Rosu in gat de 2 luni jumate

03-06-2020
FlorentaS
Nu este medic/terapeut
FlorentaS
Buna ziua ! Am o fetita de 1 an si 3 luni, de pe data de 31.03 este a 3 a oara cand face rosu in gat (practic de 3 ori in 2 luni si putin). De fiecare data am mers la urgente deoarece febra persista si scadea foarte greu ( intre 39 si 40). De fiecare data ( de 3 ori) copilul a primit abtibiotic, desi analizele spuneau ca este viral, au decis sa dea antibiotic din cauza febrei persistente. Acum vad ca are pielea pe piept usor marmorata...sper sa nu mai pateasca iar ceva, desi mai avem 1 zi de antibiotic (forexo, 5 ml/12 ore). De fiecare data copilu nu a avut nici un simptom in afara de febra ( refuza solidele, dar de fel nu este o mancacioasa). Intrebarea mea este, ce as putea face sa scap de acest rosu in gat, sa ii dau imunostimulatoare ( de genul Isoprinosine sau First Defense ) ? Nu inteleg de ce il face asa des, ma ingrozeste gandul ca de 2 luni si jumate am bagat atata antibiotic in ea. Multumesc
5 comentarii
0
03-06-2020, ora 18:23
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
In Romania medicii (90%) tratează febra cu antibiotic, așa au învățat probabil !!! Cu roșu în gât. adesea este o păcăleală, rarisim la vârsta aceasta hiperemia faringiană necesită antibiotic ! Acum înțelegeți de ce avem cel mai mare consum de antibiotic pe pacient și cea mai mare rezistență microbiană la antibiotice, nemaivorbind de cea mai mare mortalitate infantilă !!! După această mică analiză a situației în care ne aflăm, puteți proceda în felul următor: are 38, 5°C controlat rectal, = sau >, primește antitermice + vit C + simptomatice pt nas, tuse, etc, dacă este cazul. Simpla febră fără alte semne de boală, necesită obligatoriu ex.de urinară și urocultură, după toaleta prealabilă cu apă și săpun ! După 3 zile de evoluție, analizăm situația ! Puteți să mă contactați la nevoie, mă găsiți ușor ! Succes !
0
03-06-2020, ora 20:12
FlorentaS
Nu este medic/terapeut
FlorentaS
Buna seara doamna doctor. La upu i-au recoltat sumar de urina, au zis ca este ok
0
03-06-2020, ora 21:29
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
F.bine ! (Nu sunt doamnă și rămân așa !)
0
04-09-2022, ora 00:00
Gheorghe andreea
Nu este medic/terapeut
Gheorghe andreea
Buna seara Domn' Doctor!!!Este normal sa faca un episod febril in decurs d 24 h(febra fiind undeva la 6 h facuta), dupa care urmata d alt episod febril asta dupa fix o sapt...Febra acum fiind mai agresiva, si destul d mare 39.2, facuta chiar si la 4 h...Tin sa va sp, am fost la medic mi a recomandat augmentin susp, rosu in gat fiind ca diagnostic...Insa e a 3 zi d antibiotic si inca febra nu a cedat, plus ca au aparut si scaune moi, stare d greata, 2 episoade d voma asta in a 3 zi d antibiotic...Este posibil sa tina aceste simptome mai mult d 3 zile??...Tin sa va mai sp ca are o imunitate f slaba...La 3 sapt, 4 face febra, diaree...iar d fiecare data cand am fost cu ea la urgente, mi au sp diaree infecyioasa/rinofaringita...In analize parea d inf virala...Este normal sa fie atat d bolnavicioasa?
0
04-09-2022, ora 00:01
Gheorghe andreea
Nu este medic/terapeut
Gheorghe andreea
Am uitat sa va spun...Fetita are 11 luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul