Tahicardie supraventriculara

14-01-2009
eu cu mine
Nu este medic/terapeut
eu cu mine
Timp de un an am avut cateva episoade de tahicardie, unele ajungand la 160 batai/min. Pulsul crestea si scadea in timp. De 2 ori, tahicardia a debutat brusc, dar s-a terminat tot in timp. Mi s-a spus ca am tahicardie sinusala, atac de panica...totul fiind pe psihic.
De 3 saptamani, am avut 3 episoade de tahicardie, dar diferite.: debut brusc, in urma unor senzatii de zvacniri in piept, pulsul ajungand pana la 197. De fiecare data, pana sa ajung la spital pulsul ajungea la 150. Tensiunea nu scade, la mine creste, pana la 155 cu 90.
Ajunsa la camera de garda, de fiecare data, monitorizata, perfuzata, mi s-au adminsitrat betaloc si midazolam. De doua ori mi s-a spus ca este tot o tahicardie sinusala / Ultima oara, pulsul varia intre 180 si 135.., cresterea de la 135 facandu-se brusc, in urma unor zvacniri simtitie in piept si zona gatului. Au spus ca este tpsv, sau tahicardie spraventriculara.Mi-au sugerat ca sa fac un studiu electrofiziologic, ablatie.
Va intreb : Ce fel de tahicardie am avut in ultima perioada? De ce pana in prezent s-a inregistrat numai sinusala?Ce reprezinta acele zvacniri in piept? Ce se poate intampla, la acest ritm, ce complicatii pot fi, cat de grav este?
De ieri am pulsul 60-70 batai / min. Am luat doar un distonocalm...dar ma simt slabita(nu stiu daca de la puls mai mic, in general avandu-l 90-100 ).Cum se explica? Este vreo problema de circuit el?
TPSV-urile pot fi cauzate de panica, stres?

Sunt ffff speriata.
Va multumesc, sanatate tuturor !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.