Sindromul WPW

68 comentarii 1 23 Înainte ›
0
18-09-2009, ora 00:04
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Nu tine de aparat, oricat de vechi ar fi sistemul de ECG daca ai WPW acesta se va vedea. In cazul acestui tip de aritmie exista un semn distinctiv pe ECG (unda delta), care nu poate fi "pacalit".
0
18-09-2009, ora 09:12
kirk
Nu este medic/terapeut
kirk
Salut naichi... eu am fost diagnosticat acum luni cu wpw, iar luni dimineata m-am operat la Timisoara si miercuri seara am fost acasa.totul a decurs bine. daca te pot ajuta cu ceva intreaba-ma te rog.
0
22-09-2009, ora 22:32
cristina_crina
Nu este medic/terapeut
cristina_crina
buna naich.si eu am fost diagnosticata cu wpw si m-am operat tot la timisoara acum 4 luni la institutul de cercetare cardiovasculara timisoara si sa stii ca ma simpt foarte bine, si iti dau un sfat cu cat te duci mai repede cu atit mai bine pt ca e mai bine sa vindeci decat sa previ, interventia nu dureaza mai mult de 2 ore si dupa interventie stai 12 ore la pat, interventia se face pe picior prin aorta.nu trebuie sa-ti fie frica k e ceva simplu.dak vrei sa ma intrebi mai mult cu cea mai mare placere.
0
22-09-2009, ora 22:57
naichi
Nu este medic/terapeut
naichi
buna cristina! merci de sfat! sunt destul de constient de riscuri, doar ca eu sunt mai neglijent in ceea ce priveste sanatatea...nu prea stiu sa am grija de mine.dorinta este, dar nu suficient de mare...frica nu-mi este, chiar vroiam sa fac operatia imediat ce aflasem de sindrom numai ca doctorul mi-a sugerat niste teste suplimentare la tg mures la care n-am mai ajuns.s-au suprapus cu niste examene, probleme la servici etc si din cauza asta am tot amanat...de cum aflasem m-am lasat de toate "drogurile", iar cu timpul le-am reluat...la alcool stau mult mai bine...in schimb, cafeaua si tigara sunt zilnice...oricum, eu am incredere in mine ca voi scapa si de chestia asta, ma voi lasa si de toate viciile si voi fi un om sanatos...
multa sanatate si tie...tinem legatura ;)
0
22-09-2009, ora 23:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
naichi, daca ai WPW poti sa te lasi tu de orice vrei, fara ablatie nu o sa te vindeci. Eu te sfatuiesc sa o faci cat mai repede. Nu are rost sa amani, ca tot acolo o sa ajungi, mai devreme sau mai tarziu. Nu e o interventie de speriat, cei interesati vedeti si topicul despre Ablatie de pe acest forum.
Bafta!
0
23-09-2009, ora 16:50
naichi
Nu este medic/terapeut
naichi
dar n-am zis ca lasatul viciilor m-ar vindeca, ci doar ca reduce riscurile...excesul mi-ar putea provoca o criza, ceea ce nu am avut pana acum si, oricum, aveam de gand sa ma las de ele si inainte sa aflu de sindrom.cum am mai spus si mai sus, nu ma sperie deloc interventia...am doar o mica reticenta vis-a-vis de spitale si medici, dar voi merge cu siguranta...merci de sfat!
0
20-10-2009, ora 16:56
mitzoc86
Nu este medic/terapeut
mitzoc86
Salutare

Eu am facut un EKG la varsta de 18 ani inainte sa dau bacul pt proba de sport binenteles ca la toata lumea asistenta si dcotroul care erau de servici acolo habar nu aveau sa citesca EKG ul, m am speriat si eu un pic dar mi a trecut repede.Dupa cele intamplate am fost la docotrul de famile si mi a dat o trimitere la spital la un cardiolog, care si a dat seama imediat despre ce este vorba recomandandu mi sa incerc sa ma duc la o clinica specializata ca sa fac niste investigatii, aveam 2 optiunii Timisoara sau Cluj, m am hotarat sa ma duc la Cluj la Spitalul de recuperare din carierul zorilor unde am stat de vorba cu Dcocotrul ROSU un om extraodrinar, ma m internat acolo mi s au facut mai multe teste dupa care am fost dus la masa de operatie facandumi-se investigatiile de rigoare cei care nu stiu sa stea linistiti pt ca anestezia este loacala, bineneteles ca mai simiti ceva ca doar nu esti mort dar este k dupa ce mi s au facut investigatiile docotrul Rosu mi a spus ca nu se merita sa fac abaltia pt ca risucrile sunt mai mari decat beneficiile si ca inca nu au aparatura coresunzatoare dar pe viitor o sa aiba.In prezent am 23 de ani si inca nu am fost sa fac abaltie si nici nu simt nevoia, acele investigatii care mi au fost facute au fost in 2005 eram in primul an de facultate probabil ca pe viitor o sa ma duc si eu sa fac abaltie sau ceva de genu.
In fine vreau sa le recomadnt tuturor celor care sunt cam in intuneric desi sufera de acest sindrom sa incerce sa si faca investigatiile care trebuie facute inainte de abaltie pt ca nu au nimic de pierdut nici un docotor care are coonstinta nu o sa faca ablatie fara sa faca investigatii f bine definite spun acest lucru deoarece traim in Romania!
a si nu uitati ca mai exista si un Dumnezeu acolo sus !!
0
20-10-2009, ora 17:08
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
mitzoc, daca ai intr-adevar WPW iti garantez ca, pana la urma, o sa ajungi la ablatie. Asta daca nu o sa preferi sa te chinui.
Despre investigatiile necesare pentru un WPW acestea constau in studiul electrofiziologic, care reprezinta, practic, partea introductoare a oricarei ablatii.
Intr-adevar dr. Rosu e un om deosebit si un medic bun, dar cred ca atunci nu s-a bagat din doua motive: complexitatea procedurii (WPW-ul nu e chiar la indemana oricui sa fie ablatat) si lipsa echipamentelor. Acum are un laborator mai bine dotat si mai multa experienta, asa ca, probabil, acum poate ar incerca ablatia.
Mi se pare o greseala sa pui un pacient pe masa, sa ii faci studiul electrofiziologic, sa constati ca are o tahicardie supraventriculara (WPW sau de alt fel) si sa nu ii faci ablatia. E ca si cum un chirurg te deschide, constata ca ai apendicita, dupa care zice ca el nu se baga si te coase la loc!!!?!?!?
Singurul motiv de a nu continua ar fi ca procedura ar fi mai complexa si ar trebui efectuata intr-o zona mai dificil de accesat, ceea ce ar putea determina unii electrofiziologi cu mai putina experienta sa nu se bage. Dar mi s-ar parea corect ca macar sa ii comunice pacientului care este situatia si sa il trimita in alta parte, unde procedura se poate executa. Parerea mea!
0
20-10-2009, ora 17:23
mitzoc86
Nu este medic/terapeut
mitzoc86
WPW am 100% dar faza este ca atunci cand am fost eu in 2005 la docotrul Rosu cum am mai scris si mai sus nu aveau aparatura necesara pt a mi face abaltia de acea nu au facut interventia, probabail ca nu era niici asa experimentat asa cum este aucm dar eu ma bucur ca nu mi a facut abaltia pt ca mi a spus clar poate sa iasa rau si sa revin in 2 sau 3 ani cand o sa primeasca echipamente mai performante si in legatura ca ma sfatuiesti sa fac abaltie unde crezi ca ar trebui sa merg sa o fac?Si aprorpo suferi si tu de WPW ?
0
20-10-2009, ora 17:29
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Nu, multumesc lui Dumnezeu, nu sufar ;-)
Dar lucrez in domeniu si am participat la sute de ablatii.
Eu te sfatuiesc sa mergi in doua locuri: la Bucuresti, la Spitalul de Urgenta Floreasca, la dr. Radu Vatasescu sau la Iasi, la Centrul de Cardiologie din cadrul Spitalului Parhon la dr. Grecu Mihaela.
Vezi ca ti-am dat si un PM.
0
20-10-2009, ora 17:35
mitzoc86
Nu este medic/terapeut
mitzoc86
PM. adica?
0
20-10-2009, ora 17:39
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Mesaj personal. Ca sa il vezi mergi in partea dreapta sus a ecranului, in cadrul dreptunghiului verde si apasa pe link-ul "Modificati profilul dvs". In fereastra care iti apare deruleaza in jos si o sa vezi mesajele de la colegi.
0
21-10-2009, ora 11:26
jasmyne_82
Nu este medic/terapeut
jasmyne_82
sunt noua pe forum si nu stiu cu ce sa incep dar sa o luam cu inceputul
am o ablatie facuta acum 2 ani si in august am facut doua crize de tpsv(adica a recidivat) sunt isarcinata in 8 luni si ma intreb daca fatul nu a fost afecta in cele doua crize in care am primit 3 fiole adenozina si a doua oara doua doua perfuzii cu bataloc.Mai am si o insuficienta mitrala gradul 2. poate avea copilulu urmari?
0
21-10-2009, ora 13:19
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Daca a reaparut dupa doi ani aia nu mai e recidiva. Aceea este alta tahicardie. Posibil chiar de alt tip, sau, oricum, cu alt traseu.
De curiozitate, unde ai facut ablatia?
Daca tahicardia se manifesta doar prin ritm rapid, dar fara sa lesini, sa iti vina rau si alte astea si nici nu tine prea mult, in principiu fatul nu ar trebui sa aiba nimic. Problema e daca ai o tahicardie extrem de rapida, care iti afecteaza echilibrul hemodinamic si, astfel, perfuzarea cu sange a fatului. Prin e-mail e greu sa ti se dea un raspuns referitor la afectarea copilului. Asta numai medicul in urma unor analize iti poate spune. Daca vrei sa discutam mai multe poti sa imi scrii oricand.
0
22-10-2009, ora 08:00
jasmyne_82
Nu este medic/terapeut
jasmyne_82
ablatia am facut-o la TM.Doctorii care m-au vazut au zis ca a recidivat deoarece sunt tot 220 de batai pe minut ca inainte de operatie. diagnosticul a fost TRIPLA CALE ACCESORIALA.si insuficienta mitrala gradul 2.
0
22-10-2009, ora 09:54
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Da, ma rog, asta inseamna ca ai avut mai multe cai acesorii. La ablatia ei au gasit si intrerupt una sau doua dintre ele, dar se pare ca a mai ramas sau a mai aparut una.
Desi, sincer, nu am mai auzit pana acum de cale accesorie tripla, dar nu le stiu nici eu pe toate ;-)
0
22-10-2009, ora 13:40
jasmyne_82
Nu este medic/terapeut
jasmyne_82
cea dea doua criza care am facut-o in August a durat 4:30. Deci pana la urma am iesit singura din ea dupa ce m-au plimbat intre spitale si mi-au bagat BETALOC.Mersi chiar daca nu am ajuns sa gasesc inca un raspuns sau sa stiu mai multe despre boala mea.Sper ca dupa ce voi naste voi reusii sa aflu raspunsuri si sa incerc iar o ablatie.CE SA FAC?SA MERG LA ACELASI MEDIC SAU SA INCERC ALTUNDEVA?
0
08-11-2009, ora 12:47
ala4ka
Nu este medic/terapeut
ala4ka
ceau! am citit cateva comentarii...si am zis sa mi dau s eu cu parerea.am 17 ani...la 16 am facut o interventie cu cateter.alblatie prin radiofregventa pentru sindrom wpw...am vazut ca cineva se temea de durere, altii nu stiu unde sa o faca...heeey voi astia bolnavi care e faza cu frica?crezi ca mai conteaza daca suporti 1-2 ore de durere la inreventie?sau mai bn sa te chinui toata viata?...luativa in maini!!!!...eu kiar faceam glume cu mediku p masa de operatie:)).da, doare...e discomfort.da se merita...akm nu mai am nici o problema desi o fost ff complikat..o durat 2ore jumate fata de juma de ora cat mi so zis la inceput.SI INK CEVA IMPORTANT!!!!!!!faceti operatia in romania.doktorii nostri is fff buni...nu uitati ca medicii din romania o facut primu transplant de inima...medicii nostri sunt chemati peste hotare sa faca operatiii.
pa pa...insanatosire grabnika!!!
0
08-11-2009, ora 12:49
ala4ka
Nu este medic/terapeut
ala4ka
si ink ceva.eu am avut 4 cai accesorii...si faceam accese care duram si 5, 7...pana la 11 ore!!!cu 280 300batai p minut!.la13-16 ani...
0
08-11-2009, ora 13:25
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
jasmyne, eu zic ca poti sa mergi linistita la celasi medic. Unele ablatii nu se fac, pur si simplu, intr-o singura procedura, din diverse motive, nu inseamna ca ar fi ceva in neregula cu doctorul. Dar daca medicul tau a fost capabil sa identifice ce ai si sa intrerupa o parte din caile accesorii atunci inseamna ca poate definitiva problema ta cu bine. In plus medicii de la Timisoara sunt foarte buni, stai linistita.
ala4ka, doar de curiozitate, une ai facut ablatia, la ce medic? 4 cai accesorii... hmmm... asta chiar ca nu am mai auzit niciodata.
Despre doctorii romani ca sunt foarte buni ai dreptate, dar ca au facut primul transplant de inima... poate primul transplant din Romania. In afara primul transplant s-a facut cand noi eram mici copii, stai linistit. In plus, cu toate ca suna extraordinar, dar sa stiti ca transplantul cardiac nu e o asa mare interventie din punctul de vedere al chirurgului. Adica e o treaba mai mult de manualitate, de indemanare, sunt niste taieturi si cusaturi prestabilite, un fel de croitorie, daca pot sa ma exprim asa, nu iti trebuie extraordinar de multe cunostinte. Mult mai importante si mai dificile sunt selectarea corecta a pacientului, urmarirea lui corecta dupa interventie, tratamentul si stilul de viata urmate...
0
09-11-2009, ora 21:08
ala4ka
Nu este medic/terapeut
ala4ka
pt armmdt:...nu mentionez...atatt stiu c o fo 4 sau...kiar cinci k p una no rezolvato pana la urma ca era prea riscant...am zis o fost ceva cam iesit din comun...chiar si pt mediku kare mo operat.important k s bn akm.
0
09-11-2009, ora 21:16
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
4... sau chiar 5 cai accesorii?!?! Ha! Daca iti spun ca asa ceva nu exista sper sa nu te superi. Tu asta stii de la doctorul tau, dar crede-ma ca e vrajeala. Te-am intrebat la ce doctor ai facut operatia ca sa imi dau seama ce experienta are in domeniul electrofiziologiei, nu de altceva. De ce nu vrei sa ne spui la ce doctor ai facut interventia? Pana la urma de asta ne-am adunat pe forum, sa discutam. Daca nu vrei sa imparti cu noi informatiile... de ce ai intrat?
0
09-11-2009, ora 21:20
ala4ka
Nu este medic/terapeut
ala4ka
...uite
o sa incerk sa gasesk fisa de externare si ti zik sigur ce am.si dac tot esti cunoskator in domeniu...zimi pls ce sanse sunt ca copii mei sa fie cardiaci?
0
09-11-2009, ora 21:25
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Unele dintre tahicardii au un oarecare caracter genetic, de aceea copii tai ar avea un risc ceva mai mare decat altii ca sa dezvolte si ei un tip de aritmie. Dar nu e ceva de speriat, ca riscul nu e mult mai mare si, oricum, chiar daca or sa aiba, or sa faca ablatie si se rezolva, nu e ceva de care sa stai stresat toata viata.
0
19-11-2009, ora 10:11
amaria89
Nu este medic/terapeut
amaria89
Buna ziua.am 20 de ani, in urma cu 3-4 ani am descoperit ca am sindromul Wolf Parkinson White (WPW)..pe vremea aia nu mia spus nimeni ca trebuie sa fac vreo interventie.in urma cu un an am inceput sa am crize...dureri de inima.respiram foarte greu.ceva parca ma tinea nu imi dadea voie sa trag aer in piept...ameteli...mi se infundau urechile...nu mai vedeam si ma trezeam pe jos...intr-un final am fost la doctor...si mi a spus ca ar fi mai bine sa fac interventie la inima acuma cat sunt tanara si crizele nu sunt asa de dese.mia spus ca sansele normale de risc sunt minime adica 5-10% dar in cazul meu ar fi de 20%asta nu ar deranja...dar am o inrebare...Este mai bn daca as face interventia...am progrm pe sapt viitoare..la dct.. Grecu din iasi.daca nu o sa fie nici o diferenta dupa interventie...o sa fie la fel.?Unde ar fi ma bn sa fac interventia ?sunt doctori buni in Iasi?
0
19-11-2009, ora 23:05
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Dupa interventie o sa ai o viata perfect normala, nici nu o sa mai stii ca ai avut vreodata tahicardie.
Mergi cu incredere la dr. Grecu, e una dintre cei mai buni electrofiziologi din tara.
0
19-11-2009, ora 23:51
ala4ka
Nu este medic/terapeut
ala4ka
amaria89...eu am avut cam aceeasi istorie...nu ti fie frica de risk...sigur o sa iasa bn...si nu are cumsa fie la fel dupa interventie...sigur o sa te simti mult mai bn chiar daca nu va fi in reusita de 100 la 100! asa ca dumnezeu sa te ajute si stai linistita si nu uit aca FORTA GANDIRII POZITIVE DEPASESTE ORISICE!!!!!
0
20-11-2009, ora 10:09
amaria89
Nu este medic/terapeut
amaria89
Sper sa iasa bine din prima..sa nu mai fiu nevoita sa ajung si la o a doua sau a treia interventie.nu cred ca as rezista...nu prea ma impac cu spitalele dar la urma urmei e vb de sanatatea si de viata mea...Sper sa nu ma razgandesc pana luni cand am programarea.adica peste 2 zile..Multmesc mult pentru..sfaturi si incurajari. O zi buna va doresc
0
20-11-2009, ora 10:17
amaria89
Nu este medic/terapeut
amaria89
As mai avea o oarecum nelamurire...eu sunt eleva ar veni ca sunt asigurata..trebuie sa platesc ceva..si daca ar trebui cat ar ajunge.?sau se merge pe, , legea, , noastra din Romania.., , SPAGA, , ??
0
09-01-2012, ora 20:53
georgi175
Nu este medic/terapeut
georgi175
Buna ziua, am 21 de ani si sunt din Timis! acum 7 ani am descoperit ca am sindromul wpw si spasmofilie!in urma unui control facut din cauza intepaturilor in piept!! acest control a fost facut in jud gorj! iar acum doi ani la analizele pt angajare in timisoara din nou mia iesit aceleasi chestii!! am fost apoi la un cabinet privat pt ecocardiografie si tot asa mia iesit sindromul wpw si spasmofile!!dar specifica ca durerile nu sunt provocate de acest sindrom ci de spasmofilie!!!dar acum in prezent am acele dureri cam la 2-3 zile!si chiar zile in care dureaza si chiar 7 sau 8 ore!!dar niciodata nu mia spus nimeni dak e nevoie de vreun tratament sau interventie chirurgicala!!doar tratamente cu calciu si fier!!am si eu o intrebare este nevoie de aceasta ablatie chiar dak nu mia spus nimeni asta?ultima data cand am avut aceste intepaturi dar nu chiar atat de puternice aveam pulsul de 175!!! astept cat mai repede un raspuns si chiar intentionez sa merg din nou saptamana aceasta din nou!dar stiti cumva unde sa merg?pt ca, cred k la privat nu sunt destul de profesionisti!!

cu stima, Georgiana
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: