Sarcina sau dereglare hormonala?

25-03-2013
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua,
In ianuarie am fost diagnosticata cu anexita si chist ovarian de 34mm, am urmat un tratament si menstruatia mi-a venit dupa 39 de zile, mi-a venit pe 12 februarie si a tinut 3 zile. Pe 5 si 7 martie am avut cate o mica scurgere dimineata. Avand pana acum un ciclu de 27-28 de zile trebuia sa imi vina in jur de 11 martie si nu mi-a venit, a doua zi am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Au urmat zile in care aveam durerile specifice menstruatiei si am avut doar unele scurgeri incolore si inodore. Sanii sunt tari, durerosi si simt niste furnicaturi cateodata. Astazi dimineata 25 martie am mai facut un test de sarcina care deasemenea a iesit negativ. Este posibil ca aceasta intarziere sa fie din cauza acestui chist, sarcina sau o dereglare hormonala? Va multumesc.
4 comentarii
0
25-03-2013, ora 17:46
donica
Nu este medic/terapeut
donica
eu cred ca ai dereglare hormonala, daca nu esti insarcinata poti sa iei napraznic pastile sau ceai
0
26-03-2013, ora 10:21
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Mergi la medic din nou, daca menstruatia inatrzie doua saptamani este necesar un consult.
Anexita si chistul pot sa cauzeze aceste dereglari hormonale, mergi la medic pentru o noua ecografie si vezi cum a evoluat chistul, sa nu se fi marit. Oricum e posibil sa iti vina zilele astea intrucat durerile de sani sunt prevestitoare de menstruatie insa faptul ca ciclul menstrual nu e regulat, arata ca problemele nu ti s-au rezolvat.
0
26-03-2013, ora 19:56
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna seara,
Prima ecografie endovaginala am facut-o in ianuarie atunci cand am fost diagnosticata cu anexita si chist ovarian, am urmat tratamentul prescris si intarzierea menstrei am pus-o pe seama tratamentului, iar pe 7 martie am facut alta ecografie endovaginala, diagnosticul fiind doar acest chist de 34mm fara nici un tratament doar cu mentiunea ca trebuie tinut sub control si sa merg sa fac alta ecografie dupa cateva luni. Sunt putin nelamurita si nu stiu ce sa mai cred despre acesta intarziere a menstruatiei.
0
15-09-2013, ora 08:46
carmen andreia_2009
Nu este medic/terapeut
carmen andreia_2009
Buna ziua. Am o nelamurire in ceea ce priveste intarzierea menstruatiei si as dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva. Ultima menstruatie am avut -o pe 05 august care a durat 3 zile, contact sexual neprotejat pe 15 august iar pe 17 am avut o mica scurgere rozalie. Timp de 3 zile incapand cu data de 27 august am avut unele scurgeri maronii cu sange in cantitate destul de mica iar de vreo 10 zile sanii imi sunt sensibili la atingere, putin mariti, mameloanele dureroase si cu o culoare usor modificata spre maroniu. Pe 14 septembrie am facut un test de sarcina care a iesit negativ, lucru care ma ingrijoreaza si nu stiu ce sa mai cred. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  •