Sterilet rupt, o bucatica a ramas in uter...
Am purtat sterilet 5 ani, acum 3 sapt.l-am dat afara dar s-a rupt.O bucatica a ramas in uter.Medicul a recomandat sa stau pana la urmatoarea menstruatie apoi il scoate.As vrea sa stiu care ar fi procedura si daca este bine sa raman asa un timp destul de indelungat?
3 comentarii
In functie de tipul de sterilet utilizat, acesta poate ramane in uter cel mai putin 3 ani (dispozitivele cu hormoni ) sau cel mai mult 7 ani. 5 ani este pentru cele cu cupru. Ce a mai ramas din steriletul dv poate fi eliminat la prima menstruatie (urmariti asta), poate fi indepartat prin chiuretaj sau la histeroscopie, in functie si de locul unde a ramas. O ecografie va lamureste in acest sens. Daca nu sunt semen de infectie sau inflamatie mai poate fi lasat. Nu e o urgenta, dar nici nu e bine sa neglijati problema pe termen lung.
Buna ziua! Am purtat si eu sterilet, insa dupa 3 ani acesta s-a deplasat usor, motiv pentru care trebuia indepartat. La scoatere, medicul a constat ca acesta era rupt. S-a efectuat si chiuretaj, insa bucatica rupta nu a fost gasita. Exista posibilitate ca acesra sa fi intrat in trompa? Daca nu va fi gasit nici dupa examenul anatomo patologic ce riscuri sunt?
Buna ziua! Si eu am aceeași problemă. Am fost la un medic pentru extracție sterilet, la care cand mi l a extras mi-a zis că a iesit incomplet. M a trimis sa mi l scoată pe cale chirurgicală. Nu m-am dus. In schimb am fost la un alt medic nu i am spus ce am pățit și i-am cerut să îmi facă o ecografie intravaginala. Nu mi-a găsit absolut nimic. Apoi i-am zis ce am pățit și mi-a zis că nu se vede absolut nimic. Ce sa fac acum ? Sa continuu cu investigațiile în continuare sau nu? Ce ma sfătuiți?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3Steriletul... conditii, cezariana
- 2Dupa montarea steriletului, sangerarea din timpul menstruatiei este foarte abundenta
- 3dupa montarea sterileltului am avut doar 2 menstre, dupa care nimic
- 3tocmai mi-am montat un sterilet
- 8Fetele cu STERILET... HELP !
- 4sangerare continua dupa chiuretaj
- 0sunt insarcinata daca am sterilet?
- 3de la sterilet pot face infectie?
- 4sterilet... si aparitia unor reactii
- 6In urma unui avort am decis sa imi implantez sterilet
- 3valabilitatea steriletului
- 1intirzierea ciclului avind sterilet
- 8Ce inseamna cancer in faza t2nomx?
- 1probleme sterilet
- 0Tampoane interne si sterilet
- 1Menstruatie neregulata
- 0Sarcina dupa sterilet
- 0Sarcina dupa sterilet
Mai multe informații despre: Steriletul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: