Timpan spart la copil?

25-02-2009
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua, am o dilema foarte stupida si foarte suparatoare: copilul meu de 3 ani a suferit de curand o raceala care zic eu mergea spre vindecare. de o zi nu mai face febra asa ca chiar am hotarat s anu ii mai administrez sumetrolimul pe care doctorita de familie ni l-a pus la dispozitie de curand(de obicei asa face la orice mic semn de raceala). Problema este ca astazi copilul meu de bine ce se simtea a luat-- nu ma intrebati cum- niste andrele mai groase dar care incap in urechiusa, si nici una nici doua cu amandoua in ureche radea la mine. desigur ca imediat i le-am luat dar a fost poate pret de cateva secunde o perioada despre care nu pot spune nimic-- copilul nu dadea semne ca l-ar fi deranjat. Coincidenta sau nu cam la 15 minute sau o jumatate de ora incepe sa se planga de urechea dreapta. a plans de cateva ori si i-a trecut. A revenit plansul la jumatate de ora iar dar parea sa treaca repede. L-am apasat pe la urechiuse-rade. De sperietura i-am dat sumetrolimul, poate i l-am dat degeaba acum asta e, si neavand de lucru desigur(am citit prea tarziu pe forum) i-am facut spalaturi in urechi cu apa oxigenata. Si doctorita de familie ne-a recomandat sa ii luam picaturi d eurechi sau s aii punem ulei cald(desigur stie de dureri in ureche nu i-am mai zis de andrele). Copilul s-a mai plans de ureche de vreo 2 ori la interval de cate o ora, cred ca are niste dureri scurte si acute, nu pare foarte afectat, s epotoleste repede si nu are febra. Cum as putea sti, daca se poate fara s amai merg la ORL daca timpanul e ok sau nu? Daca e spart ar trebui s ail doara non -stop? Nu imi dau seama ce si-a facut cu andrelele alea si acum asta coincide si cu raceala lui de nu stiu ce s amai cred. Desigur un control orl ar rezolva dilema dar poate imi puteti spune mai repede daca e posibil sa fi patit ceva la timpan, dupa simptome...

Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
25-02-2009, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca va asumati riscul ca copilul sa stea cu perforatie de timpan( nu conteaza ca e de la andrele sau de la raceala) si pe viitor sa aiba probleme de auz.. atunci nici o problema.. mai stati acasa, luati eventual o lanterna si uitativa in ureche !
dar daca va pasa de sanatatea copiluli... ar trebue sa mergeti la ORL si asa.. in scop profilactic.. sa vedeti, poate a zgaraiat pielea conductului.. si poate sa faca o otita externa.. sau poate a ramas cu o pierdere de auz.. dupa raceala!
E mai usor sa previi ceva decat sa tratezi!
nu?
0
26-02-2009, ora 11:36
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Multumesc, aveti dreptate!
0
04-03-2009, ora 10:53
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Am fost la orl in urma cu o saptamana, nu patise nimic de la andrele dar intr-adevar in urma racelii se dezvoltase o otita medie. A primit biorinil pt nas si betabioptal pt urechi. Probabil reflexul de a-si baga ceva in ureche venea de la problema cu otita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: