Steriletul... conditii, cezariana

15-05-2006
cezarok2
Nu este medic/terapeut
cezarok2
Am 34 ani si o cezariana.Am dorit sa folosesc metoda steriletului dar mi s-a spus ca avand cezariana nu se poate.Este adevarat? De ce? Multumesc.
3 comentarii
0
15-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Intr-adevar este de dorit sa nu folositi sterilet, pentru ca aveti o cicatrice uterina. Totusi, operatia cezariana nu este contraindicatie pentru insertia unui dispozitiv intrauterin. Asadar, puteti folosi aceasta metoda contraceptiva.
0
17-05-2006, ora 00:00
cezarok2
Nu este medic/terapeut
cezarok2
Va multumesc pt. raspuns.Care ar fi riscurile?
0
17-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Riscurile sunt cele generale ale steriletului.Exista enumerate pe site, in sectiunea dedicata contraceptiei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Administrarea de antibiotic înainte de cezariană reduce cu până la 50% riscul de infecții
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •