Usturimi in gat uscaciune nas gat limba buze

17-03-2020
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
In atentia dlui dr Flueraru.dle dctor sm simtit niste usturimi in gat apoi o chestie ca si cum aveam gatul si limba frecate cu peria (am o proteza totala pe cerul gurii)au inceput si cu uscaciune nas gat limba si buze.An incercarea de a scoate saliva sami umidific gura si gatulam tot frecat cu limba de acea placa si mam si iritat pe limba.Am luat tot felul de pastile de supt septolete omni septocalmin decasept si am ranit si mai tare limba spre gat an sus sau umflat acele bobite foarte tare Beau ceai apa in continuu limba si buzele se usuca groazn8c de repede iar problema an gat este tot mai deranjanta ba ustura ba se usuca si niste chestii ciudate ka fiecare inghititura ma inec si ma panichez nici nu stiu cum sa respir sa nu ma inec sint foarte oanicata nu mai mananc si nu mai stiu ce sa fac Noci cand am avut puroi in gat bu am avut ciudateniile astea in gat Toata lumea vreza sa se imunizeze acum cu virusul asta si eu nu mai pot minca macar.Va rog din suflet spunetimi ce credeti ca este si cum miar putea trece sa pot sami reiau viata la cursul normal va multumesc din suflet
5 comentarii
0
17-03-2020, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cavitatea bucala si gatul..fac parte din Tractul digestiv
sunt legate de INtestin prin sistemul Nevos..n.Vag si prin sistemul limfatic
asa ca investigatiile se fac la Gastrologie
se schimba radical stilul alimentar ( exclus.. laptele de vaca, ciocolata, citricele, acidulatele, otet, lamai, usturoi..s.a iritanti
hortem detoxul si hidratarea cu apa plata, ceai musetel, tei, matasa porumb, urzica ( alternat)
local d e supt un Antiacid. si dupa se a Faringo sprey de 4-5-6 ori pe zi
0
18-03-2020, ora 00:58
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Va multumesc dle doctor in seara asta am facut in atac de panica ma ustura intradevar din esofag pana in gat dar arsura o simt in gat in zona laringelui iar gatul sa inrosit foarte tare .Nu stiu dc resimt atat de puternic inecaciunea aceea cand ustura gatul pur si simplu nu mai pot nici repira.in disperare am luat o pastila de augumentin si de la farmacie din ce am explicat mia dat nisttatina 3 pe zi controloc 1 dimineata decasept si viro protect rapid (vit c ) am nevoie sami spuneti daca este corect sa iau aceste medicamente tinand cont ca am si racit in gat am iritat si limba cu toate pastilele de supt si mare dreptate aveti a aparut si refluxul.va spun sincer ca nu mai suport va rog din suflet ajutatima
0
18-03-2020, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
acest tratament odata inceput.. il faci 7 zie

plus ce am scris mai sus cu regimul
Iti amintesti ce ai consumat aseara inainte sa se intensifice acea usturuime..si o sa gasesti usor Cauza problemelor
0
18-03-2020, ora 12:17
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Nu am cum sa va contrazic am mancat prost stiu referitor la antibiotic al continui si oe el ?Mai am o pastila de augumentin continui cu el sau sa iau zinat in continuare?Si inca o intrebare mestecatul gumei face rau?Parca nu mai simt atata uscaciune ami stimuleaza salivatia nultumesc si domnul sa va binecuvanteze pe timpul acestei epidemii faceti mare lucru ca ne sfatuiti sa nu mai ajungem pe la spitale multa sanatate multa rabdare si putere va doresc dle dr
0
18-03-2020, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
Augmentin
Gumele sa nu fie cu fructe acre.
Adaugă un comentariu / răspuns

16-03-2020, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Multi Complete de la Jamieson
Imunitate la maxim cu Jamieson!
Multi Complete de la Jamieson este un supliment pe bază de multivitamine care oferă 100% din porția zilnică a celor mai importante substanțe pentru sănătatea organismului. Scopul acestor vitamine este întărirea organismului, stimularea imunității și suplimentarea energiei. Detalii aici
02-03-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
TBIPay
Aveţi adesesa pacienți care amână tratamentul deoarece nu își permit costul serviciilor medicale?
Oferiți pacienților opțiunea de a avea grijă de sănătatea lor ACUM și de a gestiona plata MAI TÂRZIU prin TBIPay. Deveniți partener TBI și beneficiați de soluții inovatoare pentru cabinet/clinică. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.