Sinuzita maxilara

14-08-2019
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna ziua. Am o problema cu o sinuzita maxilara ce sa agravat la cam.7 zile după o raceala obișnuită. Am fost la medicul de familie, mi-a prescris amoxacilina de 500, 1cp la 8 ore. Am luat asa 3 zile, după care au început dureri si mai mari ce se intensificau atunci când aplecam capul sau la orice mișcare brusca in zona obrazului stâng. Am revenit după 3 zile de tratament cu amoxicilina, la medic si mi-a prescris inca 5 zile de levofloxacina 1 la 24 de ore, iar amoxicilina m-a sfătuit să o întrerup. Ce e drept durerile au cedat dupa a doua doza de levofloxacina, si am mai continuat inca 3 zile ca sa fie tratamentul complet, cel prescris de medic. Deci cu tot cu amoxacilina (3zile), am facut exact 8 zile tratament cu antibiotice! Dar la aproximativ două zile după tot acest tratament am inceput sa experimentez iar presiune în obrazul strâng, nu e durere..E doar un fel de presiune ca o greutate.Nu stiu ce sa mai fac. Va rog dati-mi un raspuns. Va multumesc!
5 comentarii
0
14-08-2019, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca mai gasesti acum un cabinet stomatologic deschis.. sa faci si radiografie la radacina dintilor dde sus..de sub sinus... acoo poate fi o cauza a sinusitei... si e grav... daca infectia a urcat de acolo.
0
15-08-2019, ora 20:57
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Acei dinti sunt scosi de la începutul anului și la radiografie la radacina lor era foarte foarte puțină infectie.
0
15-08-2019, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt mari sanse sa ajuns acea infectie in sinus.. prin sistemul limfatic si te.ai ales cu o Sinusita Odontogena
0
15-08-2019, ora 21:08
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
https://imgur.com/a/IhtUVVd, aici au fost cele doua masele, v-am atasat radiografia, cu cele doua resturi raficulare care au fost extrase chirurgical in cele din urmă!
0
19-08-2019, ora 11:26
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna ziua am revenit cu radiografia de sinus. O aveti aici atașată. Va rog mult sa o interpretați dvs. https://imgur.com/a/o15tYmQ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.