Sinuzita cronica

18-03-2013
Daniela2668
Nu este medic/terapeut
Daniela2668
Buna ziua,
De ani buni am avut probleme orl, acum am ajuns la stadiul ca dimineata ma ustura nasal, apoi stranut de 10, chiar si Mai multe ori.pana nu suflu nasul nu ma opresc, secretie limpede.merg sa spal narile, elimin bucati verzui-gri gelatinoase, coji de sange micute si mase gelatinoase galbui. In timpul zilei daca merg nasul e liber, daca ma asez se infunda, la fel noaptea cand abia respir si narile sunt inflamate, uscate, Iar pe gat inghit non stop secretii dense din nas care aluneca foarte greu, Mai ales ca am disfagie.
Am doua rmn-uri
Din 2004-scria: colectie centimetrica lichidiana in sinusul sfenoidal drept...si
Din 2006-scrie: sinuzita maxilara bilaterala cu mici chiste retentionale.

Intrebarea mea este, nu numai ce inseamna si ce se Mai poate face, ci si daca durerile orbitare, de langa nas, si miscarea greoaie a ochilor cu dureri de cap si chiar vedere tulbure usor dublata, pev intarziate pleoape retrase dimineata..ar putea avea legatura cu aceasta sinuzita.
4 comentarii
0
18-03-2013, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult ORL.. in clinica ORL..unde se lucreaza endoscopic..
dupa copnsult si invetsigatii o sa stii ce e de facut mai departe
0
18-03-2013, ora 14:48
Daniela2668
Nu este medic/terapeut
Daniela2668
Va multumesc pt. promptitudine, am facut de 2 ori si endoscopie si problems e ca eu am colagenoza nediferentiata si probleme de coagulare, Asa ca operatiile nu prea merg la mine...oare altaosibilitate...am luat multe spray uri cu corticosteroizi dar nu se rezolva :(
0
26-03-2013, ora 15:06
diana86
Nu este medic/terapeut
diana86
Buna ziua! Sufar de vreo 6 ani de o sinuzita rautacioasa, din cauza careia am facut acum 4 ani niste atacuri de panica ( ameteam si nu stiam din ce cauza si apoi intram im panica).Am fost internata in spital de 2 ori si mi s-au administrat antibiotice ( ampicilina) intramuscular si... doar atat. Am fost consultata de vreo 3 medici din Piatra Neamt. Am mai urmat apoi o groaza de tratamente cu antibiotice prescrise de medici, dar rezultatul a fost acelasi: o luna de zile sunt OK apoi sinuzita revine in forta. Ma doare ingrozitor capul si pometii si mai nou de la un curent puternic au inceput si urechile si maxilarul sa ma doara de nu mai pot sa dorm noaptea si mi-am distrus si stomacul de la atatea antibiotice si pilule impotriva durerilor. Rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati un sfat ce ar mai trebui sa fac si daca stiti vreun medic bun in Bacau, ca de cei din Piatra neamt sunt satula? Am mai auzit de asemenea ca un tratament cu antibiotice intravenoase ar fi eficient, voi ce credeti? Va multumesc anticipat.
0
26-03-2013, ora 15:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana lapascani aveti 70 km. am nevoie de radiografie SAF. radiografii la raeacina dintilor decsus de sub sinus
asa o sa aflati daca intradegar e sjnuzita sau durerioe sun de la cooiana cervicala..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •