Tratament constipatie si balonare

27-09-2015
ioana geo
Nu este medic/terapeut
ioana geo
Caut un tratament naturist eficient pt constipatie si balonare.
6 comentarii
0
27-09-2015, ora 11:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a avea un tratament eficient pentru constipatie si balonare trebuie sa se tina neaparat cont de cauzele acestor probleme ale dumneavoastra.
Care sunt ?
Pentru a rezolva problema trebuie sa mergeti la o consultatie.
Pentru un tratament naturist va recomand sa apelati la un medic homeopat din orasul dumneavoastra.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
27-09-2015, ora 16:27
ioana geo
Nu este medic/terapeut
ioana geo
Cauza majora ar fi lipsa aportului de apa.Beau foarte putina apa si am inceput deja sa remediez aceasta problema.A doua problema ar fi alimentatia.
0
27-09-2015, ora 23:40
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca ati depistat deja doua cauze ale problemelor dumneavoastra, va rog incercati sa le eliminati remediind problema.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
28-09-2015, ora 02:49
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Scriu din propria-mi experinta, chinuindu-ma ani de zile cu imbalonari care imi dadeau ziua peste cap, plecam dimineata de acasa perfect normala si seara era umflata precum un cimpoi, cu un abdomen marit si dureri abdominale binenteles.
Am experimentata pe propria-mi piele, dupa ce am citit o gramada de studii si comentarii naturiste si am constatat pe propria-mi piele ca felul in care mancam ne da peste cap organismul.
In primul rand am scos din alimentatie, alimentele care produc imbalonare: cartofii, varza, conopida, mazarea, sucurile acidulate.
Am introdus probiotice de 2 ori pe zi inghitind cate un pahar de kefir dimineata (pe stomacul gol) si seara (inainte de culcare), am evitat sa mai mananc fructe inainte sau imediat dupa masa, fructele fiind recomandate a se manca cu 2 ore inainte de masa sau la 2 ore dupa masa, ca sa nu fermenteze in burtica fiid amestecate cu mancarea.
Extrem de important este sa bei 1.5 -2 litrii de apa/zi.
Cat priveste constipatia: fierbe 2 mere in apa si manaca-le dimineata pe stomacul gol, macar unul, apoi bea si din zeama lor si vei vedea ca ti s eva regla problema constipatiei. Atentie, nu pune zahar la acest compot, va fi oricum usor dulceag, de la mar.
Eu am deja 2-3 ani de cand mi-am reglat stomacul si ma simt din nou normala si sanatoasa.
Daca crezi ca te ajuta, incearca si ceea ce ti-am scris si poate vei avea si tu rezultate bune. Sanatate maxima!
0
28-09-2015, ora 21:44
Aniela015
Nu este medic/terapeut
Aniela015
Încearcă colon help.
0
29-09-2015, ora 02:10
ioana geo
Nu este medic/terapeut
ioana geo
Va multumesc pt sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •