Sunt însărcinată? Vă rog să mă ajutaţi!

19-09-2011
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Bună ziua! Mă numesc Raluca şi am 15 ani şi am şi eu o problema. M-am hotărât acum două luni să-mi încep viaţa sexuală cu prietenul meu în vastă de 21 de ani, la primele 2 contacte sexuale nu ne-am protejat, în luna respectivă mi-a venit menstruatia cu o întârziere de 10 zile, adică pe 10.08.2011. Pe 17 şi 27 am avut alte două contacte sexuale, de dată această ne-am protejat. După calculele mele menstruatia trebuia să-mi vină luna această pe 7.09.2011, azi este în 19.09.2011 şi încă nu mi-a venit, menţionez că prezervativele nu s-au rupt. Am făcut şi un test de sarcina acum 4 zile şi a ieşit negativ. Am dureri premenstruale în timpul zilei şi de vreo 2 zile au început să mă doară un pic şi sânii. Mai menţionez că am băut ceai de levantica într-o cantitate mai mare şi foarte concentrat. Să fie de la ceai? Oare totuşi sunt însărcinată sau sunt doar nişte dereglari hormonale? Ce să fac în continuare? Vă rog foarte mult să mă ajutaţi! Sunt foarte stresată şi speriată.
2 comentarii
0
20-09-2011, ora 08:13
sads
Nu este medic/terapeut
sads
testul ar fi concludent cam la 21 de zile de la contactul cu pricina.
sfatul meu este sa ii spui mamei tale, e foarte important sa vb cu ea.iti spun din proprie experienta.

si ai grija cu deciziile pe care le iei in viata, unele te vor afecta pe vecie sa stii. tot din experienta vine si asta.
nu te cert, nu te judec, numai iti spun ce zic eu ca ar fi bine sa faci.
0
23-09-2011, ora 13:22
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
mi-a venit in sfarsit pe 20. si aceasta decizie am luat-o deoarece am o relatie cu acest baiat de doi ani si nu cred ca se va sfarsi asa usor. Avem incredere unul in celalalt deoarece am si experimentat acest lucru. El a plecat in urma cu 3 luni in spania cu o bursa erasmus sa studieze si a stat departe de mine 5 luni si sunt sigura ca mi-a fost fidel.Tin sa mai mentionez ca amandoi am fost virgini. oricum va multumesc foiarte mult pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •