Sarcina? Sunt ingrijorata!!!

19-02-2008
sellena
Nu este medic/terapeut
sellena
Buna ziua...sunt studenta, am 20 de ani si am nevoie de un raspuns urgent!!!Pe 12 februarie mi-a venit ciclul menstrual si pe data de 16 februarie am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu care s-a terminat in mine de 2 ori consecutiv...am auzit de la prietenele mele ca in primele 3 zile dupa ciclu menstrual nu ai cum sa ramai insarcinata, dar eu imi fac griji, ptr ca nu sunt pregatita sa am un copil acum.Itrebarea mea este: E POSIBIL SA FI RAMAS INSARCINATA???Inca ceva.noi mereu o facem fara prezervativ sau alte metode contraceptive, dar se termina in exterior.exista posibilitatea sa raman oricand insarcinata???Astept un raspuns urgent de la dvs, pt ca nu am cu cine sa ma consult(nu sunt in tara).va rog mult, ajutati-ma cu sfaturi!!!Multumesc anticipat.
11 comentarii
0
19-02-2008, ora 00:00
250713
Nu este medic/terapeut
250713
nu ai auzit de calendar?
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da, este adevarat ca 2-3 zile pana si 2 zile dupa ciclu este un timp favorabil si Nu poti sa ramai insarcinata(in cazul cand ciclul este regulat poti folosi aceasta metoda.
In rest atat timp cat el termina in exterior...si nu mai continuati dupa ce a terminat...nu e nici u risc !
0
19-02-2008, ora 00:00
bitzy
Nu este medic/terapeut
bitzy
in legatura cu metoda calendarului multe cazuri combat metoda.nu este in toate cazurile adevarata.eu sunt exemplul viu al esuarii acestui tip de anticoncepere:D.. mama a ramas insarcinara dupa metoda calendarului in perioada in care nu trebuia sa ramana.la fel si o prietena...nu te baza pe asta..ia un test.pe asta poti sa l iei dintr o farmacie chiar daca esti in strainatate...si mai stiu ca testul de sarcina se face la o saptamana dupa intarziere pentru a fi cocludent.bafta..sa ne spui rezultatul.bafta
0
20-02-2008, ora 00:00
sellena
Nu este medic/terapeut
sellena
Multumesc mult ptr sfaturi, m-am mai linistit putin.O sa fac un test de sarcina, dar am auzit ca se face dupa 2 saptamani de la contactul sexual neprotejat.Asa este?Atunci imi apare sigur pe test daca sunt sau nu sunt?Acum parca mi-e teama sa mai fac dragoste cu iubitul meu, doar ca sa nu raman insarcinata, cu toate ca nu se termina in mine si nu mai continuam dupa.Si faptul ca nu sunt in tara ma sperie si mai mult, pt ca aici nu stiu ce anticonceptionale sa incep sa folosesc, pt ca nici in tara n-am luat niciodata, asa ca nu stiu care tip mi-ar fi bun.Nu stiu ce sa fac...va rog!!! astept sfaturi!!! multumesc mult!
0
20-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pai acum ce sa te mai temi..ce a avut sa se intample sa intamplatsau nu! o sa afli peste 2 saptamani!
Folositi prezervativul..si traiti.va viata!
0
20-02-2008, ora 00:00
250713
Nu este medic/terapeut
250713
sigur nu ai ramas insarcinata, daca s a intimplat la 3 zile dupa ciclu. cind ti se mai intimpla sa faci sex neprotejat sa te speli imediat cu apa si otet sau hipermanganat de potasiu daca s o mai gasi prin farmacii.acum sigur nu ai ramas insarcinata asa ca stai linistita nu dispera. sa ne spui luna viitoare.pa
0
20-02-2008, ora 00:00
sellena
Nu este medic/terapeut
sellena
multumesc ptr sfaturi, dar totusi cum ramane cu anticonceptionalele???ce sa fac?sa incep sa le iau?ce sa iau si dupa ce criterii??mentionez inca o data ca nu sunt in tara si aici inca niu pot merge la un ginecolog care sa-mi spuna exact.N-am mai luat niciodata, asa ca nu stiu ce tip mi-ar fi bun.crede-ti ca-mi puteti da vreun sfat in legatura cu problema asta?eu astept oricum...multumesc!
0
21-02-2008, ora 00:00
violet
Nu este medic/terapeut
violet
selena daca sti limba acelei tari nu e nici o problema sa mergi la farmacie si sa ceri de ex. novinete, logest sau alt fel de anticonceptionale.Oricum si cele de la noi sunt fabricate in alta tara si nici medici nu prescriu contraceptive dupa un set de analize cum se lauda ei la tv.De ex la novinete, pe prospect scrie sa le incepi in prima zi de menstra, le iei 21 de zile, cam la aceias ora apoi 7 zile pauza si tot asa cu pauza cam la 5-6 luni. Eu iau tri-regol de 10 ani si nu am avut probleme.Sper sa te fi ajutat.Pa
0
27-02-2008, ora 00:00
sellena
Nu este medic/terapeut
sellena
dragele mele...nu stiu ce sa zic, pt k de vreo 2 zile mi se pare k am greturi si n-am pofta de mancare deloc.oare de ce?e posibil sa fiu insarcinata???sper k nu, pt k nu-mi permit sa am un bebe acum, cu toate k dak ar fi sa fiu insarcinata...cu siguranta l-as pastra.credeti k dak-mi fac sambata un test de sarcina o sa-mi arate sigur dak sunt sau nu sunt???sau mai trebuie sa astept???ast raspuns...multumesc..
0
24-03-2008, ora 00:00
stefi&ana
Nu este medic/terapeut
stefi&ana
am si yo o intrebare va rog frumos ajutatima mult de tot sunt in criza si yo si prietena mea :(:(:(.eu am 18 ani si prietena mea are 16 ani neam culcat amandoi in mai multe randuri fara prezervativ fara sa ne protejam absolut deloc si ia venit ciclu mereu pana acum in martie cand am luat o decizie si am zis amandoi sa vedem cum este sa o facem cu prezervativ...am facuto in timpul sexului mi sa rupt prezervativu nu am simtit cand sa rupt insa eu miam dat drumu pe ea adik in exterior nicidecum in interior si cand trebuia sai vina ciclu nu ia venit :(( are intarziere deja 3 zile si nu stim ce sa facem :(( va rog frums spunetimi daca sunt insacinata ?:((:(( va rog frumos AJUTATIMA va multumesc
0
10-11-2008, ora 18:04
mary1401
Nu este medic/terapeut
mary1401
Buna...am nevoie uregbt de sfatul dv.Sper sa ma puteti ajuta.Eu dintotdeauna mi-am dorit nespus de mult un copil.Sunt casatorita exact de 3 luni si nu am ramas gravida inca.stiu ca nu ar trebui sa ma stresez ca inca nu am ramas...dar eu cred ca din cauza povestii mele din copilarie.Deci cand aveam 8luni de zile am avut o problema la picioare...nu puteam sa tin talpa jos ci imi erau intoarse in lateral...in fine...si mama mea ma dus la ceva doctori si ei au decis sa-mi faca o raza undeva de la burta in jos ceva de genu asta...iar doctorii iau zis ca pacat ca e fetita ca poate nu va putea sa aiba copii din cauza razei facute.In cele din urma problema cu picioarele sau rezolvat ca mia fc masaje mama si miau revenit la normal...deci e ok...dar e posibil sa nu pot avea copii?Multi zic ca nu...isa nu stiu ce sa cred...raspundetimi va rog din suflet...tot timpul stau e net sa vad dk gasesc ceva solutii...va rog raspudeti-mi urgent...ca sunt disperata...astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Vârsta la care apare primul ciclu menstrual influențează riscul unei femei de a avea dureri cronice în viața de adult
  •