Sevrajul dupa etnobotanice.

08-06-2016
SoLiD
Nu este medic/terapeut
SoLiD
A trecut aproximativ un an de cand am inceput sa consum etnobotanice "legale". Niciodata nu mi-a fost rau de la ele doar aveam o stare de relaxare si de "fericire". 10-15 minute dupa care alt joint.. In anul ce a trecut am fumat in fiecare zi cu mici pauze de 1-2 zile cand eram plecat din oras. In ultimul timp m-am gandit mai bine si am zis sa le las si de Luni "2zile" nu am mai fumat deloc. Nu pot sa dorm noaptea, transpir rece si tremur (cateodata).Am inceput sa mananc dinnou. Cred ca astazi am mancat mai mult ca in precedentele 4 zile, timp in care inca consumam. Am cautat inainte pe net cum scapi de ele si am vazut numai cu psiholog/psihiatru/terapie. Vreau sa va intreb daca effectele astea adverse se pot inrautati pe parcurs ca din ce am citit pe net mie si frica sa mai caut. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi sa scap cat mai repede de simptome as fi recunoscător, preferabil fara implicarea medicamentelor sau a mediciilor. Legatura cu anturajul dinainte am rupt-o, tentatii numai am.. nici nu stiu de unde sa imi iau daca chiar as vrea.. Va mulțumesc.
4 comentarii
0
11-06-2016, ora 00:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa stii ca nu esti un model pentru tinerii de azi. Sa nu mai faci asa ceva niciodata.
Vin multi copii ca tine pe forum care s-au imbolnavit de boli nervoase.
Personal mi se rupe sufletul cand va citesc si vad ca v-o faceti cu mana voastra.

Scrie-i doamnei psiholog Cristina Stoian ca se pricepe mai bine la asa ceva.
Aici:

http://www.romedic.ro/forum.php?user=149074

Dar terapia sa stii ca nu e achitata de stat. E intre 50 si 100 lei sedinta la psiholog.
Daca nu poti dormi mai multe nopti la rand, mergi la psihiatru sa iti dea ceva.
Sau incearca cu Melatonina.
Te poti imbolnavi mai grav. E important sa dormi.
0
11-06-2016, ora 13:56
SoLiD
Nu este medic/terapeut
SoLiD
Mulțumesc de răspuns. Stiu ca nu sunt un exemplu, stiu ca nu e bine, am auzit treaba asta de 1000 de ori. Ma bucur insa ca am avut oameni care m-au sustinut si inteles.Dar numai am nici un simptom de care am pomenit. Mi-a trecut fara nimic. Am iesit in oras mi-am facut prieteni noi, mi-am ocupat non-stop timpul cu ceva.
Cunosc pe cineva care o avut experiențe cu psihiatri.. cand iau medicamentele prescrise sunt zombie cand nu, oameni normali.
0
17-08-2017, ora 11:07
rilecs
Nu este medic/terapeut
rilecs
doamna clara_p, nici dumneavoastra sa nu mai faceti asa ceva niciodata ( " Sa stii ca nu esti un model pentru tinerii de azi. Sa nu mai faci asa ceva niciodata. " ), cu texte de genul asta ne apucam toti iar ca avem impresia ca suntem respinsi de societate, probabil ar putea sa va explice tot doamna psiholog si probabil tot doamna psiholog v-ar putea explica ca suntem multi care nu mai dormim nici cu xanax, deci nu avem ce sa cautam la ea in prima instanta, d-abia dupa cateva sedinte de psihiatru.
cunosc si eu multe cazuri carora li se rupe sufletul si la fel ca dumneavoastra, ne cearta si totodata ne explica ce trebuie sa facem ( probabil din proprie experienta, nu stiu, altfel nu imi explic ) pe forumuri.
nu va zic cu rautate, doamna, desi doar asta mai am in mine de la legale ca am bagat 7 ani de zile
0
17-08-2017, ora 17:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Imi pare rau sa aud asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.