timpan spart?

21-06-2010
pisik_pink
Nu este medic/terapeut
pisik_pink
am facut otita externa asa m-a diagnosticat medicul, intrebarea este urmatoarea, nu mai am dureri, continui tratementul prescis insa azi dimineata cand m-am trezit, in trei 4 locuri erau cateva pete maronii pe perna, este posibil sa fie afectat timpanul? sa fi fost sange?. imi este foarte frica. urechea este partial infundata, aud dar foarte prost cu ea si aud un vajait. va rog sa-mi raspundeti sunt nelinistita.
7 comentarii
0
21-06-2010, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul a vazut.. un conduct auditiv inflamat si a presupus ca e otita externa.. dar sigur NU a vazut timpanul din cauza infectiei din conduct..
este posibil sa fie afectat si timapnul..
trebuie sa mai mergi la medic.. sa.ti aspire urechea si sa vada cum se prezinta timpanul
0
21-06-2010, ora 14:03
pisik_pink
Nu este medic/terapeut
pisik_pink
prima zi nu a putut sa se uite sa vada timpanul si ca atare mi-a pus o mesa de tifon cu rivanol pt a se desumfla conductul, a doua zi era ok si mi-a zis ca arata bine, si mi-a mai pus o mesa pe care mi-a zis sa o scot singura urmatoarea zi.
0
21-06-2010, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiea poate sa curga si din conductul auditiv, poate fi o portiune de os... descoperit de la umblatul cu betisoare in ureche si de acolo poate sa secrete pana se cicatrizeaza 7-10 zile
0
21-06-2010, ora 14:11
pisik_pink
Nu este medic/terapeut
pisik_pink
urechea se va desfunda singura sau va trebui sa merg la medic, problema este ca sunt in sesiune acum, si am aproape in fiecare zi examen, imi este aporoape imposibil sa ajung la medic, oricum va multumesac mult pentru sfaturile utile
0
21-06-2010, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uscati.o bine cu uscatorul de par..
daca nu ajuta.. mergeti la medic.
0
21-06-2010, ora 14:55
pisik_pink
Nu este medic/terapeut
pisik_pink
mai am si eu o intrebare ati spus intr-un post anterior ca o ureche cu timpanul spart nu mai produce cerumen, este adevarat? multesc mult inca odata sa va dea dumnezeu sanate
0
22-06-2010, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este o coinstatare.
daca in ureachea care este timpanul perforat.. sui nu a mai curs multi ani.. apare ceara..este semn ca urechea sa vindecat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: