Solian - pot sa l înlocuiesc cu altceva?

22-01-2021
Anuta veronica
Nu este medic/terapeut
Anuta veronica
Bună ziua, iau solian de 10 ani.De la un sfert de tableta de 200 am ajuns la o jumate. Am încercat sa l las de 5 ori dar nu reușesc. Întru în sevraj și ma simt foarte rău. Pot sa l înlocuiesc cu altceva sau ce pot sa fac. Menționez ca am folosit și xeristar, cipralex și paroxetina. Va mulțumesc!
6 comentarii
0
22-01-2021, ora 15:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua. Din ce cauza doriti sa renuntati la el? Care e diagnosticul? Doza pe care o luati este foarte mica. Unii iau 800 mg.
0
23-01-2021, ora 10:39
Anuta veronica
Nu este medic/terapeut
Anuta veronica
Bună ziua. Doresc sa renunț pentru că cred ca sint bine și nu mai am nevoie de solian eventual altceva. Diagnosticul este depresie anxioasa și atacuri de panică. De ce nu pot să l las, pentru ca mi se face foarte rău, ca în prospect scrie ca nu da dependență!? Mulțumesc!
0
23-01-2021, ora 14:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate sa vi se faca rau pentru ca boala nu s-a vindecat. Luati-l in continuare daca va simtiti bine cu el.
Aveti efecte secundare? S-a oprit menstruatia?
0
23-01-2021, ora 16:00
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,
Tratamentul este eficient si e important sa urmati schema medicamentoasa prescrisa ca sa isi faca efectul. La intreruperea brusca, pot aparea simptome neplacute sau chiar sevraj. Majoritatea anxioliticelor si antidepresivelor dau o mai mica sau mai mare dependenta, depinde si concentratia cat si durata tratamentului. Mai multe informatii va poate furniza psihiatrul.
La incetarea medicatiei, de cele mai multe ori simptomele revin, de aceea este bine sa urmati tratamentul medicamentos impreuna cu sedintele de psihoterapie.
0
24-01-2021, ora 10:56
Anuta veronica
Nu este medic/terapeut
Anuta veronica
Mulțumesc pentru atenția acordata și pentru detalii. O zi buna.
0
24-01-2021, ora 16:36
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Vă dorim sănătate și toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: