perforatie de timpan

16-05-2015
bogdan015
Nu este medic/terapeut
bogdan015
Am facut o miringoplastie si am 3 zile de cand m-am operat. Am o mica raceala si nas infundat pe partea unde am facut operatia. Este ceva grav?

- nu am voie sa suflu - sa elimin din nas si nu stiu ce sa fac. Pun niste picaturi recomandate de doctor.Si un antibiotic pentru ureche. Controlul il fac abia dupa 3 saptamani. Ce fac?

Un raspuns rapid, va rog.
7 comentarii
0
17-05-2015, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care a operat cheam la 3 saptamani.. in cazuri cand totul decurge normal
daca apar complicatii..se merge oricand la control la acelas medic care a operat
0
18-05-2015, ora 19:23
bogdan015
Nu este medic/terapeut
bogdan015
Vreau sa aud si parerea dvs. In cat timp imi revine auzul daca acum il am cam la 5% din cat aveam ultima oara. Operatia am facut-o la Sp. Coltea la 2 zile de la incident si a fost jumate de timpan perforat.

Primul strat de timpan(tesut) in cat timp se regeneraza? Iar auzul la cat % il voi mai avea ? Sau in cat timp o sa am macar 50%, sau nu mai am nici 50%?
0
18-05-2015, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca o sa ai grija sa nu se infecteze urechea.. in 3 sapatamani o sa auzi
2 daca urechea se infecteaza si incepe sa secrete.. se poate reperfora timpanul..si auzul o sa ramana scazut
0
03-07-2015, ora 21:32
bogdan015
Nu este medic/terapeut
bogdan015
Confirmat. Aud la fel ca inainte. Numai ca.. la sunete subtiri, joase pare ca ar fi deranjant. Un mic disconfort.

Inca o intrebare.. 1. Chestia din ureche pusa la operatie cade singura?
2. Si am voie sa stropesc cu apa urechea? Gen merg la mare.. si intra de la valuri putina apa peste ureche(exemplu) nu e bine? Trebuie dopuri de urechi? Daca trebuie dopuri de urechi cat timp trebuie protejata urechea? Adica cand o sa fiu in stare sa fac o scufundare in apa pret de 4-5 secunde.?

Cei care dau de un ghinion ca mine, nu amanati mersu la medicul ORL. Daca e infundata urechea si nu auziti nimic(cum am fost eu) decat la 1-5 cm de ureche direct la medic pana nu e prea tarziu. Eu asa am facut.

Multumesc pentru raspuns si sanatate!
0
04-07-2015, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, numia medicul care a opertat stie ce a facut acolo si o sa.ti explice
2. obligatoriu dopuri sa nu ajinga apa sau aburi in ureche si uscat urechea cu uscatorul de par
0
15-07-2015, ora 18:48
Curcubeu6
Nu este medic/terapeut
Curcubeu6
Buna Bogdan. Am avut si eu o miringoplastie in iunie(aplicare scoci pe perforatia timpanului).voiam sa te intreb daca tie ti s a spus daca vei avea urechea infundata dupa si daca da pebtru cat timp? In cazul in care acel scoci cade sau e respibs de organism cum ne putem da seama? La tine cum e evolutia post operatoriu? Medicul meu e in concediu si incerc sa mai aflu informatii. Multumesc mult
0
10-05-2016, ora 12:24
Nicoleta stefa
Nu este medic/terapeut
Nicoleta stefa
Buna ziua dupa operatie cat timp ai AVUT urechea infundata ? ??eu am facut acum o luna si o simt infundata. Se aude poc poc e normal asa se auzea si la tine ???astept raspunsul tau multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: