Sindromul ovarelor polichistice - Testosteron crescut - Acnee

08-09-2015
missoana
Nu este medic/terapeut
missoana
Buna ziua,

Am o mare rugaminte la dumneavoastra; Care este diferenta intre contraceptivele orale Belara si Yasmin?
Va intreb pentru ca anul trecut am fost la medicul ginecolog, am facut o ecografie pelvina si mi a spus ca am cativa chisti pe ovarul drept. In acea perioada aveam si o usoara acnee pentru care am folosit Skynoren (la indicatia medicului dermatolog - fara sa se vada foarte multe rezultate). Am facut tratament cu CO Logest 3 luni si Belara urmatoarele 3 luni, am facut din nou ecografie si mi a spus ca totul e in regula si nu mai este nevoie sa iau CO, ultima folie terminandu-se in februarie 2015. Incepand cu luna mai acneea a devenit mult mai evidenta, am fost la dermatolog si mi a prescris Isotrexin si Doxicilina (30zile). Cat timp am luat antibioticul, acneea s-a ameliorat. Dupa cele 30 de zile, au inceput sa apara din nou cosuri, chiar pe gat si sa se dilate porii. In august am fost la medicul ginecolog, am facut ecografie iar acei chisti au reaparut. Am facut analize de sange, iar testosteronul a avut o valoare de 2.1 avand in vedere ca valorile de referinta ale laboratorului erau 0.6-1.2. In urma acestui rezultat, medicul ginecolog, mi-a prescris Yasmin timp de 3 luni.
Ieri am fost la medicul dermatolog, deoarece acneea e foarte accentuata. Dna. Dr. mi a spus ca Yasmin nu sunt CO care sa aduca un rezultat problemei mele, si ea imi recomanda Belara, dar nu pentru 3 luni, ci pentru 6 luni, continuand inca 6 luni cu alt tip de CO, Belara scazand si nivelul de testosteron.
Urmatoarea saptamana va veni menstruatia si nu sunt foarte sigura cu care din cele 2 CO sa incep tratamentul.

Va multumesc mult!
O zi buna!
1 comentarii
0
23-09-2015, ora 18:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa va adresati unui medic endocrinolog.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • De ce se orientează mai bine în spațiu bărbații decât femeile?
  • Scăderea în greutate poate ajuta femeile cu ovare polichistice să devină mame
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  •