semn de sarcina?

19-11-2011
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
se poate considera semn de sarcina ca a pus pr mea 2 kg intr-o sapt (ea se ingrasa si slabeste destul de repede)? deoarece imi fac griji in urma unui contact neprotejat acum 2 luni si o sapt... de atunci a avut 3 menstre... una mai repede ca a luat postinor 2. in rest, simptome nu are :(. dar cand ma gandesc ma ia cu fiori... un rasp va rog :(
7 comentarii
0
19-11-2011, ora 17:16
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
cele 3 menstre au fost normale(cantitativ, culoare, durata si au venit si la timp), , , dar am citit in unele locuri pe internet ca pot fi si cate 3-4 menstre peeste sarcina... numite spooting-uri :(.
0
19-11-2011, ora 21:31
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
daca menstrele au fost normale si au venit la timp e bine. faptu ca s-a ingrasat 2 kg poate fi si pe baza hormonala din cauza pastilei postinor sau alte cauze, dar cu siguranta nu e insarcinata. daca chiar nu scapati de frica si de stres spune-i sa faca un test de sarcina...care 100% o sa fie negativ :D. in concluzie nu e insarcinata. poti fi linistit.
0
27-11-2011, ora 17:21
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
in caz de sarcina, greturile, trebuie sa fie zi de zi ? sau o data la 3 zile de ex. astept un rasp va rog.. si as mai vrea sa va intreb ceva in legatura cu ametelile... intr-o zi avea prea multa energie si a sarit in sus, a facut putin efort, iar dupa jum de h max a inceput sa o doara zona aia de jos(ovare, uter), si o ameteala foarte tare(asta s-a petrecut in max 1 ora jum). cand a vazut asta a apucat-o panica si de la stres a inceput sa-i fie si rau... un rasp va rog:(
0
28-11-2011, ora 09:22
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
Imi rasp si mie cinevA. :(?
0
02-12-2011, ora 18:41
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
dar daca am fqt neprotejat, si a luat postinor, si au venit 3 menstruatii dupa...mai e vre-un pericol sa fie insacinata? pt ca mi-a sp ca de cateva zile o doare usor uterul (au trecut 3 luni de la contact)
0
02-12-2011, ora 21:35
benjamin12
Nu este medic/terapeut
benjamin12
da chiar nimeni nu imi poate raspunde :(?
0
08-03-2012, ora 21:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e insarcinata.sa faca si un test de sarcina, pentru a va linisti.Ar trebui sa mearga la un control ginecologic.Am crezut ca panica ta vis-a-vis de aparitia unei sarcini este reala...de ce nu folosesti prezervativ ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Modelele de pierdere sau creștere în greutate pot prezice riscul de demență
  •