Sterilizarea frezelor stomatologice

06-07-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna ziua!

Am fost recent la medicul stomatolog pentru o plomba.
Oglinda si inca un instrument cu care inspecta cariile au fost desigilate de fata cu mine si acul, dar freza a fost scoasa dintr-un sertar, chiar cautand dupa ea, in sertar erau si foi si multe alte lucruri, dupa care a luat acel “ac” al frezei dintr-o cutie. Acestea nu au fost desigiliate de fata cu mine, dupa cum am spus.
Este normal ? Cum se dezinfecteaza aceste freze?
Mai trebuie sa pun o plomba si de data aceasta, trebuie scos nervul, deci procedura implica mai multe instrumente. Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt sterilizate acele freze? Nu trebuie desigiliate? Nu vreau sa contactez niciun virus.
De asemenea, dupa ce mi-a facut anestezie, pana si-a facut anestezia efectul a luat o pauza si a umblat pe telefon, apoi cu aceleasi manusi, a revenit si a pus plomba.
Multumesc!
2 comentarii
0
07-07-2018, ora 08:20
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Frezele se pun la sterilizare intr-o cutie pe care este trecuta data si ora sterilizarii.
Mai exista posibilitatea sa fie freze si ace de canal noi care sunt sterile in ambalajul lor.
0
15-07-2018, ora 09:08
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Exact cum a spur si colega mea se sterilizeaza in cutii sau pungute individuale sau daca a luat unul nou, era deja steril.Daca aveti dubii va sugerez sa intrebati medicul ca sa aflati cum procedeaza ei in acel cabinet.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul