Usturimi in gat uscaciune nas gat limba buze

17-03-2020
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
In atentia dlui dr Flueraru.dle dctor sm simtit niste usturimi in gat apoi o chestie ca si cum aveam gatul si limba frecate cu peria (am o proteza totala pe cerul gurii)au inceput si cu uscaciune nas gat limba si buze.An incercarea de a scoate saliva sami umidific gura si gatulam tot frecat cu limba de acea placa si mam si iritat pe limba.Am luat tot felul de pastile de supt septolete omni septocalmin decasept si am ranit si mai tare limba spre gat an sus sau umflat acele bobite foarte tare Beau ceai apa in continuu limba si buzele se usuca groazn8c de repede iar problema an gat este tot mai deranjanta ba ustura ba se usuca si niste chestii ciudate ka fiecare inghititura ma inec si ma panichez nici nu stiu cum sa respir sa nu ma inec sint foarte oanicata nu mai mananc si nu mai stiu ce sa fac Noci cand am avut puroi in gat bu am avut ciudateniile astea in gat Toata lumea vreza sa se imunizeze acum cu virusul asta si eu nu mai pot minca macar.Va rog din suflet spunetimi ce credeti ca este si cum miar putea trece sa pot sami reiau viata la cursul normal va multumesc din suflet
15 comentarii
0
17-03-2020, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cavitatea bucala si gatul..fac parte din Tractul digestiv
sunt legate de INtestin prin sistemul Nevos..n.Vag si prin sistemul limfatic
asa ca investigatiile se fac la Gastrologie
se schimba radical stilul alimentar ( exclus.. laptele de vaca, ciocolata, citricele, acidulatele, otet, lamai, usturoi..s.a iritanti
hortem detoxul si hidratarea cu apa plata, ceai musetel, tei, matasa porumb, urzica ( alternat)
local d e supt un Antiacid. si dupa se a Faringo sprey de 4-5-6 ori pe zi
0
18-03-2020, ora 00:58
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Va multumesc dle doctor in seara asta am facut in atac de panica ma ustura intradevar din esofag pana in gat dar arsura o simt in gat in zona laringelui iar gatul sa inrosit foarte tare .Nu stiu dc resimt atat de puternic inecaciunea aceea cand ustura gatul pur si simplu nu mai pot nici repira.in disperare am luat o pastila de augumentin si de la farmacie din ce am explicat mia dat nisttatina 3 pe zi controloc 1 dimineata decasept si viro protect rapid (vit c ) am nevoie sami spuneti daca este corect sa iau aceste medicamente tinand cont ca am si racit in gat am iritat si limba cu toate pastilele de supt si mare dreptate aveti a aparut si refluxul.va spun sincer ca nu mai suport va rog din suflet ajutatima
0
18-03-2020, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest tratament odata inceput.. il faci 7 zie

plus ce am scris mai sus cu regimul
Iti amintesti ce ai consumat aseara inainte sa se intensifice acea usturuime..si o sa gasesti usor Cauza problemelor
0
18-03-2020, ora 12:17
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
Nu am cum sa va contrazic am mancat prost stiu referitor la antibiotic al continui si oe el ?Mai am o pastila de augumentin continui cu el sau sa iau zinat in continuare?Si inca o intrebare mestecatul gumei face rau?Parca nu mai simt atata uscaciune ami stimuleaza salivatia nultumesc si domnul sa va binecuvanteze pe timpul acestei epidemii faceti mare lucru ca ne sfatuiti sa nu mai ajungem pe la spitale multa sanatate multa rabdare si putere va doresc dle dr
0
18-03-2020, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Augmentin
Gumele sa nu fie cu fructe acre.
0
04-04-2020, ora 16:48
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua,
Miercurea aceasta (01.04) a început sa ma doară in gât, aveam frisoane si am luat coldrex, viro protect, septolete, si biosept. Precizez faptul ca nu am temperatura, însă astăzi (04.04), a început sa mi se usuce gura si gâtul si mai simt ușoare dureri in gât, in plus eructez. Am o senzație de tuse care parca vine din piept, dar nu tușesc. Ce pot face împotriva acestei uscăciuni a gâtului si a gurii? Multumesc frumos!
0
04-04-2020, ora 17:46
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Domnule doctor am uitat sa precizez ca înainte de aceasta durere in gât m-am confruntat cu o durere (pe partea stanga) de frunte, ureche si maxilar si in plus am început sa simt o flegma in gât pe care nu o pot elimina.
0
04-04-2020, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. primul lucru.. DACA nu ai avut contact cu persoane Coronavirus..si indirect.
2 Daca ai consumat Otet, lamai, citrice, usturoi, prajeli, daca ai consumat sear si fructe si dulciuri... Ele produc reflux gastro eosfagian..si acidul Gastric arde in somn gatul..cu aceleasi simptome
3 dca nu este o infectie dentara pe maxilar... acolo unde a fost durerea?
4 uscaciunea gatului..se scoate cu un antiacid de supt, dupa un sprey uleios.Faringo sprey
sirop de patlagina, plantusin.s.a siropuri naturiste, Alimente uleioase... si multe lichide calde
0
17-04-2020, ora 15:48
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! V-am scris acum 12 zile in legătura cu durerea in gât. Problema este ca persista. In prima faza, Dr. De familie mi-a recomandat sa iau spray strepsils, septolete si coldrex, iar daca problema persista sa merg la cabinet sa se uite in gât. Cum problema a persistat am mers la cabine si mi-a dat o rețeta cu augumentin 1tab/12 ore. Din păcate nu se vede nicio îmbunătățire majora. In schimb am facut un exudat faringian Si nazal, iar la exudatul faringian a ieșit ca am candida si in plus s-a specificat la ce medicamente este sensibilă.., credeți ca aceasta candida ar putea sa imi producă durerea de gât si piept? Nu stiu ce as mai putea face ca sa ma simt mai bine? Multumesc frumos! Sărbători fericite!
0
17-04-2020, ora 16:53
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Am omis sa precizez ca ragusesc (nu foarte tare), înainte de durerea in gât mi se întâmpla in fiecare dimineta, dupa care trecea. De fumat, nu fumez. Am si o si sinuzita maxilara stanga, descoperită anul trecut înainte sa imi fac cauterizare de cornete cu radiofrecvența.
0
17-04-2020, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La punctul 2. Din primul răspuns. Am explicat
1 Ai renunțat la alimentele acre acide care produc Reflux??
2. Ai luat antiacide de supt și faringo spreiul în gat??
0
18-04-2020, ora 13:50
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Va multumesc dle. doctor pt răspunsuri!O fac asa cum mi-ați scris si o sa am grija la alimentație. Va doresc sa aveți un Paste binecuvântat!
0
26-01-2022, ora 13:07
Matache Alexandra
Nu este medic/terapeut
Matache Alexandra
Buna ziua domnu dr si ma scuzati am si io o problema daca ma puteti ajuta ma numesc alexandra am 45 de ani eu sint operata de 1 an la sin si nu stiu daca am voie sa iau orice pastile de o luna ma confrunt cu gitu simt ca am un nod in git si buzele nasu si ochii le simt uscate am fost la orl ba imi spune ca e deviatie de sept ba sinuzita si din ce mia dat pina acum tot nu mie bine am o stare de rau plus ca am o senzatie urita si in partea dreapta si imi bolborosesc matele am avut ca tratament prima data indocolir pentru ochi apa de mare pentru nas decasept si sinupret a doua oara mia dat flamexin si sinupret va rog din suflet daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat
0
26-01-2022, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. varsta e putin pentru informatie completa.. Inaltimea si cte KG ai??
2 Operata la Ce???? ca nu e clar
3 la gastrologie ati fost? aveti tratament? regim alimentar?
0
26-01-2022, ora 16:07
Matache Alexandra
Nu este medic/terapeut
Matache Alexandra
Inaltime 1m si 57 si 64 kg am fost operata la sinul drept mastectomie totala si la urma chimio si radio acum este totul ok am fost si la gastroenterolog m8 sa spus ca am flatulenta am avu tratament enterolactis plus 10 zile pe luna si carbocit cu kreon de 25 000 si de regim nu mia zis nimic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •