sunt gravida sau e vreo dereglare hormonala?

28-08-2008
fatima
Nu este medic/terapeut
fatima
Am avut ultimul ciclu pe 25 iulie data cand am inceput sa iau si anticonceptionale dar pe 9 am uitat sa iau pilula. Am luat pe data de 10 si pilula de cu o zi inainte si le-am continuat pana am terminat prima cutie dar menstruatia nu mi-a ma venit. Am facut 2 testuri de sarcina care au iesit negativ, unu pe data de 23 august si unu azi 28 august, nu am sintome de gravidanta deca k mi s-au intarit putin sani dar nici macar cat se intaresc de obicei inainte de ciclu, menstruatia mi-a intarziat mai bine de o saptamana cu toate k pana acum nu am mai avut probleme sa fie neregulata. Am incercat sa-mi fac programare la medicul ginecolog dar avand in vedere k programarea este la sfarsitul lunii septembrie va cesfatul vostru. Eu acum nu sunt in Romania si aici nu imi permit sa ma duk la o clinica privata pt a consulta sfatul unui medic inainte de data mai sus mentionata. Se poate sa fiu gravida si sa nu se vada in testul de sarcina, dupa cate zile de la data in care cred k am ramas gravida apare in testul de sarcina rezultatul exact? Cum pot afla ce se intamla, daca sunt sau nu gravida, sau dak am o alta problema? Va rog raspundeti-mi cat mai repede posibil pt k nu stiu ce trebuie sa fac...
2 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
corynutzza
Nu este medic/terapeut
corynutzza
buna.in primul rand cand incepi sa iei pastile e foarte important sa nu uiti nici o pastila in prima si in ultima saptamana.zice ca daca uiti o pastila in prima sapt si nu o iei inainte sa treaca 12 ore sa o iei cand iti aduci aminte si sa te protejezi in urmatoarele 7 zile.dar.daca ai avut contact sexual cu o sapt inainte exista o mare posibilitate sa fi ramas insarcinata.testul de sarcina iti arata cel mai precis daca il faci la o saptamana dupa ce iti intarzie, insa sunt si teste care iti pot da rezultatul mai repede(sunt mai scumpe dar sigure)eu am ramas gravida anul trecut si mi-am facut testul la 3 zile de la intarziere.mai incearca cu un test mai bun si vei stii sigur.bafta
0
01-09-2008, ora 00:00
fatima
Nu este medic/terapeut
fatima
Iti multumesc pt raspuns o sa mai incerc cu un alt test si sper sa fie totul bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •