Testat pozitiv cu covid 19

05-01-2021
rusupaul2020
Nu este medic/terapeut
rusupaul2020
Am covid 19. La inceput totul a debutat ca o simpla raceala, apoi in ziua a cincea am vazut seara ca am dificultati de respiratie si respiratii scurte! Am chemat salvarea si mi-a masurat saturatia oxigenului din sange si era 97-98 %! Am luat un pulsoximetru si acum imi masor saturatia de oxigen din sange! Am cam 94-95% saturatie! Intr-o zi cand am pus pe deget pulsoximetrul era 77% saturatia dar s-a stabilizat la 95%-97%! Asta inseamna ca au fost afectati plamanii mei daca acum am saturatie la 95-96-97%? Si acum mai am dificultati de respiratie desi pe pulsoximetru am oxigenare de 96-97 % si puls sub 90! Cand urc scarile scade oxigenarea din sange pe la 94-95% iar pulsul trece un pic peste 100! Acum intrebarea e sa nu imi fie afectati plamanii! Am 29 de ani!
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
7 comentarii
0
06-01-2021, ora 09:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Vindecarea oricarei boli Virale.. necesita o lupta din partea sistemului Imunitar. deci Organismul are nevoie Vitala de Alimentatie corecta, usor digerabila ( sa nu piarda energie ), hidratare fortata cu ceaiuri calde si Odihna. Multa.. 8 ore noaptea si 30 min 1 ora la pranz . deci despre care scari este Vorba? de ce nu stai la pat sa lasi organismul sa se refaca????
2 daca vorbim despre Covit.. e o infectie virala de Lunga durata cu remisisii sipusee pe o durata de timp lunga ( nu ne asteptam la vindecare in 7 zile ca si la gripa)
si din pacate.. DA.. infectia cu covid... da multe complicatii pe diverse organe... si nu se stie la ce persoana ce complcatie o sa dea.
ce se cere de la DVS.. este sa tineti legatura cu medicul de Familie si sa urmati punctul 1
0
06-01-2021, ora 16:08
rusupaul2020
Nu este medic/terapeut
rusupaul2020
Sechelele pulmonare lasate de covid 19 sunt permanente? eu am avut forma usoara!
0
06-01-2021, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
asta poate sa spuna doar un medic de la Pneumoftizio dupa ce vede CT pulmonar
0
06-01-2021, ora 17:47
rusupaul2020
Nu este medic/terapeut
rusupaul2020
cum pot sa imi dau seama daca am suferit leziuni la plamani? saturatia mea variaza intre 92-96-97%
0
11-01-2021, ora 20:21
rusupaul2020
Nu este medic/terapeut
rusupaul2020
Am o saturatie de de 96 %! Cum pot sa imi dau seama daca nu am cheaguri de sange in organism?
0
12-01-2021, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
un cgeag de sange.. este un :::: DOP::::: care infunda un vas.
acolo unde este cheag acoloo nu este ciruclatie sangvina...
deci acolo se produce INFARCT, moare tesutul..
Nu trebui9e Tu sati dai seama...ar fi o urgenta medicala
Am impresia ca citesti prea multa informatie medicala..fara sa fii pregatit pentru asta
0
12-01-2021, ora 21:49
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Sunteti bine saturatia este normala dati va timp sa va recupersti dupa boala.Pentru anxieatea dv nefondata ar fi util sa consultati un medic psihiatru si un psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.