Ajutor.Gingii roșii și inflamate plus infecții la masele cu roșeață și umflaturi in gingie

31-01-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua.Am nevoie de ajutor, sa va prezint problema mea.Am toata gingia de jos de jur împrejur inflamata adică roșiatică și infecții locale la anumite masele.Gingia inflamata o bănuiesc că este de la o măsea cariata netratata și la care a murit nervul, a putrezit și s-a făcut cangrena.Am de asemenea și sinuzita cronica maxilara bilaterală depistată la tomograf neurologic.
Mai am și alte infecții tot pe sus așa roșii dar doar in anumite zone și niște umflături gen dâmburi in gingie dus
Mă interesează atât:când mă voi duce cat de curând la dentist cum va acționa acesta și ce va face că sa mă trateze?Mă va tăia?
Și dacă mă va tăia ce trebuie să facă și cum se poate face mai ușor fără să simt durere, nu se poate lucra cu laser fara sa taie?Mi-e frica de dentist eu având și probleme de ordin psihologic și doream o idee despre cum va proceda dentistul prima data și pe parcurs.La inele masele infectate mi-au rămas fost cioturi, rădăcina.
Prima data îmi va da antibiotic și mă va trimite acada până mai scad infecțiile?Sau cum?Oricum din cate știu nu se poate lucra unde e inflamat și infectat in gura.
Ass e?
Un medic dentist poate sa ma lămurească?
Și dacă eu iau pastile și injecții psihiatrice, betablocante ptr tensiune puls și spray-uri ptr astm cum sa fac sa nu i tetactioneze cu vreun anestezic sau medicament de la stomatologie?Mi-e frica sincer și deja am amânat extrem de mult.
Starea generala nu mi-e alterata, mă simt normal, doar că mai am dureri de cap din ce in ce mai des dar și de la ochi și sinuzita.
Însă știu că infecțiile netratate pot ajunge la creier și la inima.
Va fi dureros, periculos și riscant la dentist având în vedere problema și medicamentele pe care le își precum și afecțiunile?Vor fi procedee anevoioase și lungi?
Cum sa fac sa fie totul bine?
Ajutooooooor:(
Eu deja cred că o să mor de la problemele stomatologice.
Sunt foarte pesimist și fricos.
Un medic stomatolog îmi poate răspunde la întrebări și să mă lămurească?
Mulțumesc mult anticipat.
2 comentarii
1
31-01-2023, ora 17:25
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Salut.

N-ai de ce sa-ti fie frica, medicatia psiahiatrica nu influenteaza anestezia. Nu o sa simti nimic, si nu o sa doara, o sa fie bine.

Cel mai greu cu dentistul este sa ajungi acolo, in rest nu ai de ce sa te temi.
0
15-03-2023, ora 11:25
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Buna ziua,

desi problemele expuse de dumneavoastra par a fi destul de serioase, cel mai probabil un medic dentist cu tactul potrivit va reusi sa va linisteasca in primul rand si apoi sa va realizeze tratamentele cu anestezie astfel incat sa nu simtiti nimic.

Trebuie facuta cel putin o radiografie pentru o evaluare initiala si apoi luate problemele pe rand. De obicei tratamentele sunt mult mai putin neplacute decat va imaginati initial. Discutati in detaliu cu medicul toate etapele astfel incat sa va ajute sa acceptati ce se va face si de ce.

Faceti-va curaj, cautati un medic dentist alaturi de care simtiti incredere, si incepeti cu rabdare tratamentul.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

--------------*

Să ne auzim cu bine,
Dentistul Meu:
Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •