sotul meu de 33 ani are o hemoragie cerebrala neoperabila

03-09-2012
gabryolet
Nu este medic/terapeut
gabryolet
sotul meu in urma cu 3 saptamani fara nici un semn prevestitor, in timp ca mergea pe strada i s-a facut rau si a intrat timp dupa cateva minute in coma. s-a constatat o hemoragie cerebrala cauzata de ruptura unei malformatie artero venoase care o avea pe cerebel. a fost transportat de urgenta la bucuresti la institutul de boli neurovasculare iar acolo medicii au spus ca nu se poate interveni chirurgical fiind o zona periculoasa. hemoragia localizat ca un hematom care preseaza trunchiul cerebral. in prima faza a facut si edem cerebral dar nu si hidrocefalee. si a respirat singur tot timpul.nu a fost coma profunda decat in primele ore apoi era foarte agitat si incerca sa se ridice sa se dea jos din pat.acum dupa 3 saptamani edemul s-a retras dar cheagul de sange este tot acolo(dr spun ca l-a ultimul tomograf de acum o saptamana) acesta era putin mai mic deci s-a mai resorbit putin. sotul meu este in stare comatoasa, paralizat complet la mana stanga, nu poate deschide ochii nu poate inghiti sau vorbi.dar este intr-un fel constient pentru ca raspunde atat cat poate la intrebari si comenzi.am tot cautat pe net despre hematoame neoperabile si nu am gasit nimic.
daca puteti sa ma ajutati cu pareri din cazuri similare sau sugestii va rog frumos. as vrea sa stiu daca isi va reveni in sensul ca macar sa deschida ochii, sa inghita sau sa poata vorbi.si daca stiti daca aceste cheaguri sunt intradevar resorbite de creier. va multumesc
4 comentarii
0
05-09-2012, ora 21:06
gabryolet
Nu este medic/terapeut
gabryolet
are midriaza la ochiul drept, nu poate tine gura inchisa nu inghite si nu deschide ochii.dar aude si este constient de ce se intampla in jurul lui.va rog daca ma puteti ajuta cu o parere despre cazuri similare de hematoame cu presiune pe trunchi neoperabil, as vrea macar sa traiasca sa-si vada copiii mai maricei(au 3 si respectiv 1 an)
:(
0
16-09-2012, ora 21:47
gabryolet
Nu este medic/terapeut
gabryolet
dupa o luna de spitalizare hematomul de 3, 5 cm s-a mai absorbit dar nu total, pleoapele tot nu le poate misca si de inghitit tot nu poate.dar e foarte prezent vrea sa vorbeasca desi nu poate si stie tot ce se intampla, chiar si memoria este intacta.pacat ca desi sunt atat de multe vizite la acest subiect nu este nimeni care sa-mi spuna care e treaba cu aceste paralizii si daca ele sunt sau nu de moment.
0
31-01-2013, ora 21:30
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
tata a avut un hematom de 4 centimetri in lobul frontal inalt. doctorul a spus ca nu se poate resorbi cu medicamente ca e prea mare.

l-a operat, mergea spre bine, dar s-a complicat cu niste crize epileptice care i-au slabit inima si a murit. neurologic era recuperat, pareza disparuse, vorbea, era constient.

beleaua cea mare e ca, neoperat poate sa scape, daca creierul resoarbe, dar e si periculos sa stea porcaria pe cap atatea saptamani. poate afecta ireversibil anumiti centri (care se poate sa nu-si mai revina niciodata).

intrebarea e: operez si supun pe om riscurilor operatiei (foarte mari- resangerari, epilepsie, lichid, recidive sau moarte)SAU astept sa se resoarba ? (dar exista riscul ca apasarea prelungita sa afecteze ireversibil creierul). la tata au spus ca era intr-o zona operabila. si s-a dus.
0
24-04-2013, ora 16:00
gabryolet
Nu este medic/terapeut
gabryolet
au trecut 8 luni de la accident.a supravietuit dar pretul platit este prea mare si prea dureros de acceptat. are paralizii la toti nervii cranieni partea stanga paralizata total partea dreapta partial...ceea ce este cel mai dureros este ca nu ne mai putem permite sa facem recuperare pentru ca o sedinta particular ne costa 40 ron ora si avem 2 copii si rate la banci si este foarte foarte greu...viata este atat de nedreapta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspirina administrată zilnic reduce riscul de hemoragie cerebrală și AVC?
  •