i s-a administrat imunoglobulina la nastere. Am nascut natural dar nu am alaptat la recomandarea mai multor medici. Acum sunt insarcinata in 19 saptamani si avem nevoie din nou de imunoglobulina. Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii privind imunoglobulina procurata prin minister. In primul rand e intramusculara sau intravenoasa? Si cam la ce pret ati luat-o?
0
01-07-2011, ora 15:38
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
Cea pe care am luat-o eu a fost intramusculara si am dat parca 420 lei. Vezi ca atunci cand am fost eu la Academiei (de fapt sotul ) a dat peste o dna farmacista in varsta care l-a trimis la plimbare, el se dusese cu formularul sa intrebe ce denumire are imunoglobulina respectiva si ea i-a spus ca nu au si sa vina sa intrebe cand vor avea, dupa care am dat cateva telefoane si desi pare de necrezut aveau si am rezolvat toata treaba intr-o sg dupa-amiaza.asa ca vezi cu cine vb de acolo.
0
05-08-2011, ora 10:35
Andreia24
Nu este medic/terapeut
Andreia24
Symyx, daca te rog sa imi spui mai exact cat ai dat pe o fiola de imunoglobulina, ca eu azi am sunat la farmacia Academia si mi-a zis ca o fiola costa 860RON, si se pare diferenta mare fata de cat ai zis tu ca ai dat pe ea, sa zic acum o luna jumate. Este compensata cumva sau de unde asa mare diferenta de pret?
0
05-08-2011, ora 12:23
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
Andreia24, am scris mai sus ca am luat imunoglobulina cu formularul de pe site-ul ministerului. Asa la liber este intr-adevar 860 lei si se gaseste si la Academiei si in reteaua farmaciilor 2na si poate si in alte parti. Deci eu am luat-o compensata la 420 lei (asa imi amintesc eu acum). Pana la urma eu m-am bucurat ca se gaseste ca ce citisem pe forumuri ma ingrozise si de la bisnitari de se dau ca au avut nevoie si au luat mai multe nu as fi avut curaj sa cumpar, intamplarea a facut sa pot sa o iau compensata ca de nu dadeam si 860 lei pe ea ce sa mai fac. Eu zic sa-ti completezi formularul si sa te duci personal cu el acolo nu doar sa intrebi la telefon.(acum eu vb dar nu stiu daca esti din Bucuresti si cat de mare e efortul ptr tine sa te duci personal acolo)
0
05-08-2011, ora 13:58
Andreia24
Nu este medic/terapeut
Andreia24
Multumesc de raspuns, stau in Bucuresti si chiar o sa ma duc acolo, am deja formularul completat de doctora de la Matei Bals. Si eu dadeam pe el si 860RON, dar nedumerirea mea era de unde asa diferenta, dar am inteles acuma. Dau o fuga zilele astea pana la farmacie si daca este o sa il si cumpar sa fie acasa, ca am deja 33sapt de sarcina si cine stie... Cel cu care am vrb la telefon mi-a spus ca pot sa vin oricad sa il cumpar ca au, ca sa nu ma grabesc sa il cumpar, dar doctora mi-a spus sa il am acasa. Si cate kg a avut bebe la nastere, a juns doar un flacon? Daca poti sa imi spui cate unitati are un flacon. Multumesc mult de tot pt raspunsuri.
0
05-08-2011, ora 15:12
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
fetita mea a avut 3, 400 kg la nastere si i-am procurat doar o bucata de imunoglobulina. din pacate nu mai stiu nimic despre ce am luat nici cum se numeste exact (stiu doar ca era in franceza prospectul) nici ce concentratie avea, cu toate ca avem si noi de gand sa mai facem un bebe in viitorul apropiat si ne vom lovi din nou de aceasta problema. i-am facut si analizele fetitei mele la 8 luni (am inteles ca se puteau face din maternitate) si nu este purtatoare de virus B.
0
06-08-2011, ora 07:29
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Revin si eu cu o intrebare tampita. De unde iau formularul? Eu am lucrat ca si functionar public si sotul meu lucreaza "la stat" si amandoi stim ca la o petitie se raspunde OBLIGATORIU in 30 de zile daca e indreptata corect si in 45 de zile daca e indreptata gresit. Va spun asta deoarece le-am trimis un mail compartimentului de relatii cu publicul al ministerului, intreband cui sa ma adresez pentru imunoglobulina, respectiv acel formular si nu mi-au raspuns nici dupa 35 de zile.
In caz ca mai ajuta pe altcineva, noi am avut prima data Anti-Hepatitis B Immunoglobulin Grifols, primita de o mamica chiar intr-un spital din Spania. Nu au mai avut nevoie de ea si ne-au dat-o noua. LE MULTUMESC (in sufletul meu, pentru ca nu mai stiu cum sa iau legatura cu ei) si in ziua de azi!
Nu mai stiu daca era asta Anti-Hepatitis B Immunoglobulin Grifols 200 IU/1 mL x 1's pentru ca noua ne-a ramas multa dar nu se mai putea folosi. Cred ca era tot de 200 lU dar de 5 ml.
0
06-08-2011, ora 10:33
Andreia24
Nu este medic/terapeut
Andreia24
Noi am luat formularul de la doctora la care am fost la Matei Bals la investigatii, dar il gasesti si pe siteul ministerului sanatatii ( http://www.ms.ro/ ) la Autorizatii apoi Avize si este la "Autorizaţie pentru furnizare de medicamente pentru nevoi speciale" si ai acolo "Formular de solicitare" este la fel cu cel care il am si eu. Sper sa il gasesti.
0
06-08-2011, ora 15:47
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Multumesc, Andreea24! Voi descarca formularul si voi merge cu el la doctor, in Bacau. Apoi am sa rog pe cineva sa mearga cu el la Minister si la farmacie sau pe unde mai trebuie pentru ca nu pot sa merg personal doar pentru asta. Adica sunt sigura ca va lipsi ceva si va trebuie modificat/completat ca asa e cu birocratia. Astazi am aflat ca, dupa ani de zile in care cotizez la sanatate fara sa cer o pastila compensata, nu am sanse la analize gratuite. Nici macar o amarata de glicemie. Astazi chiar am ramas pe ganduri... daca nici sistemul de sanatate nu mai "merge"...
0
13-09-2011, ora 10:17
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
1.Revin... revin pentru ca nu inteleg de ce trebuie sa fie atat de greu. Dna. dr. la care merg are o reputatie excelenta DAR nu stie nimic despre vaccin si mi-a zis ca ea imi completeaza formularul doar daca ii duc toate informatiile eu. Ori eu am cautat cat am putut si am tradus din engleza in romana, insa pe spatele formularului se cer : "reactii adverse si precautii" "infromatii despre furnizor"... ori astea nu le gasesc. Voi cum v-ati descurcat? Cum au stiut doctorii vostri sa le completeze?
2. Spuneti-mi, va rog, daca prin minister se aduce numai Hepatect-ul, cel intravenos? Pentru ca cel intravenos se aduce si la farmacii pe comanda si chiar daca e intre 800 si 900 de lei decat sa fac mai multe drumuri la Minister mai bine il iau din farmacii. Numai ca nu as vrea varianta intravenoasa si nu stiu daca exista Hepatect intramuscular.
Va multumesc mult!
0
27-10-2011, ora 18:03
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Eu nu am reusit nimic prin minister. Insa va pot ajuta cu prospectul la o imunoglobulina intramusculara care in Spania costa 87 de euro si gasiti si farmacii dispuse sa v-o dea fara reteta. Aceeasi imunoglobulina in Italia se cheama IGANTIBE si costa 350 de euro. Daca luati bilete de avion din timp, mai dati 100 de euro si cu maxim 200 scapati fara frecusul prin minister si ignoranta doctorilor.
As mai avea eu o intrebare. O viremie de 46 369 copii ADN HVB/ ml e mare?
0
30-10-2011, ora 11:22
vioalimmm
Nu este medic/terapeut
vioalimmm
Buna ziua, eu mi-am cumparat imnunoglobulina (hepatect)(sunt din Arad) de la farmacia Dona(780 ron)incercati sigur ei au.Am un bebe de 4 luni, alaptez(prima viremie la 2 luni de sarcina am avut 250.000.000 copii)dar cu 2 saptamani inainte de nastere am avut 13.000 copii.i-am facut analiza pt hepatita a iesit negativ, ma rog la Doamne Doamne ca si la 6 luni sa fie la fel!va doresc tuturor multa sanatate si bebelusi sanatosi!
0
04-11-2011, ora 20:52
Fallen Angel
Nu este medic/terapeut
Fallen Angel
Buna seara tuturor sunt noua pe acest forum si sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele.Mai am 2 saptamanii si trebuie sa nasc, in urma analizelor de sange am fost depistata ca fiind purtatoare activa a virusului hepatic B, si in urma investiigatiilor de la Matei Bals mi-sa spus ca nu pot alapta si ca trebuie sa-i cumpar lui bebe Imunoglobulina anti hepatita B.Tot cautand pe internet detalii referitoare la acest vaccin am dat si peste acel Formular de nevoii speciale de la Ministerul Sanatatii, am descarcat formularul de pe site si am vorbit cu medicul meu ginecolog care la randul sau o sa vorbeasca cu medicul neonatolog pentru completarea formularului, pana aici totul decurge bine insa mai nou m-am lovit de o problema, am sunat la Farmaciile Doina si Academia unde stiam ca au pe stoc vaccinul Hepatect si am intrebat daca il pot achizitiona cu ajutorul formularului, la care mi-sa spus ca nu se mai comercializeaza acel tip de vaccin( din cate am inteles eu era tipul de vaccin intramuscular) si ca acum se comercializeaza cel intravenos, la pretul din farmacii, care sincera sa fiu este destul de piperat.Din cate am citit pe acest forum au mai fost persoane care au mers la Farmacia Academia cu formularul si au fost indrumate sa revina alta data pe motiv ca nu au, ce sa mai inteleg din toata tarasenia asta, il au in farmacii, se poate lua si cu acel formular dar refuza sa-l dea, este ceva strigator la cer.Dupa cei de la Ministerul Sanatatii asteptarea este destul de mare si la mine timpul este esential, as vrea sa stiu modalitatea care trebuie aplicata pentru a putea sa-l procur cu ajutorul formularului, sau in aceste farmacii depinde foarte mult de persoana cu care vorbesti? Va rog daca stiti cum trebuie procedat in aceasta situatie sa-mi spuneti, din pacate avand in vedere ca timpul pana la nastere este atat de scurt nu imi permit sa-l cumpar cu banii jos.Va multumesc.
0
05-11-2011, ora 09:46
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Fallen Angel, cred ca ai inteles exact invers. HEPATECT este o imunoglobulina INTRAVENOASA care e mai greu de administrat de doc, mai greu de tolerat de nou nascut si era cazul sa o scoata incet de pe piata. Hepatectul se comercializa din inertie in ultima vreme. Din pacate s-a facut tarziu si nu prea mai ai timp dar eu te-as fi sfatuit sa urci sotul in avion si sa luati din Spania imunoglobulina de la GRIFOLS care e INTRAMUSCULARA. Doza de 600 IU ( 3 ml) costa 87 de euro si cu 120 avionul iesi la pretul Hepatectului dar macar cumperi ceva bun. Aceeasi imunoglobulina intramusculara de la Grifols so gasesti si in Italia dar costa 350 de euro ( tot de 600, tot 3 ml).
In privinta Ministerului... te lupti cu morile de vant!!!
Multa sanatate si tie si bebelusului!
0
05-11-2011, ora 10:57
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Din pacate FallenAngel a inteles bine.La noi din motive probabil financiare si datorita presiunii firmei producatoare se comercializeaza doar Hepatect-ul intravenos care e mult mai scump.Interesanta solutia gasita de Monaz dar oare mai aproape nu se gaseste nicaieri imunoglobulina intramusculara.Nici in Ungaria?Aici sunt numerele de telefon ale unor farmacii din Szeged-daca ai pe cineva care stie maghiara eventual sa suni sa intrebi.

Vasas Szent Péter Gyógyszertár
www.vasaspatika.hu - 06 62 558-150
Marspharma Kft.
- 06 62 550-283
Dóm Patika
- 06 62 444-855
Szent László Gyógyszertár Dr. Szabó Valéria
- 06 62 421-044
Pelikán Gyógyszertár
- 06 62 559-571
Raciopharma Bt.
- 06 62 420-345
0
05-11-2011, ora 14:10
Fallen Angel
Nu este medic/terapeut
Fallen Angel
Va multumesc mult pentru raspunsurii, dar tot nu m-am lamurit pe deplin, pot sa fac ceva cu ajutorul acelui formular sau nu mai este valabila aceasta posibilitate? Cred ca pana la urma sunt nevoita sa-l iau din farmacie.Stie cineva cum se numeste vaccinul in farmaciile din Spania si daca poate fi luat si fara reteta ?
0
06-11-2011, ora 20:59
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Tmeda, abia acum inteleg eu... asa mojici sa fie? Dupa ce ca e un cosmar sa il obtii iti mai si sucesc mana la spate sa cumperi ceva mai scump si mai rau?

Fallen Angel, in Spania se numeste Immunoglobulina Anti-Hepatitis B, de la Grifols si se da fara reteta. De fapt prietena mea a intrebat in 3 farmacii si in 2 i-au cerut reteta dar in una i-a zis ca i-o poate da si fara. In toate 3 farmaciile i-a spus ca pretul e de 87 de euro. Numai ca SE ADUCE DE PE O ZI PE ALTA si ar fi bine sa planificati achizitia lui. Oricum nici avion sau cursa pe roti nu aveti in aceeasi zi si atunci se poate rezolva in 2 zile.

Sfatul meu e sa planificati din timp achizitionarea din Spania. Eu daca stiam ce diferenta de pret e intre cele 2 tari o puteam avea inca din August, adusa cu avionul de prietenii din Spania.
0
07-11-2011, ora 14:51
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Da, eu nu vad alte motive, pentru ca dr.neonatolog mi-a spus ca e foarte multumita cand i-am adus imunoglobulina intramusculara.A zis ca e mai buna decat cea intravenoasa.De aceea nu inteleg de ce la noi nu se mai comercializeaza.
0
13-11-2011, ora 21:36
Fallen Angel
Nu este medic/terapeut
Fallen Angel
Buna seara, in afara de farmaciile Academiei si Dona mai stie cineva vreo farmacie unde se gaseste vaccinul Hepatect?
0
21-03-2012, ora 14:48
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Am o intrebare pentru mamele care au si al doilea copil si se stiu cu AgHbs pozitiv. Inainte de sarcina a-ti facut viremia si AgHbe? Sau cum a-ti procedat?
0
21-03-2012, ora 16:26
monaz
Nu este medic/terapeut
monaz
Eu am al doilea copil dar nu l-am planificat. Aşa că nu făcusem nici o analiză. Am făcut prin luna a 7-a viremia, pentru prima dată în viaţa mea. AgHbe ştiam de 3 ani că e negativ. Viremia mi-a ieşit bine însă doctoriţa a refuzat să ţină cont de asta şi m-a şantajat emoţional până am acceptat cezariana.
Multă baftă! Şi multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •