timpan distrus sau nu 2 | Forumul Medical ROmedic

timpan distrus sau nu 2

22-08-2008
luceafar
Nu este medic/terapeut
luceafar
revin in legatura cu problema mea.: "Sunt ingrijorata pentru ca astazi am vrut sa-mi curat urechea cu un betigas, cred ca am bruscat dintr-o data nici nu stiu ce s-a intamplat, dar cert este ca am simtit dintr-o data o durere in urechea stanga si la scurt timp a sangerat putin. Nu stiu daca timpanul a fost spart sau ce s-a intamplat. Simt ca ma sageata uneori.. credeti ca este posibil sa se fi spart timpanul?"

Am fost la medic ORL si a pus diagnosticul OTITA TRAUMATICA. ACUM i-au tratament : eficef si rubifen. Doamna doctor mi-a spus ca am o plaga de cativa mm. ASTAzi mi-a aspirat inauntru si mi-a spus sa continui tratamentul. Intrebarea mea este daca in afara de acest tratament trebuie sa mai fac ceva sau doar sa astept. Am crezut ca fiind fisura o sa fie o interventie mai complicata. In ureche am senzatia ca am cava tot timpul si trebuie sa scot. Multumesc.
9 comentarii
0
22-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul administrat este corect.
intrebarea mea este... mergi la aspiratie in fiecare zi !
Iti administreaza tratament local dupa aspiratie ?
Pentru zilele de weekend poti lua garasone. cate 4-5 pic la 8 ore.
se administreaza pentru 15 min. dupa care usuci bine conductul cu uscatorul de par. NU... curati cu betisorul..ca traumatizezi earasi piele. vindecarea totala vine in 10-14 zile.
0
22-08-2008, ora 00:00
luceafar
Nu este medic/terapeut
luceafar
Nu.. nu am fost pentru aspiratii decat astazi. Nu mi s-a aplicat nici un tratament.Doar mi s-a aspirat.. m-a durut..si atat.. mi s-a recomandat sa iau tratament in continuare cu eficef si rubifen si sa merg la consult prin 1 septembrie. Ce ma sfatuiti sa fac? Cu mii de multumiri
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ati aplicat Garasone?
Ce rezultat avem?
0
25-08-2008, ora 00:00
luceafar
Nu este medic/terapeut
luceafar
Am aplicat Garasone, apoi uscatorul de par. Cand am aplicat prima data am avut o bucurie asa mare ca auzeam perfect, dar a fost de scurt timp pentru ca senzatia a fost numai cat timp am avut garasone in ureche. Inca am sensatia de infundat si tiuie ceva.Uneori cand ma trezesc imi pocneste si ma doare putin. Am tot citit pe internet ca se face un fel de " vulcanizare" a timpanului. Credeti ca am nevoie de asa ceva?
Multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra.
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu stiu ce sa zic de Vulcanizare.
Otita traumatica..este un termen general
concretizati..este traumatizmul conductului..auditiv..
sau aveti si fisura la timpan.!
0
28-02-2012, ora 12:18
any ctin
Nu este medic/terapeut
any ctin
buna ziua, de la o lovitura puternica la utechea stanga nu mai aud bine o simt infundata si un vajait continuu in ea, si am dureri de cap mai tot tompul si nasul infundat.Cand suflu nasul imi iese aier pe ureche, nu imi curge urechea.Asta este de ceva timp si nici la medic nu am fost este posibil sa fie timpanul spart?sunt cam 7 luni se poate repara ceva daca a trecut asa mult timp?multumesc anticipat si multa sanatate.
..
0
28-02-2012, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur este perforat timpanul
tratamentul este numai cu internare in clinica ORL..si acolo medicul decide prin ce metoda inchide perforatia
0
28-02-2012, ora 18:20
any ctin
Nu este medic/terapeut
any ctin
dar este posibil sa se inchida singur?eu am citit in ceea ce a scris o alta persoana si zicea ca daca nu mai curge acel clei sau cum se spune in termenii medicali este spart ir daca curge este spre bine.La mine prima data nu mai curgea dar acum este ca si la cealalta nu mult si nici ceva modificat, dar am acel vajait continuu in ureche adica adorm cu el si ma trezesc cu el si durerile de cap nu cred ca este ceva normal.Dar mai mult vroiam sa stiu daca a trecut asa mult timp se mai poate face ceva?mai ales ca eu nu sunt acum in tara sunt in italia.multumesc mult sanatate.
0
29-02-2012, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai asigurare acolo.. e ok. mergi si te internezi acolo
1. faptul ca a trecut mult timp.. micsoreaza sansa sa se mai inchida singur ( nu cred ca se mai inchide singura perforatia)
2 poate sa se infecteze ( de la apa, curecnt..s.a ) si sa faci complicatii intracraniene.. inclusiv meningita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum curățăm corect urechile
  •