Secretii in gat

31-05-2019
ILEANA70
Nu este medic/terapeut
ILEANA70
Buna ziua, am avut timp de 3 ani secretii purulente in gat pe care incercam sa le tratez la recomandarea medicilor cu antibiotice, dar care reveneau dupa un anumit timp. Atunci am renuntat sa mai iau medicamente si am hotarat ca trebuie sa caut sursa infectiei incepand cu vizita la stomatolog. datorita faptului ca la baza nasului cans apasam simteam durere. Intr-adevar sa descoperit infectie la canin si incisivul lateral pe care i-am operat dar operatia nu a rezolvat problema si am facut extractie. I-am inlocuit cu implant dentar dupa radiografii si un CT care au aratat ca locul este curat.Secretiile mele au disparut dar acum dupa o raceala pe care am incercat sa o tratez cu antibiotic ma trezesc cu secretii vascoase albe-galbui si uneori cruste verzi maronii care le elimin prin suflatul nasului cam la 3 zile. Mentionez ca la ultima radiografie SAF mi s-a pus diagnosticul de deviatie de sept si hipertrofie de cornete nazale, dar medicul orl a spus ca deviatia nu cauzeaza probleme. As vrea sa rezolv problema secretiilor si faptul ca noaptea gatul meu este iritat. Incerc sa evit cat pot alimentele care provoaca aciditate datorita faptului ca am o gastrita eroziva, iar ultimul tratament a fost pentru o reinfectare cu Helicobacter .Am luat schema de tratament si paralel antimicotic si protectie pt flora intestinala.
2 comentarii
0
31-05-2019, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza secretiilor poate fi intradevar un reflux gastro eosfagian in somn..si trebuie reanalizata alimentatia la cina..si nimic dupa cina si un Anbtiacid la culcare
dar secretiile pot sa fie eliminate de pe mucoase si din cauza unui intestin intoxicat..de unde sistemul limfatic absoarbe acele toxine si le elimina sub forma de MUCUS
cititi despre Alimente producatoare de MUCUS si le excludeti
0
31-05-2019, ora 14:39
ILEANA70
Nu este medic/terapeut
ILEANA70
Multumesc pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •