sunt gravida ?

22-08-2011
Ana Roxi
Nu este medic/terapeut
Ana Roxi
Am si eu o proablema.. ieri am facut-o cu prietenul meu si s-a terminat de 2 ori :| dar prima oara am facut-o cu prezervativul dupa care l-a dat joss..si am incercat fara :| vreo cateva secunde.. dupa care si-a pus unul iar. El mi-a zis ca s-a sters in caz ca era ceva..oare pot sa raman ?:| va rog mult spune-ti-mi o parere !!
15 comentarii
0
22-08-2011, ora 17:19
Ana Roxi
Nu este medic/terapeut
Ana Roxi
Va rog dati-mi o parere.. am nevoie ungent:(
0
28-08-2011, ora 17:59
Foxie
Nu este medic/terapeut
Foxie
cel mai sigur e sa-ti faci un test de sarcina, parerea mea. cam la 3 saptamani de-atunci. daca e negativ, nu ai de ce sa-ti faci griji. daca totusi esti foarte, foarte ingrijorata ar trebui sa te consulte un dr ginecolog.
0
28-08-2011, ora 22:24
Ana Roxi
Nu este medic/terapeut
Ana Roxi
Multumesc mult pentru parere.. ma ingrijorez mult ca nu am luat postinor.. ii a doua oara cand o fac..si am 16 ani doar, de aia ziceam..:( acum astept sa treaca timpul si o sa-mi fac un test.. multumesc pentru parere:*
0
29-08-2011, ora 14:18
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Daca s-a sters a facut-o degeaba. Ca sa nu mai ramana spermatozoizi pe canal trebuie sa urineze intre 2 contacte.
Fa un test de sarcina la cel putin 3 sapt de la contact.
0
30-08-2011, ora 17:13
arischayene
Nu este medic/terapeut
arischayene
buna, mi-a venit ciclu in 10 iunie, apoi in 4 iulie, iar in august pe 1. Am intretinut relatii sexuale, neprotejat, pentru ca imi doresc un copil.Am facut teste, iar rezultatele sunt negative. Sanii ma dor, spatele ma doare in zona lombara, urinez des.E cumva posibila sarcina si cand ar trebui sa imi vina ciclu?
0
30-08-2011, ora 17:24
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
un test de sarcina concludent este la 3 saptamani de la ultimul contact neprotejat, sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei. Din cate inteleg nu ai un ciclu menstrual regulat...acum la sf lui august ar trebui sa apara menstruatia.in 5-7 septembrie ai putea face un test...sau ai putea face acum un test de sange beta hcg...
oricum, semnele sarcinii nu apar atat de devreme, ele apar de regula dupa prima luna, e posibil sa fie doar o senzatie a ta asta cu urinat des - sau o raceala - mai ales ca e asociata cu durere lombara - mergi si fa un test de sange beta hcg si daca este negativ mergi sa faci o echo, sa nu ai ceva probleme de sanatate
0
09-09-2011, ora 17:19
Ana Roxi
Nu este medic/terapeut
Ana Roxi
Multumesc mult pentru sfaturi.. nu era nimic mi-a venit ciclul.
0
11-09-2011, ora 14:44
ely90
Nu este medic/terapeut
ely90
Buna ziua.
Am si eu niste nelamuriri..am 21 de ani iar acum 2 luni am facut un avort pe 07.07.11..primul din viata mea..mi a venit prima menstruatia pe 13.08-pana pe 19/08. sau /20 08..[nu mai stiu exact ] pe data de 22.08, am avut un contact sexual neprotejat dar nu si a dat drumul in mine asa ca am luat a 2a zi imediat postinor[avand doar o pastila] iar pe 27.08 mi a venit iar menstruatia care a tinut cam 5-6 zile [pana pe 01.09] iar pe 10.09 am avut un alt contact sexual protejat dar am remarcat ca s a rupt prezervativul si am incetat sa mai continuam deci nu a mai avut loc ejacularea lui..insa ma sperie acel lichid seminal care sunt sigura ca a fost, stiu ca trebuiesc luate de 2 ori pe an si odata la 6 luni, dar am recurs a doua zi de dimineata la postinor2 [cu 2 pastile] am luat o pe prima si astept sa o iau pe a doua..momentan nu am greturi sau alte siptome dar imi este foarte frica nu as vrea sa trec iarasi printr un avort..As vrea va rog daca se poate sa ma lamuriti ce sanse am ca ovulul sa fi fost fecundat si sa raman gravida si daca au vreo eficienta pastilele astea pentru ca din cauza acestei temeri mi se pare ba ca imi este rau ba ca nu sunt in regula gandaindu-ma mereu ca am sa trec iarasi prin ce am trecut.Va multumec mult.Astept rasp Dvs
0
13-09-2011, ora 14:15
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
"primul din viata mea" si singurul sper! sunt greseli, se intampla, dar e mai mult decat suficient o data!!! sa ai grija de tine!
"coitus interuptus" nu este o metoda contraceptiva eficienta; asadar este foarte bine ca ai luat pilula de a doua zi
postinor cu o singura pastila se numeste escapelle de fapt! (sau ai cumparat postinor, dar ai inghitit o singura pastila din cele 2 din folie??)
menstruatia de dupa avort a fost pe 15-20 aug. - pe 22 aug. a fost contactul si o sapt mai tarziu ai avut din nou menstruatie. Ei bine, nu a fost menstruatie, a fost efectul pastilei de a doua zi. 5-6 pana la 10 zile dupa ce iei pastila de a doua zi apare o sangerare - este un spotting de fapt -
postinor NU TREBUIE luat de 2 ori pe an; el se ia maxim de 2 ori in viata, in caz de urgenta!!
Offff, mititico, iti dereglezi organismul grav cu pilulele astea de a doua zi luate asa!
Sa ne linistim acum si sa asteptam menstruatia. Pastila de a doua zi are o rata de esec de 0.2 % si asta se intampla in cazul in care e luata prea tarziu, sau versi la scurt timp dupa ce ai luat-o, sau ai diaree, sau interactioneaza cu alte medicamente (antibiotice, chiar paracetamol uneori).
Sfatul meu este urmatorul: mergi la un medic ginecolog, faci un control, apoi mergi la un cabinet de planning si vorbesti cu un medic de acolo de la planning pentru o metoda contraceptiva eficienta. Fie ca sunt anticonceptionale, fie inelul vaginal, orice.
Astepti menstruatia, care sunt sigura ca va aparea, si sa va protejati eficient de acum!!
0
14-09-2011, ora 20:50
ely90
Nu este medic/terapeut
ely90
iti multumesc mult pntr rasp...da prima pastila a fost escapelle si a doua postinor2...am luat pastilele la timp iar a2a zi am avut un spotting dupa care a incetat sa mai apara ceva...nu am avut varsaturi sau greturi sau alte simptome...am doar impresia ca sunt un pic balonata...problema e ca normal acum pe 13 ar fi trebuit sa mi vina menstruatia dar trebuie sa specific ca e cam neregulata, acum nu stiu daca cauza intarzierii e de la pastila sau e vorba de altceva..desi e cam devreme am facut astazi un test de sarcina care a iesit negativ dar nu ma incurajeaza cu nimic...am sa mai fac unul peste o saptamana...sper doar sa fie bine si cu siguranta de acum voi folosi numai protectie 100% sigura...pana atnci am sa astept menstruatia care se lasa asteptata:(
0
14-09-2011, ora 22:36
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
protectie 100% sigura nu exista; poate doar abstinenta.
e normal ca de la pilula de a doua zi sa intarzie menstruatia, fie ea si ceas, regulata. pentru ca practic dereglezi organismul;
testul de sarcina este concludent la 3 saptamani de la contactul cu risc; sau testul de sange beta hcg la 2 saptamani de la contact
o sa fie bine;)
0
15-09-2011, ora 21:07
ely90
Nu este medic/terapeut
ely90
La acel control dupa avort mi s au prescris anticoncept.YAZ dar am evitat sa le iau pentru ca am citit pe net pe forum-uri ce efecte au avut la unele fete...si mi a fost teama...oricum cred k am sa incep sa le iau la prima menstruatie normala desi nu stiu acum cand va veni daca e cea normala sau nu...nici nu stii cat ma linistesc comentariile tale...imi alunga o parte din temeri...si iti multumesc mult pentru sfaturile date..nu ma asteptam ca cineva sa mi raspunda atat de prompt si atat de corect..dar o intrebare mai am, avand in vedere k am avut acel spotting pntr o zi..efectul pastilei si consecintele ei sa zic asa..normal ar fi trebuit sa tina mai multe zile avand scurgeri?pentru ca data trecuta m-au tinut 6 zile..iar acum nimic...sunt constienta ca ceva s a dereglat dar nu gasesc nicaieri pe net sa mi explice clar ce e normal sau recomandat sa se intample dupa luarea acelei pastile.iti multumesc
0
15-09-2011, ora 23:34
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Nici nu vei gasi ceva concret pe net; pentru fiecare organism este altfel si fiecare reactioneaza in felul sau.
Atunci ti s-a prescris yaz in urma unei discutii despre tine si istoricul tau medical, sau asa pur si simplu " ia si tu asta" ?
Eu zic sa astepti sa apara menstruatia, sa o lasi cateva zile sa isi faca de cap, vreo 3 zile, zile in care observi daca este normala-asa cum era inainte de avort - ca si consistenta/culoare etc. Si apoi sa incepi sa iei pilulele. Le poti lua in oricare din zilele 2-5 de menstruatie. Singura problema ar fi ca trebuie sa te protejezi suplimentar peimele 7 pilule. Daca le iei din prima zi de menstruatie, esti protejata de atunci, daca le iei din oricare alta zi, esti protejata abia dujpa ce inghjiti primele 7 pastile.
Plus, nu stiu daca ti s-a povestit atunci cand ti s-a recomandat yaz...anticonceptionalele isi pierd efectul daca bei sunatoare, mananci greph, versi, ai diaree, iei antibiotice sau pastile de somn gen fenobarbital.De asemenea, trebuie sa ai mare grija sa nu uiti vreo pastiluta; si cam asta...
take care
0
17-09-2011, ora 22:31
ely90
Nu este medic/terapeut
ely90
cei drept asa este cu internetul...conteaza foarte mult de organismul fiecaruia...doctorul ma intrebat destul de multe si dupa aceea mi a prescris anticonceptionalele..dar nu mia spus mare lucru despre ele...m am informat eu dupa net..mi a venit si "menstruatia" ieri pfff!! cu cata narabdare o asteptam...deci e ok daca incep sa le iau de maine pastilele?am o dilema..cele placebo trebuiesc luate?pentru ca din prospectul ala nu prea am inteles nimic concret...ba ca treb luate ba ca nu...si, chiar nu stiam ca : "anticonceptionalele isi pierd efectul daca bei sunatoare, mananci greph, versi, ai diaree, iei antibiotice sau pastile de somn gen fenobarbital."si..el mi a spus ca timp de 14 zile sa ma protejez si cu prezervativ si dupa sa fie ceva normal...dar parca tot am frica aia si cu pastilele sa mai fac ceva neprotejat.iti multumesc mult pntr incurajarile facute..acum e totul bine asa cum mi ai spus:*
0
17-09-2011, ora 23:23
sads
Nu este medic/terapeut
sads
testul beta hcg este 100% sigur? ma refer in cazul in care nu iei medicamente sau ceva care sa influenteze rezultatul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •