Sunt sau nu insarcinata?

09-05-2011
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
Buna ziua!As avea si eu o intrebare?Ovarul meu drept este polichist, doctorita mea ginecolog mi-a dat 50% sanse sa raman insarcinata! Prima zi a ultimei menstre a fost pe data de 15 aprilie 2011.Calculand am avut ovulatie pe data de 29 aprilie - 1 mai, iar in aceste zile am avut contact cu sotul meu neprotejat ejaculand inauntru.In prima saptamana dupa contact am avut greturi si voma din cand in cand.Ma simteam imbalonata cum de altfel ma simt si acum.Sunt constipata, as dormi incontinuu si sunt zile cand dorm profund de nu ma mai trezeste nimeni.la o saptamana dupa contact sanii mi s-au ingreunat si ma dor fiind sensibili la atingere.Precizez ca in timpul menstrei pana acum rareori ma dureau sanii.iar ieri 8 mai 2011 aveam nijte intepaturi in burta in momentul in care ma mijcam sau mergeam, dar nu erau de la ovare era undeva mai sus.
Acum vine intrebarea mea: SUNT SAU NU INSARCINATA????Testul de sarcina as putea sa-l fac doar dupa data de 15 pentru ca atunci ar fi 2 saptamani de la concepti, nu???
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!
14 comentarii
0
09-05-2011, ora 13:20
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
buna.si eu am ovare polichistice dar mie dr nu mia explicat care e treaba...iti las mesaj pentru ca eu am avut luna trecuta o intarziere de 3 zile si cand mia venit ma tinut o zi si oleak si nu mia curs mai deloc...cateva picaturi inchise la culoare.apoi mia trecut.miam facut teste de sarcina si au iesit negative.sanii mii simt asa grei...burta ma doare asa cateodata, cel mai mult ma doare cand imi iau o pereche de pant care ma cam strang jos la burtica, am asa niste greturi, ameteli, ma doare capul...nush ce sa mai cred.testul mia iesit negativ.ne dorim asa tare un bebica...astept sa vad luna asta ce se va intampla..ma rog sa nu imi vina...pupici.tinem legatura..sper sa fim amandoua cu bebei in burtica.pupici:*
0
09-05-2011, ora 13:33
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
sa dea Domnu!si eu imi doresc un bebe la fel de mult!apropo de obicei se spune ca in ziua cand trebuie sati vina ciclu iti curge putin asta insemnand ca ovulul fecundat s-a lipit de uter.asa ca.posibil sa fi insarcinata..vezi ca testul are efect doar dupa 3 saptamani de la fecundare...sa speram ca va fi bine..tinem legatura.pupici multi si ai grija de tine...:-*:-*:-*
0
09-05-2011, ora 14:19
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
astept sa vad daca imi vine luna asta.te rog frumos zimi si mie care e treaba cu ovarele astea polichistice...mie asa mia scris dr.ovare polichistice si uter retrovers...explicami si mie te rog daca stii ceva despre asta.pupici:*
0
09-05-2011, ora 15:01
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
ovarul polichist este acel ovar care are mai multe chisturi mici unele langa altele...nu vreau sa te sperii dar ovarele polichistice sunt mai periculoase si mai dureroase decat un singur chist..eu am avut un chist mare din care a rezultat aceste chisturi mici, intrun cuvant dintr-un chist mare s-a impartit in mai multe mici.asta e un ovar polichistice.si iti spun un singur lucru...daca esti insarcinata ai mare grija...deoarece poti pierde oricand sarcina...trebuie sa te feresti de frig, de spatele gol, mereu papuci de casa in picioare etc...deoarece noi racim mai usor la ovare din cauza chisturilor...si daca ai pierdut sarcina mai ales daca e primul copil, este riscul de a numai putea face niciodata copiii.imi pare rau sati dau vestea asta dar nu e valabil numai pt tine ci si pt mine si pentru mai multe femei..asta mia zis doctorita ginecolog ca daca fac avort sau pierd sarcina nu voi mai putea niciodata sa raman gravida...pupici...ai grija de tu
0
09-05-2011, ora 15:21
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
valeuuuu...mie mia scris asa...ovar stang: polichistic 2, 76/1, 42...ovar drept polichistic 2, 6/2, 43...uter retroversat DL uter=5, 06 ANP 3, 45 ENDOMETRU=7, 1mm canal cervical aspect normal... Lcol=2, 69 3D=3, 73...fundul de sac douglas liber...si la urma mia scris asa.diagnostic: ovare polichistice si congestie pelvina...nu mia zis nimic dr...sami explice sau ceva...controlul asta lam facut anul trecut pe data de 5.02...si mia dat tratament iar de la acel tratament mia iesit un nodul la san de 2 cm...si nam mai fost la ea.acuma vreau sa ma duc la un control da vreau un medic bun...sa se poarte frumos, sa nu ma repezeasca...dar mam uitat pe net si despre toti medicii scrie si de bine si de rau..nici nush ce sa cred si unde sa ma duc...noi avem un an si ceva de cand nu ne mai protejam si el a ejaculat inauntru de fiecare data si nam ramas niciodata...sper sa imi dea dumnezeu si mie un bebica...u de unde esti????pupicei
0
09-05-2011, ora 15:33
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
eu sunt din bacau iar aici cunosc mai multi doctori buni.dar eu ma duc la o singura doctorita...care e cea mai buna si e super de gasca si sta si iti explica.e foarte buna si toti care aud de ea o lauda.dar tu de unde esti..daca cumva vei dori sa vii in bacau iti pot lasa nr meu de tel imi dai un telefon si vb...te duc la ea si va fi ok.iti va da un tratament bun care te va ajuta.
0
09-05-2011, ora 15:45
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
eu sunt din iasi.dar al meu are rude in bacau...lasami nr iar daca vreodata am sa ajung pe acolo te sun...tu lucrezi de mult la bebica???as vrea o doctorita cu care sa pot vb orice...sa nu am retineri sa o intreb ceva...cum am patit cu dr de anul trecut...mia recomandato o asistenta si mia zis ca vai ce de treaba e si ce frumos vb..si cand mam dus acolo a inceput sa tipe la mine, ma repezea...ii ziceam ca ma doare si ea ca si ce vrei sati fac...de asta nici nu mam mai dus...
0
09-05-2011, ora 15:46
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
iar in ceea ce priveste uterul retrovers nu iti face griji pt ca nu afecteaza cu nimic nici fertilitatea ta nici sarcina...uite linkul unde poti intra sa citesti despre uter retrovers.http://www.parinti.com/Uterretrovers-articol-718.html..pupici
0
09-05-2011, ora 15:48
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
ok.-*.stai calma ca doctorita e o dulceata..de cand o cunosc numai la ea ma duc.eu nu lucrez de mult la bebitza dar sper sa fie cu noroc data asta ca sa nu ma mai chinui...pupici

(*modificat de admin)
0
09-05-2011, ora 16:19
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
-*.speer sa fie bebe si la tine...tu cati ani ai???


(*modificat de admin)
0
09-05-2011, ora 17:24
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
tu cand faci testul de sarcina????
0
09-05-2011, ora 18:04
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
eu abia pe 20 am voie sa fc testul dar pe 15 vreau sa vad daca imi vine ciclu...pupici miha
0
09-05-2011, ora 19:00
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
doamne ajuta sa nu ne vina...nici mie nici tie:* si sa fim si noi cu bebei in burtica:X:X:X:X
0
16-05-2011, ora 14:17
mihaelamarius90
Nu este medic/terapeut
mihaelamarius90
buna.ce mai faci????ti-au venit problemele????trimitemi un mesaj cu nr tau ca e posibil sa nu il fi notat corect in telefon.ca am incercat sati trimit un mesaj si nu a mers..iti dadea eroare de numar.te pupacesc:*:*:*:*:
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul