Sunt insarcinata? urgent!

Buna ! Am si eu o mica temere in legatura cu sarcina...trebuia sa imi vina menstruatia in data de 20 mai si au trecut 8 zile si inca nu mia venit...dar simptomele de dinainte menstruatiei sunt.sanii ma dor ca de obicei foarte tare de 4 zile.am facut dragoste protejat acum 11 zile..am facut si un test de sarcina de 2 zile si a iesit negativ..insa mie imi este frica ca sa nu fi iesit pe langa prezervativ foarte putin (chiar acolo jos)..partenerul meu ma asigurat ca nu a iesit nimic pe langa si chiar daca ar fi iesit nu ar fi avut cum sa intre inauntru deoarece a ejaculat afara..dar de fiecare data cand facem dragoste si ejaculeaza o face afara nu ianuntru.dar oricum sunt destul de speriata... si nu stiu care sunt cauzele intarzierii menstruatiei...daca m-ati putea ajuta va rog frumos cu un raspuns ! multumesc
7 comentarii

Este prea devreme sa iti faci un test de sarcina. Repeta-l in cca1- 2 saptamani, cel mai bine apeleaza la un test de sarcina din sange facut la o clinica medicala/ nu costa mult si este precis. Cauzele intarzierii menstruatiei sunt multiple, de la stres, raceala, dereglare hormonala etc. Momentan este bine sa te linistesti si sa refaci testul peste 1-2 sapt.

Vroiam sa mai adaug faptul ca am luat postinor acuma 11 luni iar menstruatia nu imi vine regulat in intarzie mereu cu vrei 4 zile cam asa..dar este posibil sa raman insarcinata?...pentru ca tot timpul facem dragoste protejat, iar atunci a ejacul in prezervativ dar afara si am avut impresia ca a curs putin, iar el a zis ca nu avea cum deoarece era transpiratie...acuma eu ce sa cred este posibil sa raman insarcinata?

Nu avem cum sa iti raspundem 100% la aceasta intrebare. Sfatul este sa mergi sa ti faci un Beta HCG in cca 1-2 saptamani si neaparat sa gasesti o modalitate de contraceptie ca sa nu iti mai faci probleme,. Dc partenerul este stabil poti apela la pastile, inel vagina, sterilet...sunt atatea metode.

ok atunci si multumesc frumos pentru raspuns..O zis frumoasa sa aveti!

Buna...vroiam sa va zic ca mi-a venit azi menstruatia si am dureri foarte mari de spate si de burta si am mai facut un test de sarcina azi dimineata la 9 zile de la intarzierea menstruatiei si mia iesit si acesta negativ..am sa mai fac unul mai peste o saptamana.acuma mai are rost ca sa stau stresata din cauza sarcinii cum sa poate as fii?...este o diferenta mare de 9 zile de la data de cand trebuia sa-mi vina menstruatia?

Este posibil sa fi fost si o dereglare hormonala, dar acum eu ti-as sugera sa mergi la un control ginecologic. Sa te vada un medic si poate sa discutati si de modalitati de protectie sigure si adaptate pt tine astfel incat sa nu mai treci printr-un asemenea stres. Fa-ti o programare la medic, este pt binele tau.

Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3exista vreun risc de a ramine insarcinata?
- 3credeti ca pot fii insarcinata si cand pot sa imi fac un test de sarcina?
- 8raspuns va rog: e posibil sa fi ramas insarcinata?
- 5posibila sarcina?
- 4poti ramane insarcinata fara sa fii dezvirginata?
- 4Menstruatie intarziata 6 zile... e gravida?
- 4Întâezierea menstruaţiei-sarcină?
- 3Imi e teama sa nu fiu gravida..
- 13oare sunt insarcinata? urgentt!!!
- 6Dupa prima partida am facut din nou sex (la interval de 10 min)... Este insarcinata?
- 9Menstruatie intarziata 3 luni, secretie de culoare maronie incepand de ieri!
- 1poti ramane insarcinata va rog raspundeti-mi
- 4A ramas insarcinata ?
- 2Sunt insărcinată ?
- 14Poate fi sarcina?sau imi fac griji degeaba?
- 1Mi a întârziat menstruația 13 zile
- 0Poate fi un început de menopauza?
- 4Pot fi insarcinata?
- 1Pot fi insarcinata?
- 0Posibila sarcina
Mai multe informații despre: Intarzierea ciclului menstrual sunt insarcinata?