Spondiloza cervicala si RMN

14-07-2019
russucamelia70
Nu este medic/terapeut
russucamelia70
Cat este de grav diagnosticul pus de RMN?

Am mari dureri in zona gatului si cefalee si am consultat un medic neurolog care mi-a recomandat sa fac un RMN al coloanei cervicale. Senzatia de la fiecare rasucire a gatului este asemanatoare unui saculet plin cu boabe de orez care se "macina".Se aud chiar mici trosnituri la fiecare miscare, chiar daca fac mai mult timp si ar trebui sa cedeze dupa o "incalzire" a musculaturii.
Am facut tratament cu analgezice si antiinflamatorii si durerea a cedat pe durata tratamentului. Am senzatia ca am tratat efectul si nu cauza.
Am 49 de ani si fac sport in mod regulat (schi, inot, mers pe munte - urcat diferente de nivel de minim 800-1000m), am greutate normala.
Rezultatul RMN-ului este urmatorul:
“Stergere” a lordozei fiziologice cervicale in segmenteul C4 – C7, cu minima scolioza cervicala dextro – concave
Degenerare discala minima C5 – C6
Protuzii discale C3 - C4 usoara prefoaminala si foraminala stanga si C5 – C6 minima mediana, cu discret contact radicular C4 stang si fara semne compresive medulare
Discrete ombilicari la nivelul platourilor inferioare C4 si C5
Fara modificari patologice semnificative de semnal la nivelul continutului sacului dural rahidian
Retrozid cervical normal
Usoare procese artrozice predominant inferioare.

Multumesc pentru raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.