timpan usor bombat, senzatie de ureche umeda, acufene

20-11-2013
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Buna ziua,
va prezint problemele mele in speranta ca pot afla informatii in plus fata de ce mi s-a spus deja. In urma cu 2 saptamini am remarcat un zgomot (ca un SSSSSSSSSS continuu) in ambele urechi, in adincime (mi se pare ca vine din centrul capului). Cu doua luni inainte am fost implicat intr-un accident rutier, TCC minor, fara pierderea cunostintei sau alte semne vizibile, iar cu cinci zile inainte de debutul problemei am fost expus la sunete destul de puternice (concert) pe o durata de aproximativ o ora. O alta informatie care poate fi sau nu utila: am probleme cu coaloana, vertebre tasate - lucrez la birou multe ore si am in general o viata sedentara. Am fost la medicul de familie care mi-a dat trimitere la ORL (am fost la doi medici diferiti) pentru investigatii. Initial urechea externa, pina la timpan, era normala. La primul control (medic #1) s-a descoperit o usoara rinosinuzita si mi s-a dat bioparox si sinupret (10 zile). La al doilea control (medic #2) mi s-a prescris otocalm si sermion (nu am urmat acest tratament). Apoi am fost trimis de catre medicul de familie la neurolog, care mi-a prescris microser, bilobil intens si anxiar (am luat doar microser si bilobil). Intre timp in urechi zgomotul continuu s-a mai atenuat (probabil si din cauza obisnuintei si eforturilor de a-l ignora), dar a aparut si un alt sunet, un ton, care se muta dintr-o ureche in alta in functie de pozitia corpului (cind sint culcat pe partea stinga, aud mai mult in urechea dreapta si invers). Acest ton trece dintr-o ureche in alta in timp de citeva minute (~10), nu brusc. In urechi (in special in dreapta) am uneori senzatia de umezeala. Daca imi inclestez falcile, tonul se atenueaza mult, dar acest lucru nu influenteaza cu nimic sunetul 'SSSSS'. La al treilea control ORL (medic #1) s-a constatat o usoara bombare a timpanului in urechea dreapta, insa mi s-a recomandat sa duc tratamentul deja primit pina la sfirsit. M-am programat pentru un RMN, dar inca nu l-am facut. Daca aveti idei cu privire la starea mea, recomandari, sfaturi, va rog sa mi le transmiteti. De exemplu... nu ar trebui sa fac nimic activ in legatura cu timpanul bombat? Ce fel de consult ar trebui sa cer pentru a lamuri aceaste probleme? Mentionez ca nu mi s-a facut audiograma (momentan nu mi se pare ca am pierdut din auz). As vrea sa urmez pasii necesari pentru a preveni, stopa sau corecta cit mai din timp afectiunile, nu sa fiu tratat cind poate e prea tirziu. Va multumesc, toate cele bune!
7 comentarii
1
20-11-2013, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru a preveni si stopa evolutia problemei se fac urmatorii pasi
se monitorizeaza tensiunea arteriala cat mai des posibil sa stii legatura intre tensiune si nivelul sunetului
se face examen fund de ochi.. acolo se vede starea vaselor sangvine si indirect problemele de circulatie
2. trebuie sa intelegi ca starea circulatiei sangvine tine de starea tractului digestiv si de alimentatie
asa ca renunti la acidulate, energizante, lapte dulce, smantana, piele de gaina, carnaciori si ceafa de porc.s.m.a
3 ca si tratament continui cu vazodilatatoarele cerebrale, dormi cat trebuie, te hidratezi cu apa plata si ceaiuri suficient
4. am mari dubii ca este o problema cu timpanul
dar o Timpanograma sau si un examen a timpanului la Microscop.. in clinica ORL ar ajuta sa stii sigur
0
21-11-2013, ora 12:17
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Va multumesc mult pentru raspuns! Neurologul mi-a facut un examen de fund de ochi cu rezultate normale. Tensiunea arteriala am verificat-o doar o data saptamina trecuta si de asemenea se incadra in limite normale. Voi monitoriza pe o perioada mai lunga acest lucru si voi tine seama de sfaturile dumneavoastra. O alta intrebare, referitoare la un semi-dop de ceara, cum as putea sa scap de el (fara spalaturi)? La ORL mi s-au comunicat verbal niste picaturi/spray dar am uitat denumirea lor; as vrea ceva care sa nu afecteze mai mult urechea (sa nu fie ototoxice). Urechea nu este infundata complet ci aproximativ pe jumatate.

Cu multumiri, toate cele bune!
0
22-11-2013, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai simplu si mai ieftin...apa oxigenata.. cate 5 pic
se sta cu urechea in sus pana termina actiune
se sterge cu servetel de hartie
se usuca interiorul cu uscatorul de par
se repeta manevra pana se elimina tot dopul de ceara
0
25-11-2013, ora 09:33
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Va multumesc, apreciez sfaturile dumneavoastra!
Ca info aditionale, tensiunea arteriala luata in ultimele trei zile se situeaza in jurul valorilor de 140 cu 90. Am in continuare in urechea dreapta (care nu are dop de ceara) o senzatie de umezeala si imi aud expiratiile in ea, ca si cind ar fi infundata. Simt si ca o usoara presiune in ea, oricum o senzatie care difera de starea normala. Daca aveti vreo parere despre asta, va rog sa mi-o transmiteti. Numai bine!
0
25-11-2013, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tensiunea... depinde de varsta si de kg.. ?
140 in unele cazuri e normal, la unii este deja prea mare sau
prea mica /dupa 60_70 ani cu hipertensiune si peste 100kg, diabet/ deobicei au tensiunea normala 160 si...
0
25-11-2013, ora 20:02
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Da, imi cer scuze, am omis datele: 32 ani, S: Masculin, 75kg, inaltime 1.65m (supraponderal).
1
26-11-2013, ora 08:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentry asa varsta si kg.. e cam mult 140
investigati rinichii, ficatul, inima si circulatia..
schimbati modul de gandire, alimentatie, hidratare.. ca organismul sa poate activa in parametrii normali, , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.