Semne ale distoniei neurovegetativa sau tarhicardie?

15-07-2018
Cristi_FCSB
Nu este medic/terapeut
Cristi_FCSB
Buna! O sa va explic in detaliu ce mi s-a intamplat pana acum. In clasa a 10-a eu aveam ore dimineata si dormeam 5-6 ore pe noapte si in weekend 10-12 ore. Prin noiembrie am inceput sa am dureri in spate sau ma intepa inima dar asta se intampla maxim o data pe luna sau pe saptamana, durerea fiind de maxim 10 secunde. Pe 28 mai am inceput sa am dureri in partea dreapta si pe 1 iunie am avut un atac de panica si a inceput sa ma doara inima foarte rau. Am fost la spital si pe foaia de externare scrie ca am avut tarhicardie dar profesorul la care eram mi-a spus ca am distonie neurovegetativa. La urgente am ajuns cu palpitatii si amorteala plus durere in zona inimii si in spate. Bun, dupa ce mi-a facut o radiografie si dupa ce m-a dus si la un neurolog, profesorul mi-a spus distoni neurovegetative. Bun, mi-a facut externarea si nu mi-a dat nici un tratament, nimic. Peste o saptamana, ma simteam la fel de prost si am fost iar la urgente. Aceleasi chestii, tot distonie neurovegetativa. Dupa ce am plecat de acolo am ramas cu un tic, mereu tin mana la inima sa vad daca bate. Am observat ca mereu dupa ce ma dau jos din pat imi bate inima destul de tare sau cand merg pe strada destul de normal imi bate inima tare. Doar cand stau intins in pat imi bate inima bine. Astazi am fost la fotbal si cand alergam am observat ca imi bate inima extrem de tare, parca imi sarea inima din piept, undeva la 170 de batai pe minut. Am fost la psihoterapeut si am reusit sa scap de intepaturile la inima, mai am doar niste dureri in spate. Am scapat si de anxietate, credeti ca astea sunt urmele distoniei sau se poate sa fie o tarhicardie? Dar ma gandesc ca daca ar fi fost tarhicardie ar fi iesit la radiografie sau la toate testele pe care le-am facut. Multumesc, astept orice parere de la voi.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.