sugar la 8 luni sub greutate

25-04-2011
stanlaura
Nu este medic/terapeut
stanlaura
fetita mea de 8 luni are 6, 7 kg, s-a nascut la 37 sap cu 2, 7kg, la 2 luni mi-a facut o pneumonie urmata de o bronsiolita de atunci nu a mai vrut sa manance foarte bine manca 90-100ml lapte, la 3luni mia refuzat total laptele formula nan si am incercat tot felul de formule de la toate firmele si nimic, in ianuarie am mers cu ea la dr.Munteanu Mihai gastronterolog la budimex dansul mia recomandat sa incerc laptele de vaca si daca nu vrea nici asa sa ne internam sa facem analize mai amanuntite atunci avea 4, 5kg de la 1 feb mancam lape de vaca 250ml seara la culcare cu cerale si cam 150mlin cursul zilei in rest piure de fructe la 9 supa de pui cu leg 250 ml la pranz si la 18, 00 iaurt 100ml cu branzica calcica, galbenus de ou, spanac piure de cartofi... si am ajuns la 6, 700 putin spun eu dupa statistici dr de famile imi spune sa am rabdare pt ca greutatea se recupereaza mai lent la aceasta varsta dar nu stiu ce sa fac, tin sa precizez ca fetita este foarte vioaie rade gangureste merge sustinuta sta in fundulet singura stie sa se joace se rasuceste in pat pe toate partile ca o sfarleaza si nu a mai racit de la 2 luni nici un pic singura problema este greutatea ce ma sfatuiti?
4 comentarii
0
26-04-2011, ora 16:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Are cam 1 kg deficit ponderal, dar nu-ti fa probleme..e bine ca primeste laptele de vaca..si ca mananca si altceva in afara laptelui.incearca sa-i dai un sirop de vitamine. Ii mai poti da branza de vaci [ nu calcica ], ciulama, budinci de fainoase, paine alba in supa, papanasi fierti, incearca sa-i pui in lapte fainos [ biscuiti bine sfaramati ].cantareste-o lunar.
0
27-04-2011, ora 11:58
stanlaura
Nu este medic/terapeut
stanlaura
Doamna dr multumim pentru raspuns, siropuri i-am dat in feb fier, 6picaturi pe zi iar de pe 4 aprilie pana pe 20aprilie i-am dat wellkid baby infant, de mancat ar manca mult mai bine mancarea din care mananc eu daca ii dau putina tocanita sau supa de care mananc eu e diperata de ce ar maivrea dar imi este frica sa ii dau deoarece eu mancarea o acresc si ii pun bulionul de rosii iar la tocanite e prajeala, oricum eu incerc sa ii dau copilului cat mai multe adecvate pt varsta ei si nu stiu daca sa ii fac niste analize gen coproparazitologic sa vad absortia alimentelor... nustiu cum se numeste exact analiza de parere aveti?
0
08-08-2011, ora 14:26
ioana anca
Nu este medic/terapeut
ioana anca
am o fetita de 8 luni si are 6, 100 kg. am nascut-o la termen dar de 1, 700 kg. de la 6 luni nu a prea mai luat in greutate, i-am si diversificat mancarea, dar totusi in 3 luni prea putin s-a ingrasat. Folosesc lapte NAN si are urmatorul regim alimentar: la 3 noaptea 120 ml lapte simplu, la 6, 30 - 100 - 120 ml lapte simplu, pe la 9, 30 mar cu urda din lapte de vaca si cu cereale, pe la 13, 00 pireu de supa cu ou sau carne, 70-80 ml zeama de supa, eventual si 60-70 ml lapte completare, pe la 17, 00 iaurt cu fructe si cu cereale, pe la 20, 30 - 180 ml lapte cu cereale si tot timpul bea foarte multa apa. Scaunele sunt chiar 4-5 pe zi, normale ca si consistenta si culoare, e vioaie si energica si facem si kinetoterapie zilnic. Sa schimbabm formula de lapte praf? sa o trec pe lapte de vaca? sau e normala greutatea pe care o are acum si faptul ca diversificarea stagneaza cresterea in greutate?
0
08-08-2011, ora 14:28
ioana anca
Nu este medic/terapeut
ioana anca
am uitat sa precizez: pe la 6 luni a facut rosu in gat, i-am facut tratament cu antibiotice, si a avut si o perioada cand i-am dat minevita sirop dar doar 7 zile pt ca incepuse sa verse de la el si refuza si mancarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: greutate oscilanta