semn de mama

07-03-2008
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
La un control de rutina la medicul de familie, acesta mi-a spus ca imi recomanda sa-mi "scoata"prin interventie chirurgicala doua semne de mama care sunt inchise la culoare-aproape negre, pt.ca ar putea evolua in cancer de piele.Semnele sunt nemodificate de ani de zile, le tin sub observatie...chiar este necesar sa fie indepartate?Mi-e teama totusi fiind o incizie in piele...Va multumesc!
7 comentarii
0
07-03-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
am auzit multe cazuri. Parerea mea? Mai bine nu daca nu sunt modificari de ce sa faci o interventie de genul?
0
07-03-2008, ora 00:00
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
si eu sunt de aceeasi parere...problema este ca doctorul mi-a spus ca atunci cand se observa modificari s-ar putea sa fie prea tarziu-adica sa se fi" instalat "deja un cancer.Poate sa-mi dea un raspuns un medic?
0
07-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Exista criterii clare pentru situatia cand un semn din nastere este la ris sa se transforme in ceva malign. Aceste semne trebuie controlate dermatoscopic (un dermatolog se uita la ele cu un fel de lupa), si se decide ce trebuie facut. As zice sa mergeti la un dermatolog.
0
07-03-2008, ora 00:00
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
semnele au fost controlate cu lupa-foarte amanuntit-doctorul mi-a recomandat ca" ar fi bine" dar nu neaparat necesar...ce sa inteleg?
0
08-03-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
atunci mai bine NU.si eu sunt plina de semne mai mari mai mici, numai ca sigur nu as face nici o interventie doar ca un medic spune: AR FI BINE SA.Adevarul este ca multi medici care doresc sa se afirme dau un diagnostic putin inflorit.Asa ca bafta.
0
08-03-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Musaraf e singurul care are dreptate aici. Dermatologul e singurul care poate stabili ce trebuie facut. Du-te la dermatologie, cu bilet de trimitere de la medicul de familie, pentru ca are dreptate: modificari se pot observa prea tarziu. MAI BINE SA PREVII TOTUL DIN TIMP, DECAT SA TE TREZESTI MAI TARZIU CU PROBLEME.
0
03-05-2009, ora 12:10
K.Monica
Nu este medic/terapeut
K.Monica
buna!as avea si eu o intrebare!semnele de mama avute din nastere e posibil sa-si schimbe cu trecerea anilor marimea?adica e parca putin mai bombat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne protejăm de cancerul de piele?
  • Solarul și cancerul de piele
  • Un nou medicament ar putea reduce răspândirea melanomului cu până la 90%
  • Povara globală a bolilor dermatologice: acnee vs. cancer de piele
  • Microbiomul cutanat ar putea fi cheia prevenirii cancerului de piele
  • Produs pentru diagnosticarea melanomului fără biopsie
  • Microdispozitiv pentru biopsii cutanate fără cicatrici
  •