sex la menstruatie

17-10-2016
melina1998
Nu este medic/terapeut
melina1998
Buna! am 18 ani si am facut sex neprotejat in prima zi de singerare, dar nu si-a dat drumu in mine
pot sa ramin insarcinata?
specific ca in ultimile 2 luni am avut ciclul perfect regulat (de 31 zile)
banuiesc ca nu eram la ovulatie
va rog sa imi raspundeti, mersi anticipat!
3 comentarii
0
17-10-2016, ora 22:45
melina1998
Nu este medic/terapeut
melina1998
imi raspunde si mie cineva...? ((((((
1
18-10-2016, ora 20:06
Psiholog Andreea Chifu
Psihologie, Bucuresti, lg.pta.Constitutiei
Psiholog Andreea Chifu
In teorie ar trebui sa nu existe riscul. Iti recomand sa te si speli minutios incat din ce am inteles spermatozoizii pot ramane activi pana la 5 zile in vaginul unei femei. De asemenea, chiar daca ejaculeaza extern, se poate elimina lichid seminal si inainte sa fie incheiat actul sexual.

Acum cred ca iti dai seama ca acolo sus scrie ca sunt psiholog, nu ginecolog sau alta functie cu diploma medicala, deci nu sunt experta in asta, iti pot spune doar ce am aflat si eu din propria documentare. Stiu ca intotdeauna sunt tot felul de exceptii de la fiecare regula, dar as spune ca sansele sunt foarte mici sau inexistente.

Recomandarea cea mai desteapta e sa faceti un test de sarcina la 5 zile daca va faceti griji si sa va informati despre masurile contraceptive si bolile cu transmitere sexuala din surse specializate acum ca v-ati inceput viata sexuala.

Sper ca ti-au fost de ajutor aceste informatii.
0
19-10-2016, ora 15:20
melina1998
Nu este medic/terapeut
melina1998
merci mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mit: Nu poți rămâne însărcinată în timpul menstruației
  •