sunt oare gravida???

25-09-2009
emi9mar1
Nu este medic/terapeut
emi9mar1
buna as vrea sa ma ajute un medic findca eu prin calculele mele imi da ca am intarziere de ciclu de 5 zile!dupa calculatoru de ovulatie eu am ciclul de 26 de zile luna trecuta mia venit menstruatia in data de 25 in iulie in data de 26 si a treia in 5 iulie !tinand cont ca am luat in luna iulie si august anticonceptionale!si luna aceasta nam mai luat dar nici ciclul nu mia venit pana cand ar trebui sa astept ca sa fac un test daca numi vine.va rog sami raspundeti urgent!!!!va multumesc
12 comentarii
0
25-09-2009, ora 13:17
emi9mar1
Nu este medic/terapeut
emi9mar1
chiar nu ma ajuta nimeni?:((:((:((:((:((
0
25-09-2009, ora 14:49
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
pai nu inteleg ce-i cu datele alea. cand a fost ultima menstra pana la urma?
dar rapsund la ce stiu. testele de sarcina ies pozitive cam la 2 saptamani dupa ovulatie deja (adica in jurul datei cand trebuia sa vina menstra). la mine asa a fost, la ambele sarcini.
iei un test. fiindca ai ratat prima urina, cumpara un test care se poate face in orice moment al zilei (surecheck de exemplu)
sa fie cum iti doresti rezultatul.
0
25-09-2009, ora 14:50
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
am sters cev atext din greseala:
"iei un test."~"decat sa astepti aici dupa un raspuns avizat mai bine dai o fuga si iei un test"
0
25-09-2009, ora 14:52
emi9mar1
Nu este medic/terapeut
emi9mar1
ultima menstruatie mia venit in data de 25 august
0
25-09-2009, ora 14:58
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
pai de la 25 iulie pana la 25 august nu sunt 26 de zile
deci ciclul nu are 26 de zile ci 31..nu?
dupa calculele astea inca nu e tarziu, azi maine sunt abia 31 de zile...deci inca nu e cazu sa te stresezi.
a fost contact neprotejat sau de unde grijile astea?
0
25-09-2009, ora 15:01
emi9mar1
Nu este medic/terapeut
emi9mar1
pai calculatoru de ovulatie mia dat 26 de zile deacea zic eu !!da a fost contact neprotejat si as vrea sa fiu !findca ne dorim foarte mult un bebe!!!ps:toate calculatoarele de ovulatie imi zic la fel nu mai stiu ce sa cred!
0
25-09-2009, ora 15:21
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
pai la calculatorul de ovulatie, dai prima zi a ultimei menstruatii, durata ciluclcui si eventoal durata perioadei luteale (de la prima zi a ultimului ciclu pana la ovulatie).
din cate stiu durata cilului este de la prim azi a ultimei menstre pena la aparitia urmatoarei, deci contine si zilele de menstra.

in fine..nu stiu exact cum s-a calculat, dar daca consideri ca menstra ar trebui sa apara deja, fa un test. la mine la prima sarcina s-a vazut slab prima liniuta inante de ziua in care asteptam ciclu (nu mai aveam rabdare)...:)

deci fuga dupa test si eu stau aici si tin pumnii.
0
25-09-2009, ora 15:27
emi9mar1
Nu este medic/terapeut
emi9mar1
da merg sami iau doar ca trebuie sa astept pana la ora 4 findca sunt in italia si aici toate se inchid pana la ora 4 de la unu!
0
25-09-2009, ora 15:33
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
mda, siesta..faina treaba. pai mai o ora jumate, trece repede. sa ravii cu rezultatul, tin pumnii.
0
12-10-2009, ora 03:14
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna!As avea si eu o intrebare va rog!am suferit un avort spontan la 5 saptamani, a fost prima mea sarcina...am suferit enorm!avortul s-a produs natural, fara interventie chirurgicala!am fost la control dupa 2 saptamani si totul e in regula!nu am asteptat instalarea unui nou ciclu menstrual si am avut contacte sexuale neprotejate cu sotul meu...e posibil sa raman oare atat de repede insarcinata?mi-as dori asta insa nu stiu daca e posibil atat de repede mai ales ca nu am asteptat inca instalarea unui nou ciclu menstrual...voi ce parere aveti?va multumesc mult
0
12-10-2009, ora 14:46
irina30
Nu este medic/terapeut
irina30
buna ziua. am facut dragoste cu sotul meu de a doua zi dupa data fertila ( data fertila a fost pe 7 ) si noi ne dorim foarte mult un copil.e posibil sa fiu insarcinata?pana acuma nu aveam stare de somnolenta, dar de 2 zile imi dorm foarte mult si ma simt cam balonata. va rog frumos sa imi raspundeti cat mai repede. Va multumesc.
0
13-10-2009, ora 17:05
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
nu este o singura zi fertila. nici macar ziua ovulatiei nu e batuta in cuie.
oricum, pe scurt, da, e foarte posibil. dar eu zic ca e devreme pentru simptome. poate ti le doresti, de aia le ai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •