sinuzita maxilara bilaterala cu mastoidita stanga

11-07-2010
millica23
Nu este medic/terapeut
millica23
am o fetita de 2 ani si 10 luni care in urma unui RMN a reiesit ca are sinuzita maxilara bilaterala cu mastoidita stanga. ajutati-ma sa inteleg si eu cum ar fi putut dezvolta aceasta afectiune si ce implicatii sunt pt un copil la aceasta varsta. multumesc
5 comentarii
0
11-07-2010, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinusurile la aceasta varsta sunt inca slab dezvoltate..
e posibil ca de la o seretie nazala abundenta si un nas infundat.. sa fie edem de mucoasa si secretii in sinus.. nu cred ca e ceva grav...
mastoidita este un diagnostig grav.. dar asta in cazul cant la copil curge urechea, cu timpan perforat si acesta supurtaie nu raspunde la tratament( ureche trebui vazuta de un medic ORL.. la microscop, cu aspiratia secretiilor pentru a stabili ce fel de otota este supurata sau seroasa.
daca este o otita seroasa.. deasemenea Nu e foarte grav.., in acest caz.. ar pute acele secretii din nas sa infundat trompa lui eustachii si sa faca copilul o otita seroasa.. aceste secretii seroase se vad si la RMN.
din acest motiv.. rezultatul RMN.. nu conteaza mult fara consultul copilului.. si precizarea diagnosticului.
Trebuie sa mergeti sa va internati in clinica ORL.. pedietrie.. in oras Universitar !!!!
0
01-08-2010, ora 04:13
millica23
Nu este medic/terapeut
millica23
buna seara, multumesc pt raspuns si revin la dumneavoastra cu mai multe informatii privind aceasta mastoidita: totul a inceput cu o otita la urechea stanga, tratata cu antibiotic (era si racita si tusea in acest timp) si picaturi pt ureche. la o zi dupa terminarea tratamentului, copilul a inceput sa aibe niste manifestari pe care nu le-am observat pana atunci la ea, cu un respirat mai accentuat, cu aplecarea capului spre stanga, am fost cu ea la doctor, mi s-a spus ca suporta mai greu caldura, ca nu are nimic. aceste manifestari au devenit din ce in ce mai accentuate si mai dese, plin inclestari de maini de 2-3 secunde, foarte dese in timpul zilei, cu scosul limbii si datul ochilor in sus in acelasi timp si chiar toate trei simptomele in acelasi timp, apoi a ineput sa o doara iar urechea stanga, sa spuna ca i se infunda urechile, cu temperatura si varsaturi. m-am internat cu ea la IOMC in Bucuresti, a fost tratata 7 zile cu cefort, timp in care a vazut-o si un neurolog care i-a pu s diagnosticul de convulsii partiale complexe si a inceput tratamentul si cu depakine. am fost transferate la spit Obreja, unde i s-au facut investigatii mai amanuntite, encefalograma filmata, dupa care a reiesit ca de fapt nu suferea de aceste convulsii, manifestarile acelea continua sa le aibe chiar si sub tartament cu depakine, asa ca dr Budisteanu a recomandat scoaterea tratamentului, pt ca simptomele acelea nu erau de natura epileptica...a recomandat si efectuarea unui RMN, la care a iesit ca si diagnostic acea sinuzita maxilara bilaterala cu mastoidita stanga. de la obreja mi s-a spus sa merg cu ea la orl.
de atunci au vazut-o 4 doctori orl si toti au spus ca nu are copilul nimic! A fost vazuta de dr conf Ursuleanu, de la budimex, am, fost cu ea si la Gr alexandrescu...toti imi spun ca nu are nimic!
eu ce sa cred acum... ce spun doctorii sau ce diagnostic a iesit la RMN? privind manifestarile acelea inca le mai are, dar nu atat de des pe cat erau inainte, iar de la ORL mi se spune sa merg cu ea la neurologie, unde eu de fapt am fost si mi s-a spus ca nu are nimic si sa merg cu ea la ORL. ce pot face in aceasta situatie? nu pot sta cu ea asa acasa... e posibil ca diagnosticul de la RMN sa fie gresit? l-am facut la hiperdia, din cate stiu au aparatura buna! sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa fac, de la neuro ma trimite la orl si de la orl la neuro! ce ma sfatuiti ? ce pot face pt a ma asigura ca fata este intradevar bine si ca RMN ul acela este gresit? va multumesc mult!
0
01-08-2010, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
RMN.. nu poate gresi.
cred ca copilul trebuie vazut de un Neurochirurg !!!.
simptomatologiea este grava si trebuie interpretata corect de un medic neurochirurg.. ( de la mastoida infectiea usor se poate propaga intracranian.)
Deasemenea copilul tre sa fie vazut la o clinica ORL.. specializata pe chirurgia urechii.
daca nu gasiti in bucuresti va recomand sa mergeti la Pr. Martu D. la clinica ORL.. Iasi.. Sp. de Recuperare
0
30-01-2019, ora 21:42
Nikulita
Nu este medic/terapeut
Nikulita
Buna seara. Dl. Flueraru, spuneti-ne, va rog, daca suntem din Republica Moldova, putem beneficia, contra cost desigur, de un consult si de un tratament in Romania. Multumesc anticipat.
0
30-01-2019, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, in Romania orice cabinet medical ( de stat sau privat _) are chitantier si poate oferi servicii contracost conform listei de preturi afisate.. indiferent de nationalitatea si domiciliul pacientului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.