sunt disperata... am rosu in gat si ma ustura, am luat ospen si azitromicina

04-04-2012
mariamariana
Nu este medic/terapeut
mariamariana
Buna ziua. Am fost la o consultatie gastroenterologica, asa cum mi-ati spus (suspiciune de reflux gastric), si rezultatul investigatiei a fost ca nu am asa ceva si ca problema este de natura' orl'. Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata ca nu gasesc un tratament, mai rau este ca nu stiu ce am in gat (am rosu in gat si ma ustura, am luat ospen si azitromicina). Ma gandesc, ca poate am un streptococ in gat, care nu a iesit la exudat..nu stiu.Totusi ma gandesc sa fac cateva zile de penicilina inj., apoi 1-2 moldamine sau, sa mai iau ospen si apoi moldamin ??.Ce ma puteti indruma sa fac ? Va multumesc de intelegere, si va rog ajutati-ma !
3 comentarii
0
04-04-2012, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.ce investigati e au facut pentru REfluxul gastric ?
endoscopie sau tranzit baritat esofagian ??
2 Eu ma vazut cum arata gatul tau?
mi, ai trimis poze pe adresa mea pe hotmail?
0
07-04-2012, ora 12:27
mihaela alin
Nu este medic/terapeut
mihaela alin
buna ziua.copilul meu de 11 ani acuza noaptea dureri de cap cam de doua trei ori pe luna am fost la doctorul orl si a zis ca are sinuzita dar nu are scurgeri nazle.la varsta de 5 ani iau fost scosi polipii.intrebarea mea e daca sinuzita e posibila si fara simptome de raceala ci din contra are cateodata senzatia de nas infundat. in ianuarie a luat 7 zile augumentin in februarie 5 zile zinat in martie 7 zile cefalexin iar acum a primit 5 zile amoksiklav.primele trei tratamente de la medicul de familie pt raceli care erau insotite de febra. si pt dureri in gat. iar ultimul de la medicul orl.nu stiu poate aveti un raspuns si pt mine. multumesc mult.
0
07-04-2012, ora 16:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o sinuzita poatea fi exclusa sau confirmata dupa o radiografie SAF
nu luati tratament pentru presupuse diagnostice. trebuie confirmate prin investigatii !!!
2.durerile de cap pot fi din cauza problemelor gastrice, oboselii sau excitatiei de la calculator, TV.. din cauza problemelor oculare s.a.
3. o raceala.. poate si virala.. nuami cu rosu in gat fara depuneri purulente.. si NU se trateaza cu antibiotic( distruge flora intestinala).. e suficient un tratament antitermic si tratament local cu aerosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie
4 acum cred ca e cazu sa faceti un tratament cu Probiotic
sa aveti grij aca copilul sa manance sanatos si sa aiba scaunul zilnic
excludeti acidulatele, citricele, mancare acra pentru 3 saptamani sau poate panala 3 luni..sau poate toata vaiata.. depinde ce sensibilitate gastrica are
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •