Sterilet inainte de prima sarcina?

04-12-2009
ralu_89
Nu este medic/terapeut
ralu_89
Am tot auzit de aceasta metoda, a steriletului, dar eu am 20 de ani si nu stiu daca as putea sa imi pun sterilet.Mi-a fost recomandat de catre un medic sterilet de tip s special pentru femei care nu au avut nicio sarcina.exista asa ceva?nu e periculos?am deja o relatie stabila, urmeaza sa ne casatorim dar nu am vrea sa avem un copil, decat peste vreo 5 ani, ce parere aveti?ce imi recomandat?nu as vrea ca dupa aceea sa nu mai pot avea copii, ar fi un dezastru!!!mentionez ca nu am folosit niciodata pilule contraceptive si am avut ceva probleme, acum trei ani am avut o infectie la colul uterin si cam acum un an mi-a iesit la un test Papanicolau ca am cobacili si gardnerella , iar prietenului meu i-a iesit in analize ca are parazitare cu trichomonas vaginalis, pentru care am facut tratament, iar acum nu mai avem nicio problema.multumesc mult!
4 comentarii
0
05-12-2009, ora 13:02
ralu_89
Nu este medic/terapeut
ralu_89
Va rog trimiteti-mi si mie un raspuns.
0
09-12-2009, ora 22:57
ralu_89
Nu este medic/terapeut
ralu_89
VA ROG FRUMOS D-NULE DOCTOR VREAU SI EU UN SFAT!!!!
0
09-12-2009, ora 23:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu va recomand in nici un caz sterilet la 20 de ani. Are multe reactii adverse, printre care si infertilitatea. E adevarat, infertilitatea poate aparea si in urma utilizarii prelungite de anticonceptionale, dar in cazul steriletului riscul este considerabil mai mare.
0
09-12-2009, ora 23:28
ralu_89
Nu este medic/terapeut
ralu_89
multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •