Spermograma și defragmentare ADN

22-05-2023
ARES70
Nu este medic/terapeut
ARES70
Buna ziua!

In urmă cu 10 ani am efectuat o spermograma care deși era validată că "proba corespunzătoare" a ieșit aiurea rău ca număr total de spermatozoizi 25 (60-120), forme aberante 10 (0-30), mobilitate normala 8% (60-90%).

Rezultat hipospermie și mobilitate la 4H 0%

Am pus-o pe seama faptului că am recoltat acasă și poate că nu am dus-o la timp, deși am predat -o in mai puțin de 45 de min.
Intamplarea a făcut că în aceeași săptămână testul de sarcina sa iasa pozitiv iar eu am renunțat la analize suplimentare...

Acum, după 10 ani am refăcut spermograma, precum și o defragmentare ADN. Recoltare la laborator clinica. Totul ca la carte.

Rezultat: aglutinare, mobilitate 27% (>40%), motilitate progresivă 5% (>32%), nonprogresiva 22%, imobili 73%!

Astenizoospermie.

Defragmentare ADN: 30% (defragmentare crescuta)

Acum vreau sa solicit tăgada paternității.
Excluzând aspectele de moralitate, ar fi destul de corect sa cer un test ADN ținând cont de cele arătate mai sus, nu?

Mulțumesc mult!
1 comentarii
0
05-03-2024, ora 23:08
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna seara, mai sunteți aici ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul