Sterilet sau pilule?

05-11-2005
Carla
Nu este medic/terapeut
Carla
Buna!Ma numesc Carla si am 20 de ani.De un an jumatate am sterilet.Inca nu sunt casatorita si nici nu am copii.Am auzit ca streiletul nu se recomanda in acest caz.Am si deseori dureri nesuportabile si deseori sangerez dupa contact sexual.Oare de ce?Intrebarea mea ar fi:sa raman la streilet sau sa ma duc la medicul ginecolog sa-mi recomanda ce pastile sa iau.In ce timp e mai bine sa-mi scoata streiletul, inainte sau dupa menstruatie?

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
25-11-2005, ora 00:00
Dr. Gutu
Nu este medic/terapeut
Dr. Gutu
trebuie sa mergi sigur la ginecolog-fara sa mai indoieli. presupun ca cine til-a montat ti-a facut un examen genital amanuntit inainte si ti-a spus care sunt avantajele si dezavantajele, care sunt semnalele de alarma. in general metodele contraceptive sunt folosite pentru a creste confortul celor care le foloseste, nici decum pentru ai produce discomfort.
in cazul planing-ului familial medicul nu mai lucreaza cu "pacienti" ci cu "clienti" el prezinta metodele pe care le are la dispozitie, iti spune avantajele si dezavantajele fiecarei metode, sifiecare hotaraste SINGUR ce metoda i se potriveste si o poate aplica fara mari greutati si fara ai afecta stilul de viata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •