sarcina si metronidazol

29-12-2012
matyi
Nu este medic/terapeut
matyi
Am fost operata de apendicita in urma cu o luna si tocmai am aflat ca am ramas insarcinata.
In urma vizitei la ginecolog, sarcina a fost confirmata si totul pare ok.
Problema este ca am ramas insarcinata aprox. cu o saptama inainte de operatia de apendicita. Operatia a decurs ok dar nestiind ca sunt insarcinata mi-au fost administrate perfuzii cu antibiotice (metronidazol) timp de doua zile, dimineata si seara.
Am citit pe internet ca metronidazol-ul poate fi periculos in primul trimestru de sarcina si poate duce la malformatii ale copilului. In schimb altii zic ca nu are nici un efect negativ asupra sarcinii.
Chiar nu stiu ce sa mai cred. Acum trebuie sa ma decid daca continui sau nu cu sarcina.
Medicul meu ginecolog imi recomanda sa continui sarcina dar totusi as mai vrea niste pareri.
2 comentarii
0
29-12-2012, ora 14:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ matyi

Mergi cu sarcina inainte, roaga-te la Sfantul Nectarie ca totul sa fie bine, hraneste-te sanatos si ai grija de tine.
Sa incerci sa bei si mult lapte. Laptele curata organismul de astfel de resturi de medicamente.
Avortul iti poate afecta tie sanatatea iar un viitor copil ar putea suferi din cauza avortului cu primul.

Mergi inainte si nu astepta din partea oamenilor sa pacatuiasca indrumandu-te sa faci avort si sa fie autorii lui moral.

Dumnezeu este mare si protejeaza mamele si pruncii, mai ales ca nu ai luat medicamente cu buna stiinta in timpul sarcinii. S-a intamplat. Nu aveai de unde sa stii. O sa fie bine.
0
27-08-2020, ora 13:00
Joana88
Nu este medic/terapeut
Joana88
Buna Maty! Sper ca vei vedea acest mesaj si imi vei da un răspuns. Am pățit acelasi lucru ca tine, eu oricum vreau sa păstrez sarcina dar sunt curioasă cum a decurs a ta până la capăt. Vad ca au trecut ceva ani de atunci. Dacă vezi mesajul ti-as fi foarte recunoscătoare dacă îmi dai un mesaj. Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul