stenoza aortica valvulara stransa

14-11-2008
radu alina
Nu este medic/terapeut
radu alina
Am fost la o clinica particulara acum 2 saptamani si in urma unui consult la cardiolog am fost diagnosticat cu fibrilatie arteriala si insuficienta cardiaca.In urma unei ecocardiografii doppler cardiologul m-a diagnosticat cu stenoza aortica valvulara degenerativa stransa (aria valvei=0, 72cm2) si a zis sa ma gandesc la o eventuala operatie.As vrea sa stiu ce riscuri presupune aceasta interventie si care sunt riscurile, avand in vedere ca am o varsta destul de inaintata 76 ani.va multumesc
3 comentarii
0
15-11-2008, ora 07:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La asa o stenoza banuiesc ca respiri cu greutate, cum incerci sa faci ceva obosesti imediat, se intampla sa te pierzi si sa lesini, inima are frecvent batai neregulate si rapide, ai dureri de inima etc..Ceea ce vreau sa-ti spun este ca riscul de moarte subita este mai mare daca nu te operezi decat daca te operezi.Daca nu te operezi speranta maxima de viata este cam de 3 -4 ani, dar poti oricand sa faci un stop cardiac.Eu zic sa te internezi intr-o clinica de chirurgie cardio-vasculara, unde, dupa ce vei mai face o serie de investigatii suplimentare, medicii vor decide.Numai bine.
0
15-11-2008, ora 11:56
radu alina
Nu este medic/terapeut
radu alina
In primul rand va multumesc pentru raspuns si atentia acordata.In general am o stare buna si nu acuz dureri de inima sau sa respir cu greutate sau lesin.Am uitat sa mentionez ca am mai facut o ecocardiografie doppler la aceeasi clinica aceasta fiind prima si medicul a pus diagnosticul de stenoza aortica valvulara larga (gradient maxim transvalvular 42mm Hg si mediu=22mmHg) iar acum alt diagnostinc.Ce as putea sa fac in cazul asta? Daca ma puteti indruma dvs. ca nu stiu ce sa mai cred, care este diagnosticul real.Va multumesc foarte mult.
0
15-11-2008, ora 19:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum vine asta, ba-i stenoza larga, ba-i stransa?? Daca nu ai manifestari din alea enumerate de mine mai sus inseamna ca ai o stenoza larga, relativ bine tolerata.Trebuie repetata echocardiografia, dar cu alt medic, diferit de ceilalti doi.Daca si acum iese stenoza larga atunci asa este si, daca nu ai multe neplaceri din cauza ei, eu zic sa nu faci interventia.Cere sfatul medicului tau de familie si vei decide.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul