Vă rog să mă ajutați cu următoarea situatie

11-07-2018
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Fratele meu, are 14 ani, a spus că nu mai aude bine cu o ureche și a fost dus la orl, i s-a dat un tratament cu eficef, ceva pentru gât și nas, la control a fost trimis sa facă o audiograma, rezultatul bare o deficienta de auz acea ureche. Și a fost trimis la spital. În urma tratamentului cu antibiotic, fluimucil și aerosol, diagnosticul au fost:adenoidita cronica acitizata, sinuzita maxilara și frontala, otita seroasa cronica bilaterala, spasmofile. Doctorul a spus ca necesita operație de polipi în nas și la ureche și ca nu va mai auzi bine cu acea ureche, nu îi dă șanse, a fost trimis acasă continuând tratament cu fluimucil și
3 comentarii
0
11-07-2018, ora 19:51
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Alte pastile care se iau la 8 ore, nu îmi amintesc exact cum se numesc acum, e o cutie verde + un sprei pentru nas. Urmează acest tratament timp de o luna după care revine la control, probabil pentru programare la operație. Ce părere aveți, ce am putea face să nu se agraveze în continuare și să se facă bine pentru a nu rămâne cu sechele după? Aștept un răspuns. Mulțumesc mult.
0
11-07-2018, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ca sa ajungi la 14 ani cu polipi si sinusita in asa hal ca sa afecteze grav auzul.. insemna sa fii Neglijat din copilarie
nimeni NU a vazut ca el nu respira pe nas, ca are secretii din nas ????
2 de ce nu sa facut interventia la polipi din prima.. acum cand a fost internat ???
3 citeste tot ce sa scris pe forum despre Otita seroasa si catar tubar
0
11-07-2018, ora 21:31
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Mulțumesc pentru răspuns. El a răcit mai des, dar nu ne-am gândit ca ar fi asa grav, a luat tratamentul de fiecare data și a fost bine. Nu știu de ce nu l-a operat acum, sa a pelam la alt medic sau poate fi operat de ambele odată? La control a spus sa venim și cu o timpanograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •